Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-16 13:10
ek / KAI

Bp Kaszak w Kalwarii Zebrzydowskiej: musimy powstrzymać mord na nienarodzonych dzieciach

Kiedy człowiek jest chory, to się go leczy, a nie zabija – mówił w sobotę bp Grzegorz Kaszak podczas pielgrzymki diecezji sosnowieckiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Autor/źródło: pixabay, Rainer_Maiores, licencja: CC0

Hierarcha podkreślał, że na Kościele i państwie spoczywa obowiązek troski o kobiety spodziewające się dziecka.

Nawiązując do odczytanej wcześniej Ewangelii o nawiedzeniu św. Elżbiety, bp Kaszak podkreślał, że widzimy w niej Matkę Bożą jako tę, która z pośpiechem udała się w góry, by odwiedzić potrzebującą krewną. „Nie zwleka, nie odkłada na później, bo wie, że Elżbiecie trzeba bardzo konkretnie pomóc. Jest to prawda, na którą powinniśmy zwrócić uwagę w naszym życiu: pomóc kobiecie w stanie błogosławionym” - wskazywał. Biskup przyznał, że ten obowiązek spoczywa przede wszystkim na najbliższych kobiety, bo wiele zależy od właściwej postawy ojca dziecka i jego odpowiedzialności. Ale o kobiety spodziewające się potomstwa, winno zadbać i państwo, i Kościół.

„Dziś nadal, mimo postępu w nauce, w medycynie w biologi, niektórzy zastanawiają się, co – nawet nie powiedzą: kto – jest pod sercem kobiety. Zlepek jakichś komórek? A to jest żywy człowiek, który reaguje, który otrzymał życie od Najwyższego, nie od rodziców, bo oni w tym przekazywaniu życia tylko współpracowali” - mówił kaznodzieja i dodał, że warto o tym pamiętać, bo życie nienarodzone jest, także i w naszym kraju, zabijane.

Bp Kaszak zapowiedział, że w diecezji sosnowieckiej będzie wspierana akcja społeczna „Zatrzymaj aborcję”. „Będziemy zbierali podpisy, aby powstrzymać zabijanie niewinnych, nienarodzinych dzieci, które zostały dotknięte chorobą. Będziemy chronić młodych, niewinnych Polaków” - mówił.

Przytoczył również dane statystyczne, z których wynika, że w 2015 roku dokonano 1040 zabójstw na niewinnych dzieciach, z czego 996 – na podstawie przesłanek eugenicznych. „Dokonano selekcji: jesteś chory, więc ciebie zabijemy. Stajemy wobec bardzo poważnego problemu. Pragniemy dobra, szczęścia dla nas, dla naszych rodzin i naszej Ojczyzny, musimy więc powstrzymać ten rodzaj mordu. Kiedy człowiek jest chory, to się go leczy a nie zabija” - argumentował.

Na zakończenie bp Kaszak prosił Matkę Bożą, „żeby nam dała serce wrażliwe na kobiety w ciąży, żeby nam dała serce przepełnione konkretną troską wobec nich i dzieci nienarodzonych, aby nam się na polskiej ziemi, z Bożym błogosławieństwem, dobrze żyło”.

Po Mszy św. pątnicy z diecezji sosnowieckiej udali się na dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej. W pielgrzymce, której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, uczestniczyły parafie z duszpasterzami, katecheci, siostry zakonne, klerycy i diakoni.

md / Kalwaria Zebrzydowska


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-16 11:26:49
miniaturka

„Różaniec do granic” w diecezji legnickiej

7 października, w pierwszą sobotę miesiąca, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, na zakończenie obchodów 100-lecia objawień fatimskich, cała Polska zostanie otoczona łańcuchem modlitwy różańcowej.
2017-09-16 12:26:05
miniaturka

Watykan: zaawansowany stan reformy Kurii Rzymskiej

Dzieło reformy Kurii Rzymskiej znajduje się w dość zaawansowanym stanie, ale na jego ostateczną finalizację trzeba jeszcze nieco poczekać - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Avvenire" sekretarz Rady Kardynałów bp Marcello Semeraro.
2017-09-16 12:44:57
miniaturka

Bp Mendyk: Wychowując, korzystajmy również z mediów społecznościowych

Do korzystania z mediów społecznościowych zachęca przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Marek Mendyk.
2017-09-16 17:27:12
miniaturka

Kraków: czy Boga interesują nasze pieniądze? - konferencja „Biblia o finansach”

Co to znaczy być wiernym zarządcą? Czy trzeba płacić dziesięcinę? Na te pytania szukano odpowiedzi podczas konferencji „Biblia o finansach”, która odbyła się dziś w Domus Mater w Krakowie.
2017-09-16 17:38:12
miniaturka

Abp Szal: służba to dawanie samego siebie

Tegoroczna pielgrzymka pracowników służby zdrowia archidiecezji przemyskiej do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu połączona jest z jubileuszem 105-lecia istnienia tamtejszego pogotowia ratunkowego.
2017-09-16 17:47:25
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze

W swoim najnowszym wpisie w mediach społecznościowych Ojciec Święty wezwał do podejmowania wspólnych wysiłków w zakresie ochrony środowiska i pomocy krajom uboższym.