Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-24 19:47
Waldemar Wesołowski

Św. Maria Magdalena została patronką Lubania

Do grona miast, które obrały za swego patrona osobę z grona świętych, dołączyło dziś miasto Lubań w diecezji legnickiej. Uroczystość odbyła się w niedzielę 24 września.

Msza św. na lubańskim Rynku

Rozpoczęła się od uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej, z udziałem przedstawicieli i delegacji miast partnerskich oraz zaproszonych gości. Po niej, na ulicach miasta i przy Ratuszu, mimo deszczowej aury, odbyła się inscenizacja historyczna, mówiąca o przybyciu do miasta Sióstr ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty w 1320 r. Przybyły tu dzięki staraniom ówczesnego księcia jaworskiego i ziębickiego. Organizatorzy spektaklu zaprosili do udziału w nim, współczesne siostry magdalenki posługujące w mieście, które wystąpiły w strojach uszytych według wzoru z rycin ze starych kronik.       

Rozpoczynając zaś drugą część uroczystości, Burmistrz Miasta, Arkadiusz Słowiński, witając wszystkich przybyłych mówił:  - Dziękuję wnioskodawcom, artystom, regionalistom i społecznikom, że potrafili dostrzec to, co jest wspólnym mianownikiem łączącym nas z dawnymi mieszkańcami Lubania. To, co stanowi ważny symbol na przestrzeni wieków. Dziękuję, że mieli wytrwałość by przekonać innych do swego pomysłu i pokonać wszelkie przeciwności. Dziękuję niezliczonym osobom zaangażowanym przez cały rok w obchody Roku Magdaleńskiego w parafiach, a także w inicjatywy kulturalne, edukacyjne i społeczne. Dziękuję także wszystkim, którzy nie są wyznania katolickiego, za otwartą postawę, tolerancję i rozmowy pomocne w znalezieniu ponadreligijnych aspektów patronatu św. Marii Magdaleny. Można powiedzieć, że Lubań ma wielkie szczęście, że jego imię jest związane z imieniem najbardziej rozpoznawalnej Świętej Kościoła katolickiego. Artyści postrzegali ją, jako kobietę-zagadkę i niewyczerpane źródło natchnienia do poszukiwań, czasem kontrowersyjnych. Rzemieślnicy różnorakich zawodów: tkacze perfumiarze, fryzjerzy, uczniowie, osoby niepełnosprawne – oni przez wieki widzieli w niej swą opiekunkę. W ujęciu filozoficznym, to postać zachęcająca do odradzania się, do budowania zaufania i szukania dróg porozumienia. To piękne idee i bardzo liczę, że będą one spajać współczesną społeczność lokalną. Dziękuję zgromadzonym tu dzisiaj Siostrom Magdalenkom od Pokuty. Są z nami od 700 lat. Nie byłoby takiego miasta Lubania, gdyby nie ta ponad 700 letnia obecność w jego życiu, tu w tym miejscu Sióstr, które pomagały nam i zawsze pomagają. Szczególnie w trudnych chwilach.

Mszy św. koncelebrowanej na Rynku miasta, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Wziął w niej udział także biskup senior Stefan Cichy oraz grono ponad 20 prezbiterów z Polski i zza granicy. Podczas Eucharystii stosowny dokument wydany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i dyscypliny sakramentów, odczytał ks. dziekan Andrzej Fila.

Muzycznie ubogacił Eucharystię chór legnicki pod kierownictwem Benedykta Ksiądzyny.

W wygłoszonej homilii, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski mówił: - Gromadzi nas niecodzienna uroczystość o charakterze duchowym, kościelnym i świeckim jako uroczystość miasta. Gromadzimy się po to, by czerpać z historii i spoglądać właściwie na dzień dzisiejszy. Na wszystkie aktualne sprawy, na to, co jest przed nami, by czerpać z postawy życia Marii Magdaleny naukę. By żyć Ewangelią, by uczyć się od niej bliskości z Jezusem Chrystusem i być w dzisiejszym świecie na jej wzór głosicielami, którzy przeżywają Ewangelię i dają ją innym.

Biskup legnicki zwrócił uwagę, że Maria Magdalena (z Magdali), może być dziś dla wielu przykładem osoby ukazującej nam prostą i prawdziwą drogę życia, zawsze aktualną. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w spotkaniu z Jezusem uznała, że była człowiekiem grzesznym, a to spotkanie dokonało w niej przemianę.

