Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-25 13:17
ek / KAI

Niemcy: jubileuszowe 150 zebranie Konferencji Biskupów

W Fuldzie rozpoczynają się obrady jubileuszowego, 150. zebrania Konferencji Biskupów Niemieckich. Tym razem przebiegają one w cieniu wyborów do niemieckiego parlamentu - Bundestagu.

kard. Rainhard Marx
Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Choć temat wyborów nie jest przewidziany w programie, jednak niewątpliwie będzie gorąco dyskutowany na marginesie obrad, zauważa niemiecka agencja katolicka KNA.

Głównymi tematami obrad episkopatu będą: terroryzm, uchodźcy, ochrona środowiska oraz islam. Osobny dzień przeznaczono na dyskusję wokół ekologicznej encykliki papieża Franciszka „Laudato si`”. Biskupi będą się zastanawiali, jaki wkład mógłby od siebie wnieść Kościół katolicki w walce ze zmianami klimatycznymi. Pozytywnym tego przykładem są dwie diecezje na południu Niemiec, które od lat postawiły sobie za cel ochronę środowiska.

Ważnym tematem będą także przygotowania do zwołanego przez papieża Franciszka na przyszły rok Synodu Biskupów poświęconego młodzieży. KNA podkreśliła, że podobnie jak podczas poprzedniego Synodu poświęconego rodzinie, również i tym razem głos przedstawicieli Kościoła Niemiec, tym razem młodzieży uczestniczącej w przedsynodalnej ankiecie, spotka się z dużą uwagą.

Oczekiwane są też zmiany personalne, jako że dwaj biskupi: Norbert Trelle z Hildesheim i Friedhelm Hofmann z Würzburga ukończyli 75 lat i osiągnęli wiek emerytalny. Ponieważ bp Trelle był dotychczas wiceprzewodniczącym niemieckiego episkopatu, teraz zostanie wybrany jego następca. Po raz pierwszy w obradach będą uczestniczyli czterej nowi biskupi pomocniczy oraz nowy biskup Moguncji, Peter Kohlgraf.

Niezależnie od oficjalnego programu biskupi niewątpliwie odniosą się do wyników wczorajszych wyborów do Bundestagu oraz omówią stosunek Kościoła do AfD. Wraz z ogłoszeniem wyników wyborów staje się już nieaktualny dotychczasowy argument przeciwko kontaktom z tą partią, że oficjalne rozmowy w Berlinie Kościół prowadzi tylko z partiami reprezentowanymi w Bundestagu. Według KNA biskupi wiedzą, że wśród wiernych uczęszczających do kościoła jest także trudna do określenia liczba katolików, których poglądy są bliskie prawicowym populistom.

Po zakończeniu obrad, podczas specjalnej uroczystości niemiecki episkopat upamiętni ustanowienie w 1867 roku, a więc przed 150 laty, stałego ciała, jakim jest Konferencja Biskupów Niemiec. Specjalny wykład z tej okazji wygłosi teolog Hermann Josef Pottmeyer.

W skład Konferencji Biskupów Niemieckich wchodzą biskupi ordynariusze oraz biskupi pomocniczy ze wszystkich 27 diecezji, obecnie 67 osób. Przewodniczącym episkopatu jest kard. Rainhard Marx, metropolita Monachium. Wiosenne zebrania episkopatu odbywają się w różnych miejscach, natomiast jesienne zawsze w Fuldzie u grobu „apostoła Niemców”, św. Bonifacego.

ts (KAI) / Fulda


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-25 11:54:15
miniaturka

Monstrancja od narodu polskiego przekazana w Fatimie

W Fatimie przekazano wotum wdzięczności narodu polskiego w stulecie objawień Matki Bożej. Uroczystą Eucharystię celebrował abp Marek Jędraszewski, który wygłosił pozdrowienie do wiernych zgromadzonych na placu przed świątynią.
2017-09-25 12:19:29
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu apeluje o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Meksyku

Abp Stanisław Gądecki poinformował, że o pomoc Kościoła w Polsce, zwróciła się Konferencja Episkopatu Meksyku.
2017-09-25 12:34:40
miniaturka

Franciszek u św. Marty: tylko Bóg może obdarzyć prawdziwym pocieszeniem

Na konieczność pamięci o wyzwoleniu, jakim obdarza nas Bóg, będący źródłem prawdziwego pocieszenia oraz zachowywania tego pocieszenia w pamięci zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
2017-09-25 13:47:21
miniaturka

Gdynia: 24-godzinne muzyczne uwielbienie Boga

Wspólnota "Trójmiejskie Uwielbienie" działające przy parafii św. Mikołaja w Gdyni serdecznie zaprasza na wspólne spędzenie czasu - 24-godzinnego muzycznego uwielbienia Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie prowadzonego przez zespoły z całego Trójmiasta i okolic.
2017-09-25 14:23:09
miniaturka
play

Kraków: abp Marek Jędraszewski zaprasza do dialogu na temat katechezy

W najbliższy czwartek 28 września o godz. 20:15 odbędzie się kolejna edycja "Dialogów u św. Anny", w trakcie których Metropolita Krakowski będzie odpowiadał na pytania związane z nauczaniem religii w szkole.
2017-09-25 14:37:48
miniaturka

Bp Artur Miziński: Bł. Władysław z Gielniowa miał czas najpierw dla Boga

O tym, że bł. Władysław z Gielniowa miał czas „najpierw dla Boga – tak na osobistą modlitwę, jak i sprawowanie Eucharystii z najwyższą czcią – a potem dla ludzi, tak dla duchownych, jak i świeckich” mówił w homilii wygłoszonej 24 września bp Artur Miziński.