Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-22 15:03
ek / KAI

Syria: łaciński wikariusz apostolski Aleppo – to miasto jest „ikoną odrodzenia”

Przed nami stoją wielkie wyzwania, ale jednocześnie mamy przeogromną wolę życia – tak sytuację w Syrii opisał wikariusz apostolski dla katolików obrządku łacińskiego w Aleppo bp Georges Abou Khazen OFM.

Syryjskie dzieci w Aleppo
Autor/źródło: yeowatzup/wikipedia.org/licencja CC BY 2.0

Podczas wizyty we włoskim Lugo di Romagna podkreślił, że właściwą drogą do odrodzenia Syrii są „przezwyciężenie podziałów” i „wzajemne przebaczenie”. Biskup stwierdził ponadto, że życie w Aleppo cechuje „nadzieja, wyzwania i w dalszym ciągu cierpienie”, ale jednocześnie miasto stało się „ikoną odrodzenia kraju”.

Według hierarchy wypędzenie islamistów obudziło nadzieje nie tylko w Aleppo, ale w całej Syrii. Nadzieja na wyłączenie wszystkich terrorystycznych grup zbrojnych przełamała strach przed podziałem Syrii i umożliwiła budowanie nowoczesnego państwa, w którym „członkowie różnych grup religijnych i etnicznych będą żyć w pokoju i harmonii” – podkreślił wikariusz apostolski.

Zaznaczył, że podstawowe znaczenie ma tu „wzajemne przebaczenie”. „Bez niego nie ma miłości bliźniego, kultury ani przyszłości, jest tylko śmierć. My, chrześcijanie, musimy dawać temu świadectwo” – podkreślił biskup i dodał że „choć czasem uważają nas za «niewiernych», to przecież wielu muzułmanów myśli podobnie jak my”.

Dla bp. Abou Khazena znakiem nadziei jest fakt, że uchodźcy zaczynają powracać. Oblicza się, że tylko w ostatnim okresie do kraju powróciło pół miliona dawnych jego mieszkańców.

Gość z Syrii zapowiedział też, że niebawem zbierze się wspólny synod Kościołów katolickich wszystkich obrządków, obecnych w Aleppo (łacińskiego, melchickiego, maronickiego, syryjskiego, chaldejskiego i ormiańskiego). Lata wojny odcisnęły piętno na życiu tych wspólnot, zmieniło się oblicze Kościoła: „Nie jest on już taki jak dawniej” – zaznaczył biskup. Wyjaśnił, że myślą przewodnią przyszłego synodu będzie obraz uczniów z Emaus, którzy „byli w drodze załamani i pozbawieni nadziei, ale wtedy spotkali Chrystusa”.

Mimo cierpień, wojny i terroru, chrześcijanie w Aleppo mają obowiązek dostrzegać w innych dobro, toteż dialog z islamem prowadzą „nie zza biurka, ale w konkretnym życiu i odkrywają w muzułmanach również wiele cech pozytywnych” – stwierdził bp Abou Khazen.

Zwrócił uwagę, że dla chrześcijan w tym mieście ważna jest nie tylko pomoc materialna w odbudowie, ale też świadomość, że znajdują na świecie „bratnie dusze”, to znaczy „ludzi, którzy nam współczują, którzy się z nami solidaryzują i nam pomagają”. „Dzięki temu czujemy się nie prześladowaną mniejszością, ale członkami wielkiej rodziny, jaką jest Kościół powszechny” – oświadczył wikariusz apostolski.

W tym kontekście podziękował katolikom z Lugo di Romagna za ich pomoc. Tamtejszy proboszcz ks. Leonardo Poli rozpoczął w 2016 akcję, podjętą następnie w całych Włoszech. Kapłan zaproponował, aby rodziny z jego parafii składały po 20 euro miesięcznie na rzecz Aleppo, dzięki czemu w krótkim czasie zebrał 75 tys. euro, z których finansowano zakup żywności, leków i przedmiotów szkolnych dla mieszkańców tego syryjskiego miasta, a także pomóc w opłacaniu czynszów.

ts (KAI) / Lugo di Romgna

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-22 13:45:08
miniaturka

Watykan: papież zaniepokojony wrogością wobec imigrantów

Ojciec Święty przyjął dziś w Watykanie dyrektorów krajowych ds. duszpasterstwa imigrantów, którzy uczestniczą w spotkaniu organizowanym przez Radę Konferencji Biskupów Europy (CCEE).
2017-09-22 14:09:46
miniaturka

Kraków: konferencja o procesach sekularyzacji we współczesnym Kościele katolickim

Uczestnicy konferencji będą rozmawiać na temat kryzysu autorytetu Kościoła w krajach Unii Europejskiej oraz przyczyn procesu sekularyzacji i dechrystianizacji w Kościele katolickim oraz jego społecznym otoczeniu.
2017-09-22 14:28:21
miniaturka

Poznań: msze święte niedzielne w języku angielskim

Od dnia 8 października 2017 r., w Kościele Akademickim OO. Dominikanów w Poznaniu odprawiane będą niedzielne Msze święte w języku angielskim.
2017-09-22 15:48:52
miniaturka

Przy okazji podróży do Panamy papież odwiedzi Nikaraguę?

Ojciec Święty nie odrzuca możliwości odwiedzenia Nikaragui, gdy uda się do Panamy z okazji centralnych Światowych Dni Młodzieży - oznajmił nikaraguański biskup Sócrates René Sándigo Jirón w rozmowie z tamtejszym dziennikiem „El Nuevo Diaro”.
2017-09-22 18:37:23
miniaturka

Nie piję, bo...kocham!

W najbliższą sobotę 23 września na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się happening edukacyjny „Świadek Wolności”, który oficjalnie inauguruje ogólnopolską kampanię społeczną „Nie piję, bo kocham”.
2017-09-22 18:45:27
miniaturka

Watykan apeluje o pomoc dla Syrii

Papież Franciszek jest wdzięczny wszystkim, którzy niestrudzenie dążą do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i niosą pomoc ofiarom tej bezsensownej wojny – powiedział w Nowym Jorku szef watykańskiej dyplomacji.