Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-16 17:28
ek / KAI

Abp Szal: służba to dawanie samego siebie

Tegoroczna pielgrzymka pracowników służby zdrowia archidiecezji przemyskiej do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu połączona jest z jubileuszem 105-lecia istnienia tamtejszego pogotowia ratunkowego.

Przemyśl
Autor/źródło: Marcin Konsek / Wikimedia Commons / licencja CC BY-SA 4.0

W kazaniu skierowanym do zgromadzonych pielgrzymów - pracowników służby zdrowia - abp Adam Szal podkreślił, że wszyscy jesteśmy powołani do tego, żeby służyć Bogu i ludziom. Zaznaczył, że służba może być różna, ale najpiękniej jest, jeżeli jest ona związana z czystą intencją tego, kto ją pełni. Zachęcał, aby zastanowić się, jaka intencja przyświeca tym, którzy pracują w służbie zdrowia, ratownictwie, czy rehabilitacji. – Służba to danie swojego serca po to, aby ktoś mógł jeszcze pełniej i jeszcze piękniej żyć. To danie swojego czasu, swoich sił, swojego zdrowia, to danie samego siebie – podkreślił.


Metropolita przemyski przypomniał, że św. Matka Teresa z Kalkuty, która „jest niezwykłym przykładem służby”, uważała, że każdemu człowiekowi trzeba pomóc w każdej chwili jego życia, także w tej ostatniej, kiedy odchodzi z tego świata, aby mógł odejść w sposób godny.


Dziękując wszystkim pracownikom służby zdrowia, zaczynając od tych, którzy pełnią funkcje proste, jak sprzątanie, przez personel medyczny, po osoby decyzyjne, życzył im, aby słowo „służba” było na trwałe wpisane w ich sercach i było związane nie tylko z wykazem zleconych obowiązków, ale, by wynikało z głębi serca. – Wtedy placówka medyczna stanie się bardziej przyjazna dla ludzi i oni będą uważali tę placówkę jakby swój drugi dom, gdzie są bezpieczni, gdzie czują się dobrze i spodziewają się wrócić do zdrowia – mówił.


Na zakończenie hierarcha ponownie przywołał św. Matkę Teresę, która radziła swoim współsiostrom, by pochylając się nad cierpiącymi, myślały o tym, że pochylają się nad cierpiącym Chrystusem. – To pomaga każdemu, kto służy drugiemu człowiekowi – zapewnił abp Szal.


Tegoroczna pielgrzymka pracowników służby zdrowia archidiecezji przemyskiej połączona jest z jubileuszem 105-lecia istnienia pogotowia ratunkowego w Przemyślu, stąd w wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Popołudniu na przemyskim Rynku przewidziano wiele atrakcji, m.in. pokazy ratownictwa medycznego oraz występy artystyczne.

pab / Przemyśl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-16 12:44:57
miniaturka

Bp Mendyk: Wychowując, korzystajmy również z mediów społecznościowych

Do korzystania z mediów społecznościowych zachęca przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Marek Mendyk.
2017-09-16 13:18:20
miniaturka

Bp Kaszak w Kalwarii Zebrzydowskiej: musimy powstrzymać mord na nienarodzonych dzieciach

Kiedy człowiek jest chory, to się go leczy, a nie zabija – mówił w sobotę bp Grzegorz Kaszak podczas pielgrzymki diecezji sosnowieckiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
2017-09-16 17:27:12
miniaturka

Kraków: czy Boga interesują nasze pieniądze? - konferencja „Biblia o finansach”

Co to znaczy być wiernym zarządcą? Czy trzeba płacić dziesięcinę? Na te pytania szukano odpowiedzi podczas konferencji „Biblia o finansach”, która odbyła się dziś w Domus Mater w Krakowie.
2017-09-16 17:47:25
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze

W swoim najnowszym wpisie w mediach społecznościowych Ojciec Święty wezwał do podejmowania wspólnych wysiłków w zakresie ochrony środowiska i pomocy krajom uboższym.
2017-09-16 18:12:45
miniaturka
play

IX Międzynarodowe Forum Tato.Net - Wolność & Dyscyplina

30 września br., w Łochowie pod Warszawą odbędzie się IX edycja największego wydarzenia ojcowskiego w Europie.
2017-09-16 19:55:38
miniaturka

Dni Otwartych drzwi WSD Redemptorystów

Chcesz zobaczyć, jak żyją młodzi zakonnicy na co dzień? Teraz masz okazję, by przeżyć weekend w klasztorze i doświadczyć, jak wygląda życie w seminarium od środka. Nie zwlekaj! To już w najbliższą sobotę!