Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-28 12:44
KAI/mm

Wlk. Brytania: raport o dyskryminacji chrześcijan

Brytyjska Komisja ds. Równości i Praw człowieka (EHRC) skrytykowała dyskryminację chrześcijan ze względu na wyznawaną wiarę.

Autor/źródło: Agnieszka Ścibik

Jak donoszą brytyjskie media w oczekiwanym w tym tygodniu raporcie komisja negatywnie odnosi się do instytucji publicznych i pracodawców, którzy m. in. zakazują noszenia krzyży, aby tym samym "chronić inaczej wierzących". Raport odnosi się m. in. do brytyjskich właścicieli kin, którzy odmawiają nadawania chrześcijańskich reklam z modlitwą "Ojcze nasz" przed Bożym Narodzeniem. "Może to prowadzić do podjęcia działań prawnych" - zaznacza komisja.


Wskazuje też na sprawę pracownicy linii lotniczych British Airways Nadii Eweida, która została zawieszona w prawach pracowniczych za odmowę zdjęcia naszyjnika z krzyżykiem. Ponadto komisja krytykuje urzędy i władze lokalne, które nie pozwalają na wysyłanie świątecznych kartek zawierających słowa "Boże Narodzenie" aby "nie obrażać wyznawców innych religii".


Przewodniczący komisji, David Isaac powiedział, że strach przed tym aby nie obrazić kogoś jak i nieprawidłowa interpretacja przepisów prowadzi do zamieszania. Wezwał pracodawców i urzędy do rozsądnego podejścia tak, aby można było wysyłać świąteczne kartki i urządzać bożonarodzeniowe spotkania.


"Nie ma w Wielkiej Brytanii prawa aby się złościć lub czuć atakowanym. Prawo każdej osoby do wyrażania swojej wiary, nawet jeśli inni jej nie podzielają, jest podstawowym elementem każdego demokratycznego społeczeństwa" - podkreślił Isaac.

tom (KAI) / Londyn

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-28 10:45:06
miniaturka

Święcenia kapłańskie w irackim Kurdystanie

W miejscowości Ankawa na przedmieściach Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu, patriarcha chaldejski Louis Raphael I Sako wyświęcił dwóch nowych kapłanów tego obrządku.
2016-11-28 11:04:10
miniaturka

Chrześcijańskie Forum Przedsiębiorczości

Forum zorganizowane przez Fundację Wiara w Biznesie odbędzie się w dniach 9-10 grudnia na UKSW w Warszawie. Wydarzenie objął patronatem honorowym kardynał Kazimierz Nycz. Można jeszcze dokonywać zapisów.
2016-11-28 12:27:02
miniaturka

Tyniec: zmarł o. Jan Paweł Konobrodzki

„W niedzielę 27 listopada zmarł nagle w wieku 56 lat mnich naszego opactwa, o. Jan Paweł Konobrodzki” – poinformował o. Michał Gronowski OSB z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Był ceniony jako rekolekcjonista i spowiednik.
2016-11-28 13:43:16
miniaturka

Rozpoczął się adwent

W minioną niedzielę (27.11) w Kościele katolickim rozpoczął się adwent. Jest to czas przygotowania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W tym okresie w kościołach odprawiane są tzw. Msze św. roratnie.
2016-11-28 13:54:13
miniaturka

Dane GUS nt. małżeństwa i rodziny budzą zaniepokojenie

Dane GUS dotyczące systematycznego spadku w latach 1980-2015 liczby małżeństw oraz wzrostu rozwodów i liczby dzieci pozamałżeńskich budzą zaniepokojenie – uważa ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
2016-11-28 14:47:06
miniaturka

Narodziny Bożego Narodzenia - odkrywcza książka ks. Naumowicza

Polski patrolog, ks. prof. Józef Naumowicz, jako pierwszy naukowiec ustalił, że pierwsze uroczyste obchody Bożego Narodzenia miały miejsce w Betlejem w IV wieku. Promocja jego książki odbyła się dziś w pałacu arcybiskupów warszawskich z udziałem kard.Nycza.