Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-28 17:11
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kościół katolicki w Smoleńsku dla wiernych czy dla melomanów?

Budynek kościoła, na zwrot którego oczekuje od 25 lat parafia katolicka w Smoleńsku, ma być przekazany tamtejszej filii Moskiewskiej Filharmonii Akademickiej.

Autor/źródło: Pixabay.com

O planach przekazania kościoła filharmonii poinformowały władze Okręgu Smoleńskiego, a decyzję tę przygotowuje miejscowy gubernator Aleksiej Ostrowski po konsultacji z ministrem kultury Federacji Rosyjskiej Władimirem Miedinskim.

Parafia rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP w Smoleńsku już dwukrotnie w ciągu ostatnich 25 lat występowała o zwrot kościoła zagrabionego w czasach komunizmu.

Organizacja państwowa Rosyjskie Nieruchomości stwierdziła, że w dokumentach archiwalnych nie ma wzmianki, iż budynek kościoła wzniesiono dla celów religijnych. Parafianie zmuszeni zostali do ponownego uzyskania dokumentu z poprawioną  wzmianką, że kościół jest dla celów religijnych. Widocznie urzędnicy w Smoleńsku o tym nie wiedzą i postępują jak za czasów sowieckich, zmieniając budynek kościelny na salę koncertową.

Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie, do której należy parafia w Smoleńsku, wydała oświadczenie wzywające do oddania kościoła prawowitym właścicielom na mocy obowiązującego w Rosji „Prawa o zwrocie własności organizacjom religijnym”. W oświadczeniu podkreślono, że potrzeba  rozwoju kultury nie może być zaspakajana kosztem wspólnoty religijnej, tym bardziej, że proboszczowie wielu kościołów katolickich w Rosji udostępniają świątynie parafialne dla koncertów.


W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-28 13:54:13
miniaturka

Dane GUS nt. małżeństwa i rodziny budzą zaniepokojenie

Dane GUS dotyczące systematycznego spadku w latach 1980-2015 liczby małżeństw oraz wzrostu rozwodów i liczby dzieci pozamałżeńskich budzą zaniepokojenie – uważa ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
2016-11-28 14:47:06
miniaturka

Narodziny Bożego Narodzenia - odkrywcza książka ks. Naumowicza

Polski patrolog, ks. prof. Józef Naumowicz, jako pierwszy naukowiec ustalił, że pierwsze uroczyste obchody Bożego Narodzenia miały miejsce w Betlejem w IV wieku. Promocja jego książki odbyła się dziś w pałacu arcybiskupów warszawskich z udziałem kard.Nycza.
2016-11-28 15:23:17
miniaturka

Rekolekcje adwentowe na zakończenie roku Miłosierdzia

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka internetowych rekolekcji „Jestem owcą" autorstwa ks. Michała Olszewskiego.
2016-11-28 17:38:18
miniaturka

Papież do Akademii Nauk: nawrócenie ekologiczne i sprawiedliwość

Ojciec Święty na spotkaniu z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk nawiązał między innymi do swojej encykliki "Laudato si'".
2016-11-28 18:24:17
miniaturka

Włochy: zbiórka żywności – współpraca chrześcijan i muzułmanów

W organizowanej w Katanii corocznej akcji charytatywnej zaopatrującej Bank Żywności dla potrzebujących, wziął udział abp Gristina wraz z imamem Abdelhafidem.
2016-11-28 18:46:24
miniaturka

Papieski telegram po śmierci byłego generała jezuitów

26 listopada zmarł w Bejrucie były przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego. Rządził największym męskim zakonem na świecie przez ponad 24 lata.