Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-28 09:39
BP KEP/mm

Nuncjusz Apostolski: jestem tutaj, aby służyć

– Jestem tutaj po to, aby służyć pokornie i radośnie – powiedział Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio do biskupów polskich na zakończenie dorocznych rekolekcji KEP.

Autor/źródło: Krzysztof Świertok

Nowy Nuncjusz Apostolski spotkał się po raz pierwszy z Konferencją Episkopatu Polski na Jasnej Górze, gdzie 23 listopada przewodniczył Mszy Świętej przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.


Oto, co powiedział na wstępie mszy świętej:


Drodzy Bracia w Biskupstwie,


Bardzo się cieszę, że mogę odprawiać tę Mszę Świętą właśnie w duchowej stolicy tego Kościoła i szlachetnego Narodu Polskiego. Czarna Madonna pozostaje jasnym i pewnym punktem odniesienia.


Jestem bardzo wdzięczny Arcybiskupowi Przewodniczącemu i Wam wszystkim, drodzy Bracia, za zaproszenie do przewodniczenia tej Mszy Świętej. Jestem rzeczywiście wzruszony, że właśnie tu, na Jasnej Górze dochodzi do mojego pierwszego spotkania z całym Episkopatem polskim, zgromadzonym wokół Ołtarza, pod opieką Matki Bożej, na swoich dorocznych rekolekcjach.


Stajemy przed Panem i tego ranka jesteśmy zaproszeni słowami Apokalipsy do skierowania do Niego tych oto słów: „Któżby się nie bał,  Panie, i Twego imienia nie uczcił? Bo Ty sam jesteś Święty, bo przyjdą wszystkie narody i padną na twarz przed Tobą, bo słuszne Twoje wyroki stały się jawne”.


Panie, chcemy dziś raz jeszcze prosić o Twoje oświecenie, aby poznać jak „iść i przepowiadać”, wspierani w tych dniach rekolekcyjnych przez refleksje Ojca Ryszarda. Prosimy Cię o światło i odwagę kroczenia po słusznych drogach i przepowiadania z wiernością Ewangelii, która jest radością.


Ofiarowuję tę Mszę Świętą w intencjach każdego z Was i Waszych wspólnot diecezjalnych, zanosząc też modlitwy w intencji zmarłych Biskupów – powiedział abp Pennacchio.


Tego samego dnia, podczas Apelu Jasnogórskiego, Nuncjusz Apostolski zawierzył swą posługę Matce Bożej.


 Akt oddania się abp. Salvatore Pennacchio Matce Bożej, Królowej Polski:


Czarna Madonno, Królowo Polski, cieszę się, że na początku mojej misji Nuncjusza Apostolskiego w Polsce mogę stanąć przed Tobą, pozdrowić Cię i włączyć się w akt oddania, którego tak wielu Twoich synów i córek żyjących na tej ziemi dokonało z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.


Tobie, Matko Miłosierdzia, pragnę powierzyć nie tylko moją misję, dopiero co rozpoczętą, ale też Ojca Świętego Franciszka i tych wszystkich, do których zostałem posłany: Biskupów, szczególnie tu obecnych, kapłanów, osoby konsekrowane, małżeństwa i rodziny, ojców i matki, dzieci i młodzież, ludzi starszych, chorych i samotnych, uchodźców i migrantów, wspólnoty, grupy i wszystkie dzieci Boże. Cały naród tej Błogosławionej Ziemi, z której narodziło się tak wielu świętych: od świętego Stanisława Biskupa i Męczennika aż po świętego Jana Pawła II. Ty, o Bogurodzico, bądź nam pomocą i obroną w podążaniu za Chrystusem. Spraw, byśmy naśladowali przykład Twojego życia: Twoją wiarę, radość, nadzieję i miłość, które wyrażają się w służbie Bogu i ludziom i w trosce o zbawienie każdego człowieka.


Wołam do Ciebie słowami hymnu:


Okaż, żeś jest Matką,


Wzrusz modłami swymi


Tego, co Twym Synem


Zechciał być na ziemi.


Daj wieść życie czyste,


Drogę ściel bezpieczną,


Widzieć daj Jezusa,


Mieć z Nim radość wieczną. Amen.


Tegoroczne rekolekcje to drugi pobyt Abp Salvatore Pennacchio na Jasnej Górze. Poprzednim razem był tutaj w 2009 r., kiedy obchodził 10-lecie święceń biskupich, których mu udzielił św. Jan Paweł II.


BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy