Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-18 09:21
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Filoni w Japonii: nadzieja na ożywienie Kościoła

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów rozpoczął 17 września 10-dniową wizytę duszpasterską w Japonii, która potrwa do 26 września.

Autor/źródło: Wikimedia Commons / Domena publiczna

Kard. Fernando Filoni odwiedza m.in. Nagasaki, Hiroszimę, Osakę i Tokio. Program obejmuje Msze oraz spotkania z japońskimi biskupami, kapłanami, zakonnikami i wiernymi. Jest to pierwsza wizyta kard. Filoniego w Kraju Kwitnącej Wiśni. Ma on więc okazję zobaczyć i poznać rzeczywistość japońskiego Kościoła i społeczeństwa.

„Kościół Japonii znajduje się w fazie starzenia – podkreśla przewodniczący tamtejszej Caritas, bp Tarcisio Isao Kikuchi. – Starzeje się społeczeństwo, a również personel kościelny jest dość wiekowy, więc czasami trudno jest zarządzać parafiami. Ponadto wzrasta obecność katolickich imigrantów, a opieka duszpasterska nad nimi staje się pilnym zadaniem. Jesteśmy też świadkami spadku liczby powołań, zarówno do kapłaństwa, jak życia konsekrowanego. Zjawisko to ma swoje korzenie socjologiczne i antropologiczne, będąc lustrzanym odbiciem tego, co dzieje się w japońskim społeczeństwie, gdzie praktyki religijne znajdują coraz mniej miejsca w zabieganym rytmie życia” – wyjaśnia bp Isao Kikuchi i dodaje: „Mamy nadzieję, że wizyta prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów rzuci światło na naszą drogę. Przyjmujemy go jako znak błogosławieństwa i głos woli Bożej dla nas” – mówi japoński hierarcha.

lgo/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy