Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-21 13:43
S. Zielińska / KAI

Przewodniczący KEP dziękuje za wszelkie inicjatywy promujące trzeźwość

Za wszelkie inicjatywy o charakterze ogólnopolskim, diecezjalnym, parafialnym i samorządowym zmierzające do promocji trzeźwościowego stylu życia dziękował abp Gądecki podczas rozpoczętego w Warszawie Narodowego Kongresu Trzeźwości.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

W czwartek 21 września rozpoczął się na UKSW w Warszawie Narodowy Kongres Trzeźwości, który potrwa do 23 września.

Abp Stanisław Gądecki w swoim wystąpieniu do uczestników Kongresu podziękował za szereg inicjatyw podejmowanych przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, w tym coroczne listy na sierpień – miesiąc trzeźwości, pielgrzymki trzeźwościowe (w tym tegoroczną na Jasną Górę) oraz promocję abstynencji.

Z wielką aprobatą odniósł się do powstającego projektu Narodowego Programu Trzeźwości. Zaznaczył, że istotne jest właściwe postawienie celów i sposobów ich realizacji w konsekwentnym dążeniu do uzdrowienia tej części polskiego społeczeństwa, która ulega zgubnemu nałogowi.

Przewodniczący KEP podziękował też wszystkim instytucjom w naszym kraju za badania naukowe na temat zagrożeń wynikających z nadużywania alkoholu. Wyraził też wdzięczność za wszelkie działania prewencyjne, o charakterze zarówno ogólnopolskim, jak i diecezjalnym, parafialnym i samorządowym.

„Wszystkie te inicjatywy są cenne, ale tak naprawdę wszystko zależy od ludzi, ich zaangażowania i poświęcenia” – podkreślił abp Gądecki.

Arcybiskup wymienił też programy pomocowe dla osób borykających się z problemem alkoholowym. Wspomniał, że równie ważne jak wsparcie dla samych uzależnionych, jest zwrócenie uwagi na sytuację ich bliskich: żon, dzieci, krewnych.

Przewodniczący KEP podziękował wreszcie za promocję trzeźwościowego stylu życia w środkach masowego przekazu. – W praktyce wiemy, jakiego rodzaju jest to dylemat. Zazwyczaj mówimy, że media są w Polsce wolne. I dodajemy pytanie: od kogo? Tutaj jest ogromna fala napięcia, dlatego że jest to walka z wielkim kapitałem, gdzie sami katolicy przeciwstawiają się trzeźwościowemu stylowi życia – od momentu, gdy zauważają, że tracą pieniądze.

Zauważył, że dobrze taką postawą widać na gruncie samorządowym, gdy lokalny przedsiębiorca stara się o pozwolenie na otwarcie punktu sprzedaży alkoholu. - Gdy handlowiec dostanie takie pozwolenie, to zapomina o wszystkich chrześcijańskich regułach, bo cieszy się, że idzie pieniądz.

Zdaniem abp. Gądeckiego, stosunek do alkoholu, jego promocji czy sprzedaży, jest zatem w części sprawdzianem z postaw chrześcijańskich.

Przewodniczący KEP podziękował też za wszelkie modlitwy w intencji trzeźwości polskiego narodu, jakie odbywają się w świątyniach i kaplicach całej Polski. – Modlitwa ta, ciągle powtarzana, jest konieczna, podobnie jak sama edukacja – mówił. Uczniowie potrzebują co roku przerabiać takie treści, aby postawy trzeźwościowe utrwalały się w młodym pokoleniu.

lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-21 12:25:35
miniaturka

Ks. Makuła dla KAI: celem Redakcji Audycji Katolickich TVP jest ewangelizacja

- Głoszenie Dobrej Nowiny o Chrystusie w nowoczesny sposób to nasze najważniejsze zadanie – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Maciej Makuła SDB, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP.
2017-09-21 12:52:47
miniaturka

Ks. Cyfka z PKWP: co pięć minut zabijany jest chrześcijanin

W środę 20 września w krakowskim kościele św. Józefa odprawiona została Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan, której przewodniczył o. Wenancjusz Stasiuk OFM. Homilię wygłosił ks. Rafał Cyfka.
2017-09-21 13:25:56
miniaturka

V Międzynarodowy Kongres „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy"

Ponad 500 młodych ludzi z Czech, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier uczestniczy w V Międzynarodowym Kongresie „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”, który rozpoczął się w czwartek w Wieliczce.
2017-09-21 14:26:16
miniaturka

Bp Wątroba: zachęcam małżonków do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich

Proszę duszpasterzy, aby w najbliższą niedzielę, podczas Mszy św., przygotowali i przeprowadzili obrzęd odnowienia sakramentalnych przyrzeczeń małżeńskich. - napisał Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.
2017-09-21 14:53:10
miniaturka

Życzenia przewodniczącego KEP na żydowski Nowy Rok 5778

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki przesłał na ręce Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha życzenia dla Wspólnoty Żydów Polskich z okazji rozpoczynającego się żydowskiego Nowego Roku.
2017-09-21 15:20:04
miniaturka

Przygotowania do ŚDM w Panamie nabierają tempa

Nie tylko w Panamie, ale także w Polsce przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2019 roku nabierają tempa. Mówili o tym uczestnicy dzisiejszej konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.