- My też jesteśmy grzeszni. Nawet nie wiemy ilu bożków tego świata nas zwodzi. Żyjemy tak często obok Chrystusa, nawet poza Nim, poza Jego prawdą, jest nam trudno uznać swoją grzeszność i uwikłania – mówił kaznodzieja.

Jednocześnie bp Kiernikowski podkreślił, że to spotkanie z Jezusem dokonało zwyciężenia ducha tego świata. Ona zaś uwierzyła Bożej Miłości, w sposób bezgraniczny i poszła za Nim służąc Jemu.   

- Warto pytać się, na ile we mnie dokonuje się spotkanie z Jezusem, który usprawiedliwia. A także, jak służymy swoimi „dobrami” Panu? Magdalena pokazuje, że jest wyjście z tych trudnych sytuacji – wyjaśniał Biskup legnicki.

- Życie chrześcijańskie jest nowym życiem, które nie jest życiem zachowawczym, że mamy zachować coś dla siebie, żeby to było po naszej myśli, żebyśmy zdobywali, walczyli o coś. Oczywiście to wszystko też będzie, ale wiara chrześcijańska to wchodzenie w takie życie, w którym potrafimy trwać tam, gdzie jest grób, gdzie po ludzku nie ma nadziei, ale jest możliwość bycia zaskoczonym przez to, że On przyjdzie, pokaże się. Ta nowość objawia się tam, gdzie patrzymy nie na nasze możliwości, ale na Tego, który kocha, przebacza, umiera i zmartwychwstaje. To nie jest tylko przeszłość, to jest aktualność, także w naszym życiu. Ta Miłość, przekonuje nas w naszym wnętrzu, że może być inaczej niż my myślimy, niż planujemy. Ta Miłość otwiera nas na horyzonty nowe, zaskakujące.

Bp Zbigniew nawiązał też do faktu, że to jej pierwszej ukazał się Zmartwychwstały Chrystus i zlecił jej zadanie. - Maria Magdalena jest apostołką, głosicielką Ewangelii, że w każdej sytuacji może być inaczej niż my chcielibyśmy, by było. Że grób nie jest końcem. Że Ukrzyżowany żyje. Że grzech nie zwycięża – On zwycięża i daje życie, przebaczenie. I to, które otrzymujemy od Boga i to, które przekazujemy w imię tej Miłości Boga naszym braciom.

Ksiądz Biskup wyraził też swoje życzenia. Mówił : - Życzę Siostrom Magdalenkom, wszystkim mieszkańcom miasta i nam tutaj obecnym, byśmy uczyli się od Marii Magdaleny takiego ducha, takich postaw, takiego wiązania się z Jezusem. Taka jest ta prawdziwa Miłość, której doświadczyła ona i która dzisiaj dla nas jest dawana, jakby na tacy, abyśmy tą Miłością żyli.

Na zakończenie, uroczystości, przy lubańskiej świątyni noszącej wezwanie Św. Trójcy, został odsłonięty pomnik św. Marii Magdaleny, przypominający dzisiejsze wydarzenie.

Uroczystości zakończyło oratorium o Świętej Marii Magdalenie, przygotowane pod kierunkiem Huberta Kowalskiego. Wzięli w nim udział profesjonalni muzycy, jak i amatorzy, którzy przygotowywali się do występu w trzydniowych warsztatach muzycznych.

Dlaczego Maria Magdalena została wybrana ta patronka dla miasta? Uzasadnieniem tych decyzji jest prawie 700 letnia obecność Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu ale nie tylko.

- Cieszę się, że sprawa, która wydawała mi się na początku nie łatwa do finalizacji w tak niedługim czasie, dziś niejako się zmaterializowała, m.in. dzięki poparciu obecnego samorządu terytorialnego - mówi o tym wydarzeniu Bożena Adamczyk-Pogorzelec, wieloletnia dyrektorka miejscowego muzeum, a zarazem inicjatorka wniosku.

