Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-16 12:22
ek / KAI

Watykan: zaawansowany stan reformy Kurii Rzymskiej

Dzieło reformy Kurii Rzymskiej znajduje się w dość zaawansowanym stanie, ale na jego ostateczną finalizację trzeba jeszcze nieco poczekać - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Avvenire" sekretarz Rady Kardynałów bp Marcello Semeraro.

Autor/źródło: Pixabay, jackmac34, licencja: CC0

Sekretarz Rady Kardynałów zaznacza, że grono to ma zaplanowane spotkania do grudnia 2018 roku. Dodaje, że pozostały jedynie dwie lub trzy dykasterie, co do których K-9 nie przedstawiła jeszcze Ojcu Świętemu swoich propozycji, zaś w niektórych przypadkach wypracowane już propozycje wymagają rewizji. Bp Semeraro podkreśla. że decyzje ostateczne podejmie osobiście papież, a w niektórych przypadkach pewne już podjęte decyzje są jeszcze weryfikowane w praktyce. Franciszek postanowił bowiem nie czekać na zakończenie prac, ale wprowadzić w życie pewne decyzje, ustanowić nowe instytucje, jego zdaniem najpilniej potrzebne.
Sekretarz Rady Kardynałów zaznaczył, że gremium to pracuje zgodnie z takimi kryteriami jak wierność historii i zachowanie kontynuacji z przeszłością, a także wprowadzanie innowacji, aby odpowiedzieć na zmienione wymagania czasów i skoncentrowanie, aby określić, co jest naprawdę konieczne dla Kościoła powszechnego. Bp Semeraro podkreślił, że trwa obecnie dyskusja na temat Sekretariatu Stanu. Możliwe są pewne zmiany, by jego posługa była bardziej skuteczna, tym bardziej, że Kuria nie może już pracować według dawnych schematów. Ponadto wiele miejsca w pracach K-9 zajmuje kwestia pracowników służb dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Bp Semeraro zaznacza, że Rada Kardynałów będzie istniała także po wypracowaniu nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, ponieważ jej zadaniem jest także wspomaganie Ojca Świętego w zarządzaniu Kościołem Powszechnym.W skład ustanowionej przez Papieża Franciszka 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów wchodzą kardynałowie: Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras) – koordynator Rady, Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Francisco Javier Errázuriz Ossa (Chile), Oswald Gracias (Indie), Reinhard Marx (Niemcy), Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga), Sean O’Malley (USA), kard. George Pell (Watykan/Australia) i Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy).

st (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-16 10:12:36
miniaturka

Argentyna: Kościół ma nadzieję na rychła wizytę papieża

Kościół katolicki w Argentynie daje wiernym nadzieję na rychłą wizytę ich rodaka, papieża Franciszka.
2017-09-16 10:46:17
miniaturka

II Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach

W dniach 15-17 września 2017 roku w Międzywodziu na terenie archidiecezji szczecińskiej odbywają się II Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach, o Puchar J. E. Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi.
2017-09-16 11:26:49
miniaturka

„Różaniec do granic” w diecezji legnickiej

7 października, w pierwszą sobotę miesiąca, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, na zakończenie obchodów 100-lecia objawień fatimskich, cała Polska zostanie otoczona łańcuchem modlitwy różańcowej.
2017-09-16 12:44:57
miniaturka

Bp Mendyk: Wychowując, korzystajmy również z mediów społecznościowych

Do korzystania z mediów społecznościowych zachęca przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Marek Mendyk.
2017-09-16 13:18:20
miniaturka

Bp Kaszak w Kalwarii Zebrzydowskiej: musimy powstrzymać mord na nienarodzonych dzieciach

Kiedy człowiek jest chory, to się go leczy, a nie zabija – mówił w sobotę bp Grzegorz Kaszak podczas pielgrzymki diecezji sosnowieckiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
2017-09-16 17:27:12
miniaturka

Kraków: czy Boga interesują nasze pieniądze? - konferencja „Biblia o finansach”

Co to znaczy być wiernym zarządcą? Czy trzeba płacić dziesięcinę? Na te pytania szukano odpowiedzi podczas konferencji „Biblia o finansach”, która odbyła się dziś w Domus Mater w Krakowie.