Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-16 21:07
Ewa Kotowska-Rasiak

Pielgrzymka ministrantów do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

- Ministrant tak powinien postępować, żeby inni patrząc na Ciebie jak się zachowujesz, jak się odnosisz do bliźnich trafili do Boga i Jego Kościoła – mówił bp Edward Janiak podczas X Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Sanktuarium św. Józefa.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Na początku Eucharystii bp Janiak poświęcił różańce, które wszyscy ministranci otrzymali od biskupa.

W homilii ks. Witold Kałmucki nawiązując do Ewangelii wskazywał, że ministranci pełnią swoją posługę w domu Bożym. – Pan Bóg jest obecny w kościele i zaprasza Cię do swojego domu, abyś był blisko Niego – powiedział kaznodzieja, który dodał, że kościół jest domem modlitwy.

Zachęcał ministrantów, aby siebie i swoje rodziny zawierzyli św. Józefowi. - Dzisiaj jesteśmy w domu św. Józefa. Tu jest to miejsce, w którym możemy prosić o wstawiennictwo naszego patrona św. Józefa, żeby pomógł nam budować nasz dom rodzinny, abyśmy czuli się w nim dobrze z naszymi rodzicami i rodzeństwem – zaznaczył diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Wskazywał, że służba ministranta jest powołaniem. – Chrystus jest naszym przewodnikiem i mistrzem. Dostąpiłeś wielkiego zaszczytu tworzenia Bożej rodziny, budowania domu modlitwy dla ludzi w naszych parafiach, którzy szukają pocieszenia i pokrzepienia w spotkaniu z Panem Bogiem. Nie zmarnuj tej szansy – mówił ks. Kałmucki.

Po komunii św., w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego, bp Edward Janiak odmówił akt zawierzenia wszystkich ministrantów temu patronowi. Odmówiono także dziesiątkę różańca w intencji ministrantów i księży – opiekunów. W czasie Eucharystii śpiewał zespół młodzieżowy Tratwa Music Project.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski podkreślał, że ministrant powinien dawać świadectwo swoim życiem. - Wy dajecie świadectwo będąc przy ołtarzu, ale ta służba zobowiązuje. Ministrantowi nie wypada używać brzydkich słów, przekleństw, przezwisk. Ministrant tak powinien postępować,  żeby nawet ktoś kto nie wie, że jesteś przy ołtarzu, patrząc na Ciebie jak się zachowujesz, jak się odnosisz do bliźnich trafił do Boga i Jego Kościoła. To życzenie Wam składam i sobie, bo Wy jesteście radością Kościoła Kaliskiego – przekonywał bp Janiak.

Po Mszy św. ministranci udali się pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie biskup kaliski modlił się do świętego w intencji powołań w diecezji kaliskiej. Spotkanie zakończono pamiątkową fotografią.

Organizatorem pielgrzymki był ks. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-16 18:12:45
miniaturka
play

IX Międzynarodowe Forum Tato.Net - Wolność & Dyscyplina

30 września br., w Łochowie pod Warszawą odbędzie się IX edycja największego wydarzenia ojcowskiego w Europie.
2017-09-16 19:55:38
miniaturka

Dni Otwartych drzwi WSD Redemptorystów

Chcesz zobaczyć, jak żyją młodzi zakonnicy na co dzień? Teraz masz okazję, by przeżyć weekend w klasztorze i doświadczyć, jak wygląda życie w seminarium od środka. Nie zwlekaj! To już w najbliższą sobotę!
2017-09-16 20:12:14
miniaturka

K-ochaj; S-łuż; M-ódl!

16 września w archidiecezji katowickiej odbył się dzień skupienia na dobry początek działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
2017-09-17 07:20:23
miniaturka

Papież do Misjonarzy Najśw. Serca: świadczcie miłość potrzebującym

Do odpowiadania na aktualne potrzeby ludzkości, czerpiąc z bogactwa charyzmatu swej rodziny zakonnej, zachęcił Papież Misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego, spotykając się z uczestnikami ich kapituły generalnej.
2017-09-17 07:36:00
miniaturka

Abp Depo do pracowników mediów: Przekazujmy nadzieję i ufność

O przedstawianie wersji faktów naznaczonej logiką „dobrej nowiny” zaapelował do dziennikarzy przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP w swoim słowie na obchodzony dziś w Polsce 51. Dzień Środków Społecznego Przekazu.
2017-09-17 08:08:02
miniaturka

Papież do uczestników pielgrzymki: Rodziny dla rodziny

Ponad 10 tys. osób wzięło udział w narodowej pielgrzymce: „Rodziny dla rodziny”, odbywającej się na południu Włoch, w Scafati i Pompejach koło Neapolu.