Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-18 20:36
dr Marek Sobisz

Wielki Gościniec Litewski

Na Zamku Królewskim w Warszawie, 18 września o godzinie 11.00 odbyła się konferencja prezentująca dorobek i plany związane z Wielkim Gościńcem Litewskim, a także z akcją „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”.

Autor/źródło: Marek Sobisz

             Inicjatorem spotkania, jak również reaktywacji historycznego szlaku łączącego Warszawę z Wilnem, była Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP. W spotkaniu wzięli udział Witold Bańka, minister Sportu i Turystyki; Robert Andrzejczak, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej; Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej; Marek Chraniuk oraz liczni przedstawiciele świata kultury, a także goście z Chin i Litwy.

            Podczas konferencji minister Witold Bańka stwierdził, że Polska pracuje nad wizerunkiem kraju bezpiecznego, wolnego od zagrożeń, z którymi borykają się niektóre kraje Starego Kontynentu. Jest to zauważalne po wzmożonym ruchu turystycznym wśród obcokrajowców, szczególnie przybyszów z Chin.

            Z kolei Robert Andrzejczuk przypomniał, że szlak Wielki Gościniec Litewski został wyróżniony jako marka turystyczna w konkursie Komisji Europejskiej EDEN, która ma na celu wyłonić najlepszy europejski cel podróży.

            Maria Koc, wyraziła słowa wdzięczności przybyłym osobom za zaangażowanie i włączenie się w promocję Wielkiego Szlaku Litewskiego, który przede wszystkim ukazuje z jednej strony wartość historyczną, ale także promuje Polskę wschodnią z jej licznymi walorami dziedzictwa materialnego i niematerialnego. 

            Historię oraz ideę Szlaku przedstawił Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Wielki Gościniec Litewski nawiązuje do dawnego szlaku handlowego i pocztowego z czasów I Rzeczypospolitej. Łączył on dwa miasta: Warszawę i Wilno. Przebiegał przez Sulejówek, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok, Grodno, Druskienniki i Troki. Droga zajmowała siedem dni, zatrzymywano się w licznych stacjach pocztowych, gdzie zmieniano konie, a podróżnym oferowano noclegi i wyżywienie. Wśród podróżujących były osoby różnych stanów, w tym królowie, magnaci, artyści i podróżnicy. Jeden z podróżników światowej sławy pozostawił po sobie zapisek, w którym dokładnie zobrazował jak wyglądała w owym czasie jedna ze stacji, którą była Poczta w Sokołowie Podlaskim.


            Wielki Gościniec Litewski, jako atrakcja turystyczna został reaktywowany w 2013 roku, z inicjatywy Marii Koc, która wtedy była dyrektorem Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Na przestrzeni tych lat udało się zainicjować wiele imprez, które mają na celu przybliżyć zarówno walory turystyczne, jak również dziedzictwo historyczne. Wśród nich odbywa się na Zamku w Liwie turniej rycerski i turniej smaków, nadbużańskie spotkania folklorystyczne, czy też oferta muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.


            Podczas konferencji został również promowana akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się od 6 do 8 października i jest w nią zaangażowanych ponad 500 firm związanych z sektorem turystycznym, hotele, restauracje oraz muzea. Podczas tego weekendu polskie rodziny oraz zagraniczni turyści będą mogli skorzystać z oferty usług z 50-procentową zniżką. Ta akcja została podjęta w ubiegłym roku przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i kontynuowana przez Polską Organizację Turystyczną, która jest doskonałą okazją do poznawania zakątków naszej Ojczyzny oraz zacieśniania więzi rodzinnych.


            Promocja Wielkiego Gościńca Litewskiego, ukazująca walory historyczno-kulturalne odbędzie się w programie TVP1 „Zakochaj się w Polsce”, który będzie emitowany 1 października o godz. 10.40. Dodatkowo PKP Intercity będzie reklamowało Szlak dla podróżnych na wyświetlaczach w pociągach. Ponadto oferuje nowe połączenia do Grodna na Białorusi, które jest na Szlaku, a w dalszej perspektywie po zniwelowaniu barier technicznych do Wilna. Z kolei Poczta Polska rozważa wypuszczenie znaczków pocztowych prezentujących położone na szlaku atrakcje.


            Organizatorzy konferencji oraz idei Wielkiego Gościńca Litewskiego komplementarnie wyszli na zapotrzebowanie edukacji historycznej, uwzględniając chęć poznawania nowych miejsc i historii ludzi, którzy zamieszkują poszczególne miejsca stacyjne Wielkiego Gościńca Litewskiego. Zaprosili do współtworzenia i promocji tego Szlaku osoby oraz instytucje historycznie z nim związane, a także angażując instytucje Skarbu Państwa proponują polskim rodzinom w przystępnej cenie możliwość poznania polskiej historii, tradycji i zwyczajów oraz możliwości spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych, a tym samym umocnienia więzi rodzinnych.


          

Zachęcamy do zapoznania się na stronach internetowych z:

Akcja Weekend za pół ceny

Wielki Gościniec Litewski  

Eden WGL

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy