Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-28 13:41
RA

Rozpoczął się adwent

W minioną niedzielę (27.11) w Kościele katolickim rozpoczął się adwent. Jest to czas przygotowania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W tym okresie w kościołach odprawiane są tzw. Msze św. roratnie.

Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W  pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościele katolickim nowy rok liturgiczny. W tym roku hasło brzmi: „Idźcie i głoście”. Adwent jest czasem, w którym katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W okresie adwentu w liturgii dominuje kolor fioletowy. Podczas sprawowania Mszy św. kapłan zakłada ornat w tym kolorze, który symbolizuje czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi.

Tradycyjnie w tym okresie w kościołach są odprawiane Msze św. zwane roratami. Są to Msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. Nabożeństwo to jest jednym ze znaków szczególnej obecności Maryi w okresie adwentu, gdyż to Ona oczekiwała na przyjście Mesjasza w szczególny sposób jako córka Izraela, Matka Pana Jezusa i Matka Kościoła.

Nazwa "roraty" pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście, rozpoczynającej się od słów "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa". Jest to modlitwa proroka Izajasza, błagająca Boga o rychłe przyjście Zbawiciela. Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie specjalnej świecy ozdobionej białą wstęgą. Świeca ta (roratka) umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. Współcześnie, z uwagi na udział dzieci i młodzieży, roraty odprawia się często wieczorem. W niektórych parafiach dzieci przychodzą na Msze św. roratnie z zaświeconymi lampionami. Tradycyjnie rozpoczyna się liturgię przy zgaszonym świetle elektrycznym, dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu...", zapala się wszystkie światła w świątyni.  

W okresie adwentu Msza św. roratnia dla dorosłych będzie odprawiana od poniedziałku do soboty o godz. 7.00 w kościele parafialnym pw. św. Doroty.

W bazylice roraty będą odprawiane w środy i soboty o godz. 7.30.

Msze św. roratnie dla dzieci rozpoczynać się będą o godz. 15.30 w poniedziałki, środy i piątki w kościele parafialnym.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-28 11:04:10
miniaturka

Chrześcijańskie Forum Przedsiębiorczości

Forum zorganizowane przez Fundację Wiara w Biznesie odbędzie się w dniach 9-10 grudnia na UKSW w Warszawie. Wydarzenie objął patronatem honorowym kardynał Kazimierz Nycz. Można jeszcze dokonywać zapisów.
2016-11-28 12:27:02
miniaturka

Tyniec: zmarł o. Jan Paweł Konobrodzki

„W niedzielę 27 listopada zmarł nagle w wieku 56 lat mnich naszego opactwa, o. Jan Paweł Konobrodzki” – poinformował o. Michał Gronowski OSB z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Był ceniony jako rekolekcjonista i spowiednik.
2016-11-28 12:51:10
miniaturka

Wlk. Brytania: raport o dyskryminacji chrześcijan

Brytyjska Komisja ds. Równości i Praw człowieka (EHRC) skrytykowała dyskryminację chrześcijan ze względu na wyznawaną wiarę.
2016-11-28 13:54:13
miniaturka

Dane GUS nt. małżeństwa i rodziny budzą zaniepokojenie

Dane GUS dotyczące systematycznego spadku w latach 1980-2015 liczby małżeństw oraz wzrostu rozwodów i liczby dzieci pozamałżeńskich budzą zaniepokojenie – uważa ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
2016-11-28 14:47:06
miniaturka

Narodziny Bożego Narodzenia - odkrywcza książka ks. Naumowicza

Polski patrolog, ks. prof. Józef Naumowicz, jako pierwszy naukowiec ustalił, że pierwsze uroczyste obchody Bożego Narodzenia miały miejsce w Betlejem w IV wieku. Promocja jego książki odbyła się dziś w pałacu arcybiskupów warszawskich z udziałem kard.Nycza.
2016-11-28 15:23:17
miniaturka

Rekolekcje adwentowe na zakończenie roku Miłosierdzia

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka internetowych rekolekcji „Jestem owcą" autorstwa ks. Michała Olszewskiego.