Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-25 08:09
AC / Radio Watykańskie

Zaporoże: nowa parafia w dawnej piekarni

W Zaporożu na Ukrainie powstała nowa katolicka parafia. Urządzono ją w dawnej piekarni. Dla katolików lewobrzeżnej części miasta jest to kolejny cud Ojca Pio.

Autor/źródło: Pixabay, congerdesign, licencja: CC0

We wspomnienie liturgiczne tego świętego stygmatyka,  biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło po raz pierwszy odprawił Mszę Świętą w budynku, w który do niedawna wypiekano chleb.

800-tysięczne Zaporoże w czasach Związku Radzieckiego miało być wzorcowym miastem komunistycznym, w którym dla Boga nie było miejsca. Szerokie aleje, socrealistyczne gmachy i pomniki Lenina. Na kościół ani cerkiew nie było tutaj miejsca. Obecnie jest to druga rzymskokatolicka parafia w mieście.

O tym jak powstawała opowiada jej proboszcz, saletyn, o. Jerzy Cyrul: „Dziś Eucharystia była w tym miejscu sprawowana po raz pierwszy. To takie Betlejem, bo Betlejem tłumaczy się jako dom chleba. Do tej pory modliliśmy się w małej kapliczce mieszczącej się w mieszkaniu w bloku. Od 2014 roku była tam mała kapliczka. Ta część naszego miasta, to zasadniczo tylko bloki. I pojawił się na sprzedaż ten budynek. Jest to przybudówka do bloku mieszkalnego, w którym znajdowała się piekarnia. Teraz dla nas najważniejsze jest, aby wokół tego miejsca gromadziła się, rozwijała i wzrastała wspólnota żywego Kościoła”.

We Mszy Świętej wzięli udział także hiszpańscy chirurdzy. Przybyli oni na Ukrainę, aby pomagać żołnierzom rannym podczas konfliktu w Donbasie.

ks. M. Krawiec SSP/Zaporoże/Ukraina

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-24 18:11:09
miniaturka

Od dziś Warszawa ma sanktuarium św. Ojca Pio

Arcybiskup Henryk Hoser wyniósł do tej rangi usytuowany na stołecznym Gocławiu kościół pod wezwaniem włoskiego stygmatyka.
2017-09-24 19:53:31
miniaturka

Św. Maria Magdalena została patronką Lubania

Do grona miast, które obrały za swego patrona osobę z grona świętych, dołączyło dziś miasto Lubań w diecezji legnickiej. Uroczystość odbyła się w niedzielę 24 września.
2017-09-24 21:36:52
miniaturka

Poznań: otwarcie procesu beatyfikacyjnego s. Marii Włodzimiry Wojtczak

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym elżbietanki s. Marii Włodzimiry Wojtczak miało miejsce 24 września w kościele Bożego Ciała w Poznaniu. Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
2017-09-25 08:44:11
miniaturka

Papieska Msza dla żandarmerii watykańskiej

Dla naszego Boga nigdy nie jest za późno – mówił Franciszek podczas Mszy, jaką sprawował wczoraj przy grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich dla żandarmerii watykańskiej z okazji jej patronalnego święta.
2017-09-25 09:38:25
miniaturka

Papież o beatyfikacji ks. Rothera

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Franciszek, pozdrawiając wiernych, nawiązał do faktu, że w sobotę w Stanach Zjednoczonych miała miejsce pierwsza w historii beatyfikacja męczennika pochodzącego z tego kraju.
2017-09-25 10:16:16
miniaturka

Otwarcie Międzynarodowej wystawy „Chrzest Litwy. Obraz Wojciecha Gersona”

Kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w otwarciu wystawy zorganizowanej z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy.