Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-19 11:21
Waldemar Wesołowski

Spotkanie Kresowian w Białej koło Chojnowa

Już po raz 15. Kresowianie z diecezji legnickiej spotkali się na kresowym święcie w Białej.

Mszy św. przewodniczył Biskup Legnicki

Kresowiacy, ich rodziny i przyjaciele, spotykają się, by nie tylko wspominać, ale przede wszystkim przekazywać młodemu pokoleniu, skąd pochodzi i gdzie są jego korzenie.

Tym razem spotkanie odbyło się 17 września, w dniu, kiedy Polacy obchodzili 78. rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę i Dzień Sybiraka. W pięknej scenerii miejscowego parku, zgromadzeni uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup mówił m.in. o potrzebie przebaczenia w prawdzie. - Jeśli dobrze rozumiemy nasze chrześcijańskie powołanie, to coraz głębiej pojmujemy, że przebaczenie, które oferujemy naszemu bliźniemu nie jest łaską, którą mu okazujemy, tylko jest darem dla nas, który nas upodabnia do Jezusa Chrystusa. Stajemy się uczniem Chrystusa i tego nikt nie pokona – mówił ksiądz Biskup. - Niech ta Eucharystia, w tych okolicznościach i z tymi wspomnieniami, które nosimy w sobie, pomoże nam bardziej przylgnąć do wielkiej tajemnicy Bożego Miłosierdzia, w której Bóg przebacza, byśmy my żyli w przebaczeniu, wzajemnej komunii i jedności – zakończył Biskup Legnicki.

- Te spotkania uświadamiają nam, że naród, który chce żyć w przyszłości, musi pamiętać o swojej przeszłości. A była to historia trudna, chociażby historia przesiedleń z dawnych terenów wschodniej Rzeczypospolitej. Musimy też pamiętać, ile przynieśliśmy w te rejony bogactwa kultury, wiary, tradycji i ważne, aby młode pokolenie, które czasem nie ma czym się zainteresować poza komórką czy komputerem, zobaczyło jak piękna jest nasza tradycja kresowa – powiedział ks. Tomasz Aszurkiewicz, proboszcz miejscowej parafii.

- Ludzie się organizują, przyjeżdżają do nas osoby z całego regionu. Są Kresowiacy, ich rodziny i przyjaciele. Przyjeżdżają rodziny wielopokoleniowe – podkreśliła Krystyna Romaniak z Bielskiego Stowarzyszenia Promocji i Kultury. - Dla nas jest to bardzo miłe, że tyle osób przyjeżdża na Kresowiana. Wiemy, że warto kontynuować to dzieło, dopóki żyją jeszcze ostatni Kresowianie. My jesteśmy ich potomkami i chcemy tę kulturę przekazywać dalej, kolejnym pokoleniom, aby czuły się odpowiedzialne za to, co pozostawili nam nasi rodzice czy dziadkowie – dodała pani Krystyna.   

Po degustacji kresowych potraw i wzruszających rozmowach żyjących jeszcze osób, które doskonale pamiętają jeszcze tamte czasy, przyszedł czas na część artystyczną spotkania. Na scenie z programem patriotycznym wystąpił chór Skoranta z Chojnowa, oraz Agencja Artystyczna Scena z Warszawy. Artyści zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny w trzech częściach: Napaść Armii Czerwonej na Polskę 17 września, II wojna światowa oraz Dancing Warszawsko-Lwowski.

Na scenie wystąpili również członkowie Bielskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury, którzy zaprezentowali sztukę teatralną Moliera „Szkoła żon”. W role bohaterów komedii wcielili się mieszkańcy Białej, na czele z księdzem proboszczem, który zagrał jedną z głównych ról.

Warto przypomnieć, że idea Wrześniowych Kresowian zrodziła się w 2002 r. w Stowarzyszeniu Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Natomiast jednym z twórców Kresowian był śp. ks. Krzysztof Bojko, były proboszcz parafii w Białej. Przez pierwsze 3 lata Kresowiana odbywały się w pobliskiej Studnicy, natomiast od roku 2006 r odbywają się już w Białej.

Tekst i foto: Monika Łukaszów, Niedziela LegnickaWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-19 10:46:05
miniaturka

Bp Bronakowski zaprasza na Narodowy Kongres Trzeźwości

Ochrona trzeźwości jest wielkim zadaniem dla współczesnych Polaków – podkreśla bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, zapowiadając główne wydarzenia Narodowego Kongresu Trzeźwości.
2017-09-19 11:12:34
miniaturka

Legnickie spotkanie w kręgu św. Hildegardy

Wykłady, dyskusje i wspólna modlitwa towarzyszyły uroczystościom ku czci św. Hildegardy z Bingen, które odbyły się 16 września.
2017-09-19 11:17:07
miniaturka
play

Transmisja rozmowy z bp. Romualdem Kamińskim

Salve TV o godz. 12:30 zaprasza na transmisję na żywo rozmowy z Gościem specjalnym programu Temat Dnia, którym będzie bp Romuald Kamiński, biskup koadiutor diecezji warszawsko-praskiej.
2017-09-19 12:01:36
miniaturka

Lipawa: Spotkanie biskupów Litwy, Łotwy i Polski

W dniach 16-18 września odbyło się spotkanie biskupów z Litwy, Łotwy i Polski. Miało ono miejsce w Lipawie, w trzecim co do wielkości mieście na Łotwie, położonym w Kurlandii nad Morzem Bałtyckim i Jeziorem Lipawskim.
2017-09-19 12:44:10
miniaturka
play

XIV Lubelski Festiwal Nauki 2017

W dniach 24-30 września już po raz czternasty odbędzie się Lubelski Festiwal Nauki. Jego hasło brzmi: „Nauka – między tradycją a współczesnością”.
2017-09-19 13:14:46
miniaturka

synod2018.pl - polska strona poświęcona przygotowaniom do Synodu Biskupów

synod2018.pl - to adres polskiej strony internetowej poświęconej przygotowaniom do przyszłorocznego Synodu Biskupów poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.