Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-24 10:01
ek / Radio Watykańskie

Barcelona: Kościół przed „nielegalnym” referendum

Na tydzien przed “nielegalnym” referendum w Katalonii tamtejsi biskupi proszą o zachowanie “zdrowego rozsądku” oraz o modlitwę. 1 października ma się odbyć referendum w sprawie “niepodległości” Katalonii zorganizowane przez jej separatystyczne władze.

Barcelona
Autor/źródło: samboep/Pixabay/licencja CC0

Dla rządu w Madrycie jest ono “niezgodne z konstytucją” i “nielegalne”. Zdania katolików są w tej sprawie podzielone. 300 katalońskich kapłanów podpisało list, w którym apelują o wzięcie udziału w „referendum”. Oznacza to, że co piąty ksiądz w Katalonii wprost popiera tzw. proces separacyjny.

“Prosimy wszystkich katolików, aby modlili się o błogosławieństwo Boże dla Katalonii, która przeżywa delikatny moment w swojej historii” - czytamy w liście katalońskich biskupów. Ta modlitwa ogarnia także tych, którzy pracują w administracji publicznej, zarządzają dobrem wspólnym i troszczą się o życie społeczne. “Kościół chce być zaczynem sprawiedliwości, braterstwa i komunii”, a także oferuje się, aby “pomóc w tej służbie na rzecz dobra wspólnego naszego ludu”. Biskupi zachęcają wszystkich, a szczególnie chrześcijan świeckich, aby byli odpowiedzialni w życiu publicznym, “szukali drogi dialogu i porozumienia, poszanowania prawa i instytucji, a nie konfrontacji”. Społeczeństwo powinno stać się przestrzenią braterstwa, wolności i pokoju. “Niech zdrowy rozsądek i pragnienie bycia sprawiedliwymi i braterskimi kieruje nami wszystkimi” - apelują katalońscy biskupi.

W przeddzień patronalnego święta Barcelony Matki Bożej de la Merced (24.09) także kard. Juan José Omella prosi o “unikanie konfrontacji, przemocy i braku szacunku dla innych” w tych trudnych chwilach. Matka Boża od Wykupu Niewolników niech pomoże “zachować nadzieję złożoną w tych, którzy nas otaczają”.

ks. M. Raczkiewicz, Madryt

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-24 09:02:37
miniaturka

Bp Kasyna: przy Matce Bożej jest dość miejsca dla wszystkich

Msza św. odprawiona w sobotę wieczorem przez biskupa Ryszarda Kasynę w pelplińskiej katedrze rozpoczęła peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji pelplińskiej.
2017-09-24 09:21:15
miniaturka

USA: beatyfikacja ks. Rothera, pierwszego męczennika

W sobotę 23 września, w Oklahomie w Stanach Zjednoczonych odbyła się beatyfikacja ks. Stanleya Francisa Rothera. Jest to pierwszy amerykański męczennik wyniesiony do chwały ołtarzy.
2017-09-24 09:52:54
miniaturka

Głos Stolicy Apostolskiej na 72. Zebraniu Ogólnym ONZ ws. obrony mniejszości religijnych

„Niedawne akty okrucieństwa wymierzone przeciw mniejszościom religijnym muszą skłonić społeczność międzynarodową, by ocknęła się z bezczynności” – powiedział Abp Paul Gallagher na 72 zgromadzeniu ogólnym ONZ.
2017-09-24 12:14:38
miniaturka

Abp Hoser: Tylko Bóg jest gwarantem trwałości małżeństwa

Peregrynująca po diecezji warszawsko-praskiej kopia Jasnogórskiego Wizerunku zawitała wczoraj wieczorem do parafii Przemienienia Pańskiego w dekanacie Tłuszcza. Obraz został uroczyście powitany w przez licznie zgromadzonymi wiernych i miejscowe duchowieństwo.
2017-09-24 12:33:28
miniaturka

Papież do trapistów: jesteście dla nas świadectwem i zachętą

Niech wasze klasztory nadal będą tym szczególnym miejscem, gdzie można znaleźć prawdziwy pokój i autentyczne szczęście, które może nam dać tylko Bóg, nasza jedyna ostoja – powiedział Papież podczas audiencji dla trapistów.
2017-09-24 13:11:09
miniaturka

Papież: życie pełne i zaangażowane dla każdego

"Jezus pragnie dla każdego z nas życia pełnego, zaangażowanego, ocalonego od pustki i lenistwa" - zaznaczył Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.