Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-23 14:09
AC / KAI

Bp Socha: Jezus Chrystus nie był teoretykiem, ale najpierw czynił, a potem nauczał

„Do ubogich, cierpiących nie można iść w roli wielkiego pana, ale prawdziwego sługi Boga” - mówił bp senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha CM.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Udzielił on w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo święceń kapłańskich dwóm diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Księży Misjonarzy.

Aby byli z Nim - to, jak podkreślił celebrans, pierwszy i podstawowy składnik powołania. Co to bliżej oznacza „Być przy Nim? - pytał. Według bp. Pawła Sochy CM, do bycia z Chrystusem nie wystarczy tylko formacja seminaryjna, a potem pierwsze lata kapłaństwa. - Trzeba być z Nim przez całe kapłańskie życie, uczyć się na Niego patrzeć, ćwiczyć się w słuchaniu Go, coraz bardziej poznawać Pana i Jego słowa na modlitwie i kontemplacji. Owocem bycia z Nim jest swoista lekkość, misyjna gorliwość, w której wyraża się czysta i nieskazitelna wielkość, radość i entuzjazm nie tylko niesłabnący z wiekiem i dolegliwościami, ale ciągle wrastający - mówił.

W homilii nie zabrakło również odwołania do charyzmatu wincentyńskiego. Biskup Paweł Socha CM powiedział, że św. Wincenty a Paulo kładł przede wszystkim akcent na działanie ewangelizacyjne, działanie zbawcze. - Do ubogich, cierpiących nie można iść w roli wielkiego pana, ale prawdziwego sługi Boga. Sługi, który w cierpiącym, ubogim widzi Boga - zaznaczył. Pasterz dodał, że święty, wpatrując się w Chrystusa i jego sposób służenia, dostrzegł pięć znamion, które zbliżały Jezusa do ubogich. Są nimi: prostota, pokora, łagodność, umartwienie i gorliwość.

Ksiądz neoprezbiter Jerzy Rutkowski pochodzi z Bydgoszczy. Jego rodzinną wspólnotą jest parafia św. Wincentego a Paulo. - W charyzmacie wincentyńskim najbardziej odpowiada mi jego wszechstronność. Mniej chodzi o wyróżniające nas szczególne zadania, a bardziej o odpowiednią duchowość, z jaką mamy działać. W centrum tej duchowości jest naśladowanie Chrystusa głoszącego Ewangelię. - powiedział. - Święty Wincenty mawiał: „Naszą Regułą jest Chrystus” - Chrystus miłosierny, zdjęty litością nad biedą człowieka, karmiący głodnych i pocieszający strapionych - głoszący im Radosną Nowinę. Uczestniczenie w tej misji Jezusa, to największe szczęście - zakończył ks. neoprezbiter Jan Pracki, pochodzący z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Uroczystości wpisały się w obchody jubileuszu 400-lecia charyzmatu św. Wincentego a Paulo, którego zakończenie odbywa się w Bydgoszczy.

jm / Bydgoszcz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-23 12:31:22
miniaturka

Warszawa: „Nie piję, bo kocham” - na placu Piłsudskiego trwa piknik edukacyjny

Na placu Piłsudskiego w Warszawie trwa piknik edukacyjny - Świadek Wolności, który oficjalnie inauguruje ogólnopolską kampanię społeczną: „Nie piję, bo kocham”. Wydarzenie towarzyszące Narodowemu Kongresowi Trzeźwości zakończy wieczorny koncert.
2017-09-23 13:09:26
miniaturka

Bydgoszcz: „Znajdź kwadrans dla Boga” - jubileuszowe spotkanie młodzieży męskiej

Książka „Kwadrans szczerości” autorstwa polskiego jezuity o. Józefa Augustyna SJ, stała się inspiracją dla hasła dwudziestego jubileuszowego spotkania młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.
2017-09-23 13:41:38
miniaturka

Będzie siane Boże Słowo na Facebooku

Od 1 października przez cały miesiąc będzie siane Boże Słowo na Facebooku. Każdy może dołączyć do tej akcji ewangelizacyjnej.
2017-09-23 17:19:53
miniaturka

W niedzielę - modlitwa o trzeźwość i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

W niedzielę 24 września małżonkowie w wielu polskich świątyniach odnowią ślubne przyrzeczenia.
2017-09-23 18:06:32
miniaturka

Abstynencja kobiet w ciąży i promocja bezalkoholowego stylu życia

Przesłanie Narodowego Kongresu Trzeźwości: abstynencja kobiet w ciąży, wychowanie oraz edukacja dzieci i młodzieży w kulturze trzeźwości, zakaz reklamy napojów alkoholowych
2017-09-23 18:30:03
miniaturka

Poznań: Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie

W Poznaniu odbyło się Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie. Teologowie i członkowie rad duszpasterskich dyskutowali o przyszłorocznym programie duszpasterskim Kościoła w Polsce.