 - Zaczęło się to wszystko od strony formalnej w 2010, kiedy złożyłam wniosek o reaktywowanie patronatu św. Marii Magdaleny, bo natknęłam się na dokument z 1501 r. mówiący o tym, że była ona już wtedy patronką i orędowniczką. Zapis mnie zafrapował. Okazało się bowiem, że jest patronką miasta już od XVI w. W okresie protestantyzmu Maria Magdalena niejako zanika. I teraz nastąpił moment, aby ją przypomnieć społeczności. Przemawiały za tym trzy argumenty: zapis historyczny, po drugie - pewien fenomen, że w takim niedużym mieście znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia, w którym wydawane dokumenty, postanowienia, obowiązują wszystkie magdaleńskie domy zakonne, które są w świecie. Trzecim argumentem był fakt, że patronuje ona wielu zawodom i grupom społecznym, bez których miasta nie mogłyby funkcjonować. Jej patronat obejmuje również tkaczy, a tkactwo nadawało tutaj sens, dawało pracę i sens ludzkiemu życiu od ponad 800. lat.   

Dodajmy, że do tego wydarzenia miasto i zgromadzenie sióstr Magdalenek przygotowywało się od roku. W ramach przygotowań, zainicjowano Rok Magdaleński. W tym właśnie czasie papież Franciszek podniósł liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny do rangi święta. Podjęto także wiele inicjatyw związanych z przygotowaniem mieszkańców do tej podniosłej uroczystości. Przez dziewięć miesięcy biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski głosił w ratuszu katechezy biblijne. Siostry magdalenki zorganizowały uliczną ewangelizację, a następnie w parafiach lubańskich przybliżały mieszkańcom sylwetkę Marii Magdaleny i opowiadały o dziełach, które podejmowały i nadal podejmują w mieście, wpisując się w jego historię. Przyjmowały także w znajdującym się tu klasztorze, młodzież i dzieci lubańskich szkół i przedszkoli przybliżając gościom postać patronki i charyzmat zgromadzenia. W marcu tego roku, także z inicjatywy sióstr, odbyło się sympozjum, zwieńczone wydaniem książkowego opracowania poruszanych w nim tematów, a w szkołach odbywały się konkursy i wieczornice poświęcone przyszłej patronce. Na zlecenie sióstr został także wydany album pt. „Dziedzictwo duchowe i spuścizna artystyczna sióstr magdalenek od pokuty 1217-2017”, który opracował krakowski historyk Piotr Stefaniak. Stanowi on swoiste kompendium zasług, jakie wniosły siostry w życie Kościoła w Polsce i na świecie, w rozwój kultury i sztuki oraz pielęgnowania ducha wrażliwości na potrzeby ludzkie. Od 15 września we wszystkich parafiach w mieście trwała natomiast nowenna ku czci św. Marii Magdaleny.

Obszerna relacja z uroczystości na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Ks. Piotr Nowosielski, Niedziela Legnicka


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-09-24 13:40:36
miniaturka

Kard. Dziwisz: Eucharystia fundamentem jedności Kościoła

"Eucharystia powinna pomagać w przezwyciężaniu podziałów w Europie i „wznoszeniu ponad wszystkimi granicami” – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. podczas III Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w chorwackiej Požedze.
2017-09-24 17:53:31
miniaturka

Stolica Apostolska o skandalu w reformie watykańskich finansów

Watykan zawiódł się na człowieku, który miał stanowić główny filar reformy finansów Stolicy Apostolskiej.
2017-09-24 18:11:09
miniaturka

Od dziś Warszawa ma sanktuarium św. Ojca Pio

Arcybiskup Henryk Hoser wyniósł do tej rangi usytuowany na stołecznym Gocławiu kościół pod wezwaniem włoskiego stygmatyka.
2017-09-24 21:36:52
miniaturka

Poznań: otwarcie procesu beatyfikacyjnego s. Marii Włodzimiry Wojtczak

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym elżbietanki s. Marii Włodzimiry Wojtczak miało miejsce 24 września w kościele Bożego Ciała w Poznaniu. Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
2017-09-25 08:13:27
miniaturka

Zaporoże: nowa parafia w dawnej piekarni

W Zaporożu na Ukrainie powstała nowa katolicka parafia. Urządzono ją w dawnej piekarni. Dla katolików lewobrzeżnej części miasta jest to kolejny cud Ojca Pio.
2017-09-25 08:44:11
miniaturka

Papieska Msza dla żandarmerii watykańskiej

Dla naszego Boga nigdy nie jest za późno – mówił Franciszek podczas Mszy, jaką sprawował wczoraj przy grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich dla żandarmerii watykańskiej z okazji jej patronalnego święta.