Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-20 20:59
Ewa Kotowska-Rasiak

Św. o. Pio został patronem kaplicy w szpitalu w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak wprowadził relikwie św. o. Pio do kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Święty został także patronem kaplicy.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Witając biskupa, duchowieństwo i wiernych ks. kan. Arkadiusz Hajdasz podkreślał, że dokładnie 99 lat temu o. Pio otrzymał dar stygmatów. – Św. o. Pio będzie patronem tego miejsca. Często nazywam kaplicę szpitalną oddziałem kardiologii duchowej, gdzie dokonują się rzeczy niezwykłe. Każdego dnia modlą się tutaj chorzy, cierpiący, pracownicy i osoby, które przychodzą odwiedzać chorych – mówił kapelan szpitala.

Dokument nadania tytułu św. o. Pio kaplicy szpitalnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu odczytał ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja.

W homilii biskup kaliski stwierdził, że św. o. Pio był zakładnikiem krzyża i cierpienia Jezusa. Dodał, że wcześniej kapucyn był blisko ludzkiej biedy i spędzał wiele godzin w konfesjonale. – Kościół przez Ojca Świętego Jana Pawła II wyniósł o. Pio na ołtarze. Dzisiaj jest on najbardziej popularnym i skutecznym świętym – powiedział kaznodzieja, który zwrócił uwagę na osobistą korespondencję kard. Karola Wojtyły do o. Pio.

Zwracając się do chorych i personelu podkreślał, że szpital jest miejscem, gdzie każdy przychodzi po szansę. Zaznaczył, jak ogromną rolę pełnią lekarze, a przede wszystkim oddane pielęgniarki.

Wskazywał też na św. Jana Pawła II, który dodawał cierpiącym sił do dźwigania krzyża. - Jeżeli jest człowiekowi trudno i wydaje się mu, że nie ma z kim porozmawiać pamiętajmy, że Pan Bóg zawsze nas słucha. Nigdy nie wolno mówić, że ktoś cierpi, bo go Pan Bóg skarał. To jest ogromna tajemnica. Cierpienie, które jest złączone z męką Chrystusa przestaje być trudne – zauważył bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. prał. Adam Modliński, dziekan dekanatu kaliskiego pierwszego i proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu, ks. kan. Arkadiusz Hajdasz, kapelan szpitala w Kaliszu, ks. Artur Kułton, kapelan szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, ks. dr Andrzej Głąb z Toronto, poseł Jan Mosiński, przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Andrzej Plichta, dyrektor szpitala Wojciech Grzelak, siostry zakonne, personel i pacjenci szpitala.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-20 15:54:29
miniaturka

Bp Pindel do kleryków: wystrzegajmy się ducha piekielnej przekory

Szesnastu mężczyzn z diecezji bielsko-żywieckiej otrzymało 20 września z rąk biskupa Romana Pindla suscepty, czyli oficjalne dokumenty potwierdzające przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej.
2017-09-20 18:17:37
miniaturka

Prymas Polski do kapłanów o nieuleganiu pokusie narzekania i normalności

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 20 września w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze Mszy świętej otwierającej sesję zwyczajną Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej.
2017-09-20 18:26:15
miniaturka

Papież: blisko ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku

W czasie audiencji ogólnej zwracając się do pielgrzymów w języku hiszpańskim Papież prosił Maryję, Dziewicę z Guadalupe, aby ze swoją wielką czułością towarzyszyła narodowi meksykańskiemu, dotkniętemu kolejną tragedią trzęsienia ziemi.
2017-09-20 21:47:55
miniaturka

W Legnicy odbył się 55. zjazd Stowarzyszenia Biblistów Polskich

W dniach 18-20 września w Legnicy odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Do biskupiego miasta przyjechało ponad 100 największych naukowców zajmujących się Pismem Świętym.
2017-09-21 08:11:14
miniaturka

Rekordowa liczba seminarzystów w Filadelfii i Portsmouth

W seminariach duchownych dobiegają końca zapisy na pierwszy rok formacji. Choć Kościół na Zachodzie od dawna boryka się z poważnym kryzysem powołań, również i tam są wyjątki.
2017-09-21 08:32:16
miniaturka

Abp Gallagher na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Szef watykańskiej dyplomacji uczestniczy w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Abp Paul Gallagher zabrał między innymi głos podczas debaty na temat zwalczania współczesnych form niewolnictwa.