Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-19 22:29
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: współczuć, zbliżać się i dawać tym, którzy cierpią

Oby Pan dał nam łaskę współczucia tak wielu osobom, które cierpią, łaskę zbliżenia się do nich, aby wziąć ich za rękę i pokierować ku godności, której Bóg dla nich pragnie – modlił się dziś Franciszek na Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

W homilii Papież odniósł się do czytanego dziś fragmentu Ewangelii o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain, jedynego syna matki, która była wdową. Przypomniał, iż w tamtych czasach sytuacja wdów, sierot, cudzoziemców była gorsza niż niewolników. A Jezus, patrząc sercem, współczuł jej, zobaczył jej biedę.

„Współczucie jest uczuciem, które angażuje, jest uczuciem płynącym z serca, z wnętrza człowieka i angażuje go całego. Nie jest tym samym co «żal», lub... «szkoda, biedni ludzie!»: nie, nie jest tym samym. Współczucie angażuje. Jest to «cierpienie z drugim». To właśnie jest współczucie. Pan Jezus cierpi z wdową i z sierotą... Ale powiedz, bo przecież jest z Tobą wielki tłum, dlaczego nie mówisz do niego? Zostaw ją... życie takie jest... są tragedie, one się zdarzają... Nie. Dla Jezusa ważniejsza była wdowa i jej zmarły syn, niż tłum, do którego mówił i który szedł za Nim. Dlaczego? Gdyż jego serce, jego wnętrze uczestniczyły w ich tragedii. Pan, ze swoim współczuciem angażuje się w to. Użalił się nad nimi” – powiedział Ojciec Święty.

Współczucie więc – kontynuował Papież – zachęca do tego, by się zbliżyć: ale można widzieć wiele rzeczy i nie zbliżać się do nich:

„Zbliżyć się i dotknąć rzeczywistości. Dotknąć. Nie patrzeć z daleka. Współczuł jej – to pierwsze słowo – zbliżył się – to drugie. A potem Jezus uczynił cud i nie mówi: «Do zobaczenia. Idę dalej moją drogą»: nie. Bierze chłopca i co mówi? «Oddaje go matce»: oddawać to trzecie słowo. Jezus czyni cuda, aby coś przywrócić, aby ustawić osoby na włściwym im miejscu. I to jest właśnie to, co zrobił w odkupieniu. Współczuł – Bóg współczuł – zbliżył się do nas w swoim Synu, i zwrócił nam godność dzieci Bożych. Stworzył nas wszystkich na nowo” – kontynuował Franciszek.

Na zakończenie Papież zachęcił, aby postępować tak jak Jezus, brać z Niego przykład, aby zbliżać się do potrzebujących, a nie pomagać im „z daleka, ponieważ są brudni, nie wykąpani, niemiło pachną”.

„Wiele razy przeglądamy gazety lub ich ich strony tytułowe, tragedie... zobacz, w tym kraju dzieciom brak jedzenia; w innym dzieci walczą w wojsku; w kolejnym kobiety są zniewalane; a w tamtym kraju ... och, aż tyle nieszczęść. Biedni ludzie... Przerzucamy stronę i przechodzimy do romansu, w telenoweli, która będzie później. To nie jest chrześcijańskie. Pytanie, które teraz chcę postawić, wszystkim wam, także sobie: «Jestem zdolny do tego, aby współczuć? Aby modlić się? Kiedy widzę te rzeczy, które poprzez media wchodzą do mojego domu... moje wnętrze się porusza? Serce cierpi razem z tymi ludźmi, czy czuję tylko żal i mówię: ‘biedni ludzie’, tak jest...» Jeśli nie umiesz współczuć, proś o łaskę: «Panie, daj mi łaskę współczucia!»” – mówił Franciszek. 

Na zakończenie Papież wezwał do modlitwy wstawienniczej, tej szczególnej „pracy” chrześcijan, by wspierać ludzi, którzy cierpią, aby mogli wrócić do społeczeństwa, do życia rodzinnego, do pracy, do codziennego życia.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-19 15:32:58
miniaturka

KUL wyróżniony tytułem „Super Lodołamacz 2017”

Katolicki Uniwersytet Lubelski został wyróżniony tytułem „Super Lodołamacz 2017” w XII edycji Konkursu Lodołamacze - dla pracodawców wrażliwych społecznie.
2017-09-19 16:02:16
miniaturka

Kard. Sarah weźmie udział w Ogólnopolskim Forum Duszpasterskim

W sobotę, 23 września w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie. W spotkaniu weźmie udział kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
2017-09-19 18:03:35
miniaturka

Bp Romuald Kamiński objął urząd koadiutora diecezji warszawsko-praskiej

Zgodnie z prawem kanonicznym bp Romuald Kamiński, dotychczasowy bp pomocniczy diecezji ełckiej objął urząd koadiutora diecezji warszawsko-praskiej.
2017-09-20 08:23:07
miniaturka

Komunikat Sekretariatu KEP ws. inicjatywy „Różaniec do granic"

Sekretariat KEP wydał komunikat dotyczący inicjatywy „Różaniec do Granic". – Prosimy wszystkich wiernych, aby licznie włączyli się w tę inicjatywę. – czytamy w nim.
2017-09-20 08:52:13
miniaturka

Papież przypomina Matkę Cabrini, opiekunkę włoskich migrantów

Wielkie migracje naszych czasów wymagają towarzyszenia, odznaczającego się miłością i mądrością – napisał Franciszek z okazji setnej rocznicy śmierci św. Franciszki Ksawery Cabrini.
2017-09-20 09:25:34
miniaturka

Pakistan: biskupi mówią nie nietolerancji w szkołach

Pakistańscy biskupi wydali oświadczenie, w sprawie nienawiści, dyskryminacji i nietolerancji w szkołach, odnosząc się do zamordowania ucznia, chrześcijanina, przez jego kolegów z klasy.