Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-26 15:39
Waldemar Wesołowski

Ekumeniczny jubileusz w Olszynie Lubańskiej

22 i 23 września br. mieszkańcy Olszyny obchodzili 120-lecie poświęcenie kościoła ewangelickiego, który obecnie jest katolickim kościołem parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.

odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Historia Kościoła na Śląsku bogata jest w wydarzenia, w których przeplatają się losy katolików i ewangelików. Jubileusz zainaugurowało spotkanie z poezją olszyńskiego twórcy Władysława Krzysztofa Rzepy, którą na sali widowiskowej ośrodka kultury w programie słowno-muzycznym zaprezentowała młodzież klas gimnazjalnych pod okiem swoich polonistek Elżbiety Borkowskiej i Eurydyki Kukuły. Przyczynkiem do tego przedsięwzięcia był wydany w sierpniu tego roku nakładem Gminnego Ośrodka Kultury tomik pt. „To nic takiego. Wiersze poety stąd”. Młodzież z wielkim uczuciem zaprezentowała twórczość mieszkańca Olszyny, który dla szerszej rzeszy czytelników odkryty został całkiem niedawno. Władysław K. Rzepa to - jak sam o sobie pisze - „szary człowiek”, jeden z nas, ale jego poezja wprowadza czytelników w świat, który jest może znany poprzez codzienność, lecz w jego strofach nabiera nowych barw.

Podczas pierwszego dnia jubileuszowych obchodów otwarte zostały także dwie wystawy. Jedną z nich - Langenöls 1254-1945: Historia śląskiej wsi przemysłowej - przywiozła ze sobą dr Idis B. Hartmann z Oldenburga – kustosz Museum Ostdeutsche Kulturgeschichte w Bad Zwischenahn. Jest ona autorką wielu uznanych prac z zakresu historii Śląska i rodowitą olszynianka, która jako kilkuletnia dziewczynka opuściła swój dom rodzinny, by po zmianach, jakie wymusił koniec II wojny światowej, odnaleźć nowy dom na zachodzie Niemiec. Wystawa pani dr Hartmann gościła w Olszynie już po raz drugi. Pierwszy raz prezentowana była szesnaście lat temu, a teraz ponownie, w nieco zmienionej formie, została znowu zaprezentowana olszyńskiej publiczności. Druga ekspozycja to wystawa stworzona we współpracy dwóch olszyńskich pasjonatów lokalnej historii i regionalistów - Zbigniewa Madurowicza i Artura Grabowskiego, oraz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Można było zobaczyć najstarsze i najcenniejsze zabytki ruchome olszyńskiego kościoła, jak XVIII-wieczny kielich mszalny, dzban ufundowany w 1892 roku przez Carla von Hagensa dla kościoła w Olszynie na 150-lecie gminy ewangelickiej, misę z chrzcielnicy z 1897 roku, a także ręcznie zdobioną kratę zamykającą niegdyś średniowieczne sakramentarium w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynie. Oprócz tego uczestnicy obchodów mogli zobaczyć zabytkowe szaty liturgiczne, stare wydania Pisma Świętego w łacińskim tłumaczeniu św. Hieronima i niemiecką Biblię Marcina Lutra z przełomu XIX i XX wieku. Poza tym na wystawie nie zabrakło starych ksiąg liturgicznych, ksiąg parafialnych i innych wartościowych przedmiotów, które kryją w sobie dzieje wiary i życia olszyńskich katolików i ewangelików.

Referat ks. dr. Stanisława Szupieńki, dyrektora Referatu Sztuki Kościelnej Legnickiej Kurii Biskupiej, pt. „Tajemnica życia św. Józefa – Opiekuna Zbawiciela – w barkowej wizji malarskiej” zamknął pierwszy dzień jubileuszowego świętowania. Jak mówią uczestnicy spotkania – był to bardzo interesujący wykład o krzeszowskim kościele św. Józefa, który z pewnością zachęcił ich do dalszego poznawania naszego diecezjalnego sanktuarium.

- Łączy nas Chrystus - mówił Artur Grabowski, dyrektor Biura Towarzystwa Miłośników Ziemi Olszyńskiej Olsna 1254, otwierając drugi dzień jubileuszowego świętowania. - Ostatecznie, podczas jubileuszowego nabożeństwa ekumenicznego, chcemy wspólnie, katolicy i ewangelicy, spoglądać na Chrystusa, dziękować za dobre dzieła i razem kroczyć na drodze ku jedności oraz poznawać historię kościoła, który od średniowiecza mocno zapuścił w Olszynie korzenie.

Konferencję pt. „Kościół świętego Józefa wczoraj i dziś” otworzył wykład ks. dr. Stanisława Szupieńki. Tematem jego wystąpienia były „Średniowieczne korzenie życia religijnego w Olszynie z perspektywy dziejów świątyni parafialnej”. Z kolei „500 lat Reformacji na Śląsku” to tytuł referatu, jaki zaprezentował ks. dr Cezary Królewicz - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lubaniu. Inspirujące spojrzenie na ten sam okres z punktu widzenia katolickiego uczonego i regionalisty przedstawił dr Jarosław Bogacki z Uniwersytetu Opolskiego, prezentując wykład pt. „Reformacja i jej skutki na pograniczu śląsko-łużyckim na przykładzie parafii gryfowskiej”. Warto przy tym wspomnieć, że dzięki dr. Bogackiemu i jego studentom udało się zinwentaryzować archiwalia parafii gryfowskiej, wśród których wiele dokumentów dotyczy właśnie Olszyny i miejscowych relacji katolicko-luterańskich. W ramach referatu pt. „Kościół, którego nie było” mgr Zbigniew Madurowicz, olszyński aptekarz i regionalista - prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Olszyńskiej Olsna 1254, przedstawił historię powstania kościoła, który w tym roku obchodzi 120-lecie swojego poświęcenia. O „Relacjach Państwo-Kościół katolicki na przykładzie powiatu lubańskiego – wybrane zagadnienia” mówiła mgr Barbara Grzybek z Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu. Pani kustosz przybliżyła m.in. dokumenty dotyczące pierwszego powojennego proboszcza katolickiego w Olszynie – ks. Władysława Stefańskiego oraz innych duszpasterzy z regionu, którzy w tamtym okresie budowali polską administrację kościelną Dolnego Śląska. Konferencję zakończyło wystąpienie dr. Łukasza Tekieli, który przybliżył słuchaczom temat „Kościoły graniczne i ucieczkowe na ziemi lubańskiej”.

