Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-25 18:46
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Kard. Tagle: kultura spotkania prowadzi do pokoju

„Dzięki kulturze spotkania możemy znaleźć drogę do pokoju” – pisze kard. Luis Antonio G. Tagle.

Autor/źródło: Caritas Polska, Caritas Polska, licencja: Jak album

„Dzięki kulturze spotkania możemy znaleźć drogę do pokoju” – pisze kard. Luis Antonio G. Tagle zachęcając parafialne, diecezjalne i krajowe oddziały Caritas do zaangażowania się w kampanię Share the Journey – Dzielić podróż, którą Papież Franciszek zainauguruje w czasie audiencji generalnej w przyszłą środę 27 września. Przewodniczący Caritas Internationalis wyjaśnia, że jej celem jest wspieranie kultury spotkania we wspólnotach, szczególnie w obecnym czasie nasilonych migracji dotykających zarówno kraje opuszczane, jak i te, do których migranci przybywają.

Kampania Share the Journey ma na celu lepsze zrozumienie motywów, jakimi kierują się migranci. Kard. Tagle wzywa wszystkich członków Caritas do zjednoczenia rąk i serc w tworzeniu ludzkiego łańcucha miłości i miłosierdzia, gdyż, jak pisze Franciszek w Encyklice Laudato sí, wystarczy jeden człowiek, aby była nadzieja. „Trzeba na nowo odnaleźć tę głęboką biblijną intuicję, że to Bóg jest gościem”, i że „przyjmujemy Chrystusa, kiedy otwieramy serca dla migrantów i uchodźców” – pisze w swoim liście przewodniczący Caritas Internationalis.

W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu, sekretarz generalny Caritas Internationalis Michel Roy mówił m.in. o nadziejach związanych z przeprowadzeniem tej kampanii.

„Głównym zadaniem jest stworzyć atmosferę, dzieki której w każdej wspólnocie jej członkowie, zarówno na poziomie jednostkowym, jak i zbiorowym zrobią krok w stronę drugiego: migranta. Nie mówimy o uchodźcach czy migrantach z powodów ekonomicznych, mówimy o osobach, ponieważ ten kontakt, to doświadczenie, które mamy także dzięki ubogim pomaga w zmianie spojrzenia, serca, myślenia. Pozwala zrozumieć, że za daną osobą kryje się historia cierpienia” – powiedział sekretarz generalny Caritas Internationalis.

Michel Roy dodał także, iż problemu dotyczącego migrantów nie należy zaczynać od dywagacji politycznych, pytając się o powody ich przybycia. To są ludzie, osoby, nie wolno ich ignorować.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-25 14:37:48
miniaturka

Bp Artur Miziński: Bł. Władysław z Gielniowa miał czas najpierw dla Boga

O tym, że bł. Władysław z Gielniowa miał czas „najpierw dla Boga – tak na osobistą modlitwę, jak i sprawowanie Eucharystii z najwyższą czcią – a potem dla ludzi, tak dla duchownych, jak i świeckich” mówił w homilii wygłoszonej 24 września bp Artur Miziński.
2017-09-25 15:18:34
miniaturka

Abp Głódź: zjednoczmy się w narodowej modlitwie różańcowej ponad wszelkimi podziałami

Do wzięcia udziału 7 października w akcji modlitewnej "Różaniec do Granic" zachęcił w specjalnej odezwie abp Sławoj Leszek Głódź.
2017-09-25 15:29:24
miniaturka

Świadkowie Bożego Piękna – wnioski o stypendium na rok 2017/18

Od 1 września 2017 r. rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o stypendium Funduszu Stypendialnego im. Abpa Józefa Życińskiego „Świadkowie Bożego Piękna” na nowy rok szkolny (akademicki) 2017/2018.
2017-09-25 19:04:16
miniaturka

Bpi Sudanu Płd.: ludność ciągle mordowana, okradana, wysiedlana

„Pomimo naszych apeli, które kierujemy do partii politycznych, różnych frakcji i osób indywidualnych, aby powstrzymać działania wojenne, ludzie ciągle są mordowani, okradani, plądrowani, wysiedlani” – napisali biskupi Sudanu Południowego.
2017-09-26 08:16:20
miniaturka

Brazylia: Caritas włączy się w kampanię Share the Journey

Słynny pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro stanie się symbolem otwarcia na migrantów.
2017-09-26 08:47:47
miniaturka

Muzułmanie najgorzej czują się w Włoszech, co trzeci nie chce się integrować

Trzy czwarte muzułmanów żyjących w Europie czuje się przywiązanych do goszczącego ich kraju. Co trzeci przyznaje zarazem, że jest dyskryminowany ze względu na swe pochodzenie.