Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-09-16 11:24
Waldemar Wesołowski

„Różaniec do granic” w diecezji legnickiej

7 października, w pierwszą sobotę miesiąca, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, na zakończenie obchodów 100-lecia objawień fatimskich, cała Polska zostanie otoczona łańcuchem modlitwy różańcowej.

ks. Robert Bielawski

W wyznaczonych kościołach stacyjnych, w 22 diecezjach, wzdłuż wszystkich granic Polski zbiorą się wierni, aby zanosić do Boga prośby w intencji Ojczyzny i świata. Po wspólnej Eucharystii, wyruszą do miejsc modlitwy położonych w strefie nadgranicznej, aby dokładnie o g. 14 rozpocząć rozważanie wszystkich tajemnic różańca.

W tym wielkim dziele modlitewnym bierze udział diecezja legnicka, położona na styku dwóch granic – niemieckiej i czeskiej. Koordynatorem przygotowań do tej modlitwy biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski mianował ks. Roberta Bielawskiego.

Jak podkreślił ks. Bielawski, „ta modlitwa zjednoczy wielu Polaków, którzy będą prosić Boga o łaski dla naszej Ojczyzny i dla świata. Jest to modlitwa bardzo potrzebna, zwłaszcza w kontekście zagrożeń, islamizacji Europy, laicyzacji naszego życia, czy odchodzenia młodych od Kościoła. To również nasza odpowiedź na wezwanie Maryi z Fatimy, nasze wynagrodzenie Jej Niepokalanemu Sercu”.

W całej Polsce scenariusz tej modlitwy jest podobny. W kościołach stacyjnych, wyznaczonych przez biskupów diecezjalnych, wierni gromadzić się będą od godziny 10,30. Przewidziana jest katecheza i modlitwa wprowadzająca, następnie wspólna Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. Po tym przygotowaniu wierni wyruszą z kościołów do wyznaczonych miejsc modlitwy, gdzie odmawiany będzie różaniec, dokładnie o g. 14,00.

Jak dodaje ks. Bielawski, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wyznaczył 17 kościołów stacyjnych, których lista znajduje się na stronie internetowej diecezji legnickiej. Ponadto, aby usprawnić udział wiernych z całej diecezji, poszczególne dekanaty zostały przydzielone do jednego z kościołów stacyjnych.

Ks. Robert apeluje też o zgłaszanie się wolontariuszy do duszpasterzy poszczególnych kościołów stacyjnych. „Ich rola jest bardzo ważna w całej organizacji tego spotkania. Wolontariusze mogą pomóc w rejestracji uczestników, w prowadzeniu modlitwy, a zwłaszcza mają wskazywać drogę do miejsca odmawiania różańca, dbać mają również o bezpieczeństwo uczestników spotkania” – podkreśla ks. Robert.

„Z racji tego, że nie wszyscy będą mogli pojechać do wyznaczonych miejsc modlitwy, zachęcamy księży proboszczów do zorganizowania takich spotkań modlitewnych w swoich kościołach parafialnych. To będzie okazja do duchowej łączności ze wszystkimi modlącymi się w całej Polsce” – dodaje ks. Bielawski.

Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.rozaniecdogranic.pl a także na stronie diecezji legnickiej www.diecezja.legnica.pl/rozaniecdogranic Więcej informacji znajdziemy również na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Kościoły stacyjne w diecezji legnickiej:

1.    Bogatynia – kościół św. Maksymiliana Marii Kolbe

2.    Bogatynia – kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

3.    Chełmsko Śląskie – kościół św. Rodziny

4.    Działoszyn – kościół św. Bartłomieja

5.    Grabiszyce – kościół św. Antoniego Padewskiego

6.    Karpacz – kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

7.    Kowary – kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny

8.    Lubawka – kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

9.    Opawa – kościół św. Jadwigi Śląskiej

10.    Pieńsk – kościół św. Franciszka z Asyżu

11.    Radomierzyce – kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

12.    Szklarska Poręba – kościół Bożego Ciała

13.    Szklarska Poręba – kościół św. Maksymiliana Marii Kolbe

14.    Świeradów Zdrój – kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

15.    Świeradów Zdrój – kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

16.    Zgorzelec – kościół św. Józefa Robotnika

17.    Zawidów – kościół św. Józefa Rzemieślnika
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: diecezja legnicka, modlitwa różańcowa, Różaniec Do Granic, ks. Robert Bielawski