- Wystawa oraz konferencja miały bardzo wysoki poziom naukowy, a naukowcy świeccy i duchowni dzielili się ze społecznością lokalną swoją wiedzą dotyczącą historii kościoła, jako instytucji, historii sztuki sakralnej i kościołów, jako obiektów architektonicznych, historią reformacji na pograniczu śląsko-łużyckim oraz uwarunkowaniami społeczno-kulturowymi istnienia kościoła ewangelickiego i katolickiego w tym regionie w przeszłości i w teraźniejszości - stwierdził dr Jarosław Bogacki z Uniwersytetu Opolskiego.

Konferencję zakończyło odczytanie przez Julitę Zaprucką, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, listu gratulacyjnego wicemarszałka dr. Tadeusza Samborskiego, skierowanego na ręce ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego z okazji 120-lecia poświęcenia olszyńskiego kościoła. Zaś Towarzystwo Miłośników Ziemi Olszyńskiej Olsna 1254 uhonorowało godnością Członka Honorowego osoby: wicemarszałka Tadeusza Samborskiego, burmistrza Olszyny Leszka Leśko, ks. Jana Dochniaka, ks. Bogusława Wolańskiego oraz dyrektor ZSP w Biedrzychowicach Zofii Rak.

Niezwykłym zwieńczeniem obchodów jubileuszu było ekumeniczne nabożeństwo, w czasie którego duchowni reprezentujący oba wyznania - ks. Bogusław Wolański i ks. Cezary Królewicz - realizowali idee prawdziwego ekumenizmu i tolerancji. Na pamiątkę tego spotkania uroczyście poświęcono i odsłonięto tablicę pamiątkową na zewnątrz kościoła, by - jak podkreślił na zakończenie nabożeństwa ks. proboszcz Bogusław Wolański - przypominała o historii tej świątyni i była świadectwem dla przyszłych pokoleń.

Budowa nowego kościoła ewangelickiego w Olszynie rozpoczęła się latem 1895 roku. 23 września 1897 roku został uroczyście poświęcony. Inicjatorem budowy nowej świątyni był pastor Oswald Kadelbach, który piastował swój urząd od 1851 roku aż do śmierci w 1883 roku. Jego następca – pastor Ernst Wieder – doprowadził dzieło do końca. 5 listopada 1946 roku katolicki proboszcz Olszyny ks. Władysław Stefański uzyskał zgodę Administratora Apostolskiego Dolnego Śląska na przejęcie poewangelickiego kościoła, jego poświęcenie zgodnie z katolickim rytuałem, przechowywanie Najświętszego Sakramentu i nadanie tytułu. Od tego czasu patronem kościoła jest św. Józef Oblubieniec NMP.

Organizatorami obchodów jubileuszu było Towarzystwo Miłośników Ziemi Olszyńskiej Olsna 1254, Gmina Olszyna oraz Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Miejscem obchodów był Gminny Ośrodek Kultury oraz olszyński kościół parafialny.

Artur Grabowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2017-09-26 14:31:28
miniaturka

Sri Lanka: buddyści, muzułmanie i chrześcijanie przeciwko aborcji

Zwierzchnicy buddystów, muzułmanów i chrześcijan w Sri Lance wspólnie sprzeciwili się rządowym planom liberalizacji ustawodawstwa dotyczącego aborcji przez poszerzenie liczby przypadków, w których będzie ona dozwolona przez prawo.
2017-09-26 15:03:04
miniaturka

Radom: wkrótce X Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego

„Idźcie i głoście” w posłudze hospicyjnej – to hasło X Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego, która odbędzie się w dniach 6-8 października w Radomiu.
2017-09-26 15:41:48
miniaturka

Kard. Nycz honorowym patronem wystawy „Chrztu Litwy” Gersona

Dziś, 26 września, w uroczystym otwarciu międzynarodowej wystawy w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie weźmie udział jej honorowy patron kard. Kazimierz Nycz.
2017-09-26 16:17:24
miniaturka

Katolicka szkoła na miarę XXI wieku w Legnicy

W Legnicy, w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o projekcie i dotacjach dla szkoły im. św. Rodziny.
2017-09-26 16:42:19
miniaturka

Fatima: pielgrzymka chorych i sędziwych kapłanów

W dniach 28-30 września odbędzie się pielgrzymka chorych i sędziwych księży do Fatimy.
2017-09-26 18:49:49
miniaturka

Papież: zażyłość z Jezusem czyni nas wolnymi

„Ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je są moją matką i moimi braćmi” – te słowa z dzisiejszej Ewangelii Papież uczynił myślą przewodnią homilii, którą wygłosił w czasie Mszy w Domu św. Marty.