Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-25 10:12
AC / archwwa.pl

Otwarcie Międzynarodowej wystawy „Chrzest Litwy. Obraz Wojciecha Gersona”

Kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w otwarciu wystawy zorganizowanej z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Od 26 września do 10 grudnia 2017 r. w Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich (plac Katedralny 4, Wilno) będzie czynna międzynarodowa wystawa „Chrzest Litwy. Obraz Wojciecha Gersona”.

Przez 100 lat obraz był uznany za zaginiony, dlatego nie jest on szeroko znany i dostatecznie zbadany. Wystawa w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie jest dobrą okazją do prezentacji tego dzieła sztuki. Po raz ostatni obraz był eksponowany w 1890 roku na wystawie malarstwa w Los Angeles (USA). Przed kilkoma laty obraz został odnaleziony i wrócił do Polski, obecnie znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. W związku z tym na oficjalnej wystawie w Wilnie odrestaurowany obraz będzie pokazywany po raz pierwszy po ponad 120 latach przerwy.

Obraz Gersona „Chrzest Litwy” jest jedną z najważniejszych historycznych wizualizacji artystycznych chrystianizacji Litwy i jej europeizacji. W centrum kompozycji jest ukrzyżowany Chrystus, zaś przy nim stojący z podniesionymi rękami chrzciciel Litwy Jagiełło. Dookoła władcy zebrani są magnaci, szlachta polska i litewska, duchowieństwo, w oddali – Litwini przyjmujący chrzest. Dla W. Gersona najważniejszym źródłem do zgłębienia tematu przedstawionego na tym obrazie były „Roczniki” Jana Długosza.

Celem wystawy organizowanej z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy jest przypomnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii kraju – chrztu Litwy w obrządku katolickim w 1387 r., po którym Litwa stała narodem należącym do Boga i została włączona w krąg zachodniej cywilizacji łacińskiej. To miało wpływ na europejski kontekst rozwoju kulturowego Litwy. Na skutek tej decyzji dzisiaj w naszym kraju mamy wyraźnie widoczne znaki żywej wiary oraz ślady europejskiej tradycji artystycznej, kulturowej, politycznej: dziedzictwo gotyckie, renesansowe, barokowe, zabytki sakralnego malarstwa artystycznego, idee demokratyczne, pojęcie praw człowieka, idee wolnościowe oraz inne wartości wolnego świata.

źródło: ks. Przemysław Śliwiński, archwwa.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-25 08:13:27
miniaturka

Zaporoże: nowa parafia w dawnej piekarni

W Zaporożu na Ukrainie powstała nowa katolicka parafia. Urządzono ją w dawnej piekarni. Dla katolików lewobrzeżnej części miasta jest to kolejny cud Ojca Pio.
2017-09-25 08:44:11
miniaturka

Papieska Msza dla żandarmerii watykańskiej

Dla naszego Boga nigdy nie jest za późno – mówił Franciszek podczas Mszy, jaką sprawował wczoraj przy grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich dla żandarmerii watykańskiej z okazji jej patronalnego święta.
2017-09-25 09:38:25
miniaturka

Papież o beatyfikacji ks. Rothera

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Franciszek, pozdrawiając wiernych, nawiązał do faktu, że w sobotę w Stanach Zjednoczonych miała miejsce pierwsza w historii beatyfikacja męczennika pochodzącego z tego kraju.
2017-09-25 11:01:05
miniaturka

Idźmy naprzód z nadzieją! – 8 października XVII Dzień Papieski

8 października obchodzony będzie XVII Dzień Papieski. Liczne wydarzenia duchowe i kulturalne odbywać się będą w całym kraju, ale i w środowiskach polonijnych na świecie.
2017-09-25 11:39:53
miniaturka

Sesja pt. „Podmiotowy wymiar opieki medycznej i duszpasterskiej nad pacjentem”

Kard. Kazimierz Nycz spotka się z uczestnikami sesji formacyjnej pt. „Podmiotowy wymiar opieki medycznej i duszpasterskiej nad pacjentem”.
2017-09-25 11:54:15
miniaturka

Monstrancja od narodu polskiego przekazana w Fatimie

W Fatimie przekazano wotum wdzięczności narodu polskiego w stulecie objawień Matki Bożej. Uroczystą Eucharystię celebrował abp Marek Jędraszewski, który wygłosił pozdrowienie do wiernych zgromadzonych na placu przed świątynią.