Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-27 15:40
dr Marek Sobisz

W trosce o tożsamość kulturową Europy

Na zakończenie Kongresu "Europa Christi" odbędzie się konferencja poświęcona zagadnieniu współczesnej tożsamości kulturowej Europy.

Autor/źródło: Michał Banach

Współczesna Europa zmaga się z problemem migracji, którą można sklasyfikować w dwóch kategoriach: uchodźcy, którzy przemieszczają się do innych państw z powodu konfliktów zbrojnych; oraz imigranci, którzy migrują głównie w celach ekonomicznych. Zarówno jedna jak i druga grupa ludzi potrzebuje mądrego i efektywnego wsparcia, aby zapobiec narastającemu problemowi, który coraz bardziej dotyka Stary Kontynent. Europa staje dziś w obliczu wyzwania, którym jest jej tożsamość. Spośród wielości zapytań związanych z omawianym tematem, niezwykle istotną kwestią jest próba zrozumienia przyczyn i mechanizmów, które wpłynęły na obecny stan rzeczy. Wydaje się, iż wobec pytań o chrześcijańską tożsamość Europy, kluczowym zagadnieniem staje się sytuacja Chrześcijan na Bliskim Wschodzie. To miejsce, z którego bierze początek chrześcijaństwo.


Nasi Bracia i Siostry - chrześcijanie często doświadczają zarówno traumy wojny, jak i prześladowań za swoje przekonania i wartości. Poprzez nasze zaangażowanie, okazujemy im wsparcie w myśl solidarności w obronie wartości, z której wyrosła nasza cywilizacja. Wśród osób, które starają się dotrzeć do Europy, znajdują się również wyznawcy Islamu. Rodzi się więc kolejne pytanie: czy zetknięcie się tych dwóch odmiennych kultur w jednej przestrzeni nie będzie stanowiło zagrożenia dla tożsamości cywilizacji łacińskiej?


Właśnie z tego powodu zapraszamy do włączenia się w dyskurs konferencji naukowej pt. „W trosce o tożsamość kulturową Europy”, która wpisuje się w idee Kongresu „Europa Christi” odbywającego się w dniach 19 - 23 października br. w Polsce. Zarówno kongres jak i konferencja będą usiłowały udzielić odpowiedzi na pytanie: jakie są skuteczne formy solidarności z ludźmi dotkniętymi problemem migracji i jednocześnie zachowaniem tożsamości kultury europejskiej?

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-27 14:20:38
miniaturka
play

Kraków: Zacznij śpiewać na cześć Pana! Trwają zapisy do Szkoły Kantorów

Szkoła Kantorów to studium muzyki liturgicznej przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele. Prowadzi je Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie.
2017-09-27 14:57:08
miniaturka

Narodowa Debata o Rodzinie: przeciwko rozwodom – polskiej pladze

Rozwody są polską plagą i należy jej przeciwdziałać – uznali uczestnicy dyskusji panelowej towarzyszącej Narodowej Debacie o Rodzinie. Zorganizowało ją Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
2017-09-27 15:21:37
miniaturka

Gwiaździsta Procesja Różańcowa w święto Matki Bożej Różańcowej

Stowarzyszenie „Nowa Ewangelizacja” z Częstochowy wraz z Katolicką Odnową w Duchu Świętym w Polsce, po raz kolejny zaprasza do modlitwy w intencji Ojczyzny w formie Gwiaździstej Procesji Różańcowej.
2017-09-27 15:56:49
miniaturka

Tydzień modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei”

Wspólnota św. Idziego już po raz trzeci zaprasza do udziału w Modlitwie za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”. Spotkania modlitewne odbędą się w dniach 1-8 października w ośmiu miastach w Polsce.
2017-09-27 18:06:54
miniaturka

Papież: zwalczajmy pustkę życia wzywając imienia Jezusa

„Bóg nas stworzył do radości i szczęścia, a nie byśmy dusili się w myślach melancholijnych.” – stwierdził Franciszek w dzisiejszej katechezie.
2017-09-27 18:23:14
miniaturka

Watykańska premiera filmu o św. Maksymilianie

W Watykanie zaprezentowano wczoraj film o św. Maksymilianie Kolbe „Dwie Korony”. Premierowa projekcja miała miejsce w Sali imienia kard. Andrzeja Marii Deskura.