Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-25 14:33
ek / BP KEP

Bp Artur Miziński: Bł. Władysław z Gielniowa miał czas najpierw dla Boga

O tym, że bł. Władysław z Gielniowa miał czas „najpierw dla Boga – tak na osobistą modlitwę, jak i sprawowanie Eucharystii z najwyższą czcią – a potem dla ludzi, tak dla duchownych, jak i świeckich” mówił w homilii wygłoszonej 24 września bp Artur Miziński.

bł. Władysław z Gielniowa
Autor/źródło: Miezian/Wikimedia Commons/Public Domain

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas uroczystości odpustowych w parafii pw. bł. Władysława z Gielniowa, patrona stolicy.

>>Tekst homilii dostępny jest: tutaj.

Nawiązując do Ewangelii bp Artur Miziński mówił w homilii o zawierzeniu „nowej logice serca”, o potrzebie „przejścia od „logiki zasług”, właściwej temu, kto żywi pretensje i nie uznaje daru ani go nie przyjmuje, do „logiki łaski”, otwierającej nowy świat, który swoje źródło posiada w miłości i tajemnicy Królestwa Bożego”.

– To co jest najbardziej nasze w tym wielkim Boskim dziele to możliwość pracy i poświęcenia życia dla Niego. Przyjmując ten dar, odnajdujemy nasze własne szczęście. Kto zaś tego daru przyjąć nie chce, pozostanie nieszczęśliwy i wiecznie niezadowolony, jak robotnicy opisani w dzisiejszym fragmencie Ewangelii – mówił Sekretarz Generalny Episkopatu.

Bp Miziński podkreślał, że każdy ma swoją życiową historię i nie wolno nam osądzać i kalkulować kto zasłużył na Bożego denara, a komu się on nie należy, bo ta decyzja przysługuje tylko i wyłącznie właścicielowi winnicy. – Bóg zatrudnia każdego, dla nikogo nie zabraknie pracy w winnicy, nikt nie musi bezczynnie stać na rynku – mówił.

Wspominając bł. Władysława z Gielniowa, podkreślał, że ofiarnie pracując w winnicy Pańskiej, osiągnął świętość. Przypomniał, że jemu zawdzięczamy m.in. polskie tłumaczenie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny. – Długie godziny spędzał na modlitwie, spał tylko kilka godzin przykryty jedynie własnym habitem, często umartwiał ciało postem i biczowaniem. Będąc prowincjałem zakonu bernardynów, często wizytował odległe od siebie klasztory, pokonując drogę pieszo i boso. Narzucając sobie tak surową dyscyplinę, jednocześnie dbał bardzo o współbraci, a w szczególności o tych schorowanych lub w podeszłym wieku – mówił.

– Jest dzisiaj stosowny czas, abyśmy zastanowili się nad tym, czego Bóg oczekuje od nas zatrudniając nas w swojej winnicy, bo kiedy przyjdzie kres dnia będziemy musieli rozliczyć się z każdej godziny pracy. Bóg stworzył nas bez nas, ale zbawić nas bez nas – bez naszej współpracy – nie może. Czy chcemy z Nim współpracować? Czy nie zapominamy, że Królestwo Boże jest o wiele więcej warte niż wszystkie dobra doczesne? – pytał na zakończenie homilii bp Miziński. – Wypełnianie woli Bożej w codziennym życiu jest na pewno trudniejsze od fizycznej pracy w winnicy, ale i nagroda, którą otrzymamy za ten wysiłek jest bez porównania cenniejsza od zapłaty za jakąkolwiek pracę na ziemi. Pracujmy więc wytrwale i z miłością, abyśmy na końcu czasów, gdy przyjdzie do wypłaty, mogli bez lęku powiedzieć: Wszystko, co mi zleciłeś Panie, wykonałem – zachęcał.

BPKEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-25 13:20:22
miniaturka

Niemcy: jubileuszowe 150 zebranie Konferencji Biskupów

W Fuldzie rozpoczynają się obrady jubileuszowego, 150. zebrania Konferencji Biskupów Niemieckich. Tym razem przebiegają one w cieniu wyborów do niemieckiego parlamentu - Bundestagu.
2017-09-25 13:47:21
miniaturka

Gdynia: 24-godzinne muzyczne uwielbienie Boga

Wspólnota "Trójmiejskie Uwielbienie" działające przy parafii św. Mikołaja w Gdyni serdecznie zaprasza na wspólne spędzenie czasu - 24-godzinnego muzycznego uwielbienia Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie prowadzonego przez zespoły z całego Trójmiasta i okolic.
2017-09-25 14:23:09
miniaturka
play

Kraków: abp Marek Jędraszewski zaprasza do dialogu na temat katechezy

W najbliższy czwartek 28 września o godz. 20:15 odbędzie się kolejna edycja "Dialogów u św. Anny", w trakcie których Metropolita Krakowski będzie odpowiadał na pytania związane z nauczaniem religii w szkole.
2017-09-25 15:18:34
miniaturka

Abp Głódź: zjednoczmy się w narodowej modlitwie różańcowej ponad wszelkimi podziałami

Do wzięcia udziału 7 października w akcji modlitewnej "Różaniec do Granic" zachęcił w specjalnej odezwie abp Sławoj Leszek Głódź.
2017-09-25 15:29:24
miniaturka

Świadkowie Bożego Piękna – wnioski o stypendium na rok 2017/18

Od 1 września 2017 r. rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o stypendium Funduszu Stypendialnego im. Abpa Józefa Życińskiego „Świadkowie Bożego Piękna” na nowy rok szkolny (akademicki) 2017/2018.
2017-09-25 18:59:37
miniaturka

Kard. Tagle: kultura spotkania prowadzi do pokoju

„Dzięki kulturze spotkania możemy znaleźć drogę do pokoju” – pisze kard. Luis Antonio G. Tagle.