Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-16 10:07
ek / KAI

Argentyna: Kościół ma nadzieję na rychła wizytę papieża

Kościół katolicki w Argentynie daje wiernym nadzieję na rychłą wizytę ich rodaka, papieża Franciszka.

Casa Rosada, Buenos Aires
Autor/źródło: HalloweenHJB/Pixabay/licencja CC0

„Papież chciałby przyjechać”, powiedział 14 września abp José Maria Arancedo, przewodniczący Konferencji Biskupiej Argentyny w wywiadzie dla katolickiego „Radia Maria”.

Należy przy tym pamiętać - dodał - że Ojciec Święty ma także inne obowiązki międzynarodowe. „Nie ma jeszcze przygotowanego terminu, ale pozwolę sobie powiedzieć, że wkrótce się tego dowiemy – jak Bóg pozwoli, może to być w przyszłym roku”, ujawnił przewodniczący episkopatu.

Spekulacje na temat możliwej wizyty Franciszka ożywiła też planowana wizyta w Buenos Aires szefa dyplomacji watykańskiej, abp. Paula Gallaghera. Gazeta „El Cronista” poinformowała, że sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami oczekiwany jest w stolicy Argentyny w dniach 5-7 listopada. W tym czasie planowane jest też jego spotkanie z argentyńskim ministrem spraw zagranicznych Jorge Faurie.

Jorge Mario Bergoglio, do chwili wyboru w marcu 2013 r. na papieża kardynał i arcybiskup Buenos Aires, nie odwiedził jeszcze swego rodzinnego kraju, choć już składał wizyty na kontynencie latynoamerykańskim. W lipcu 2013 r. był gościem Światowego Dnia Młodzieży w Brazylii, w lipcu 2015 r. odwiedził Ekwador, Boliwię i Paragwaj. We wrześniu 2015 r., w drodze do USA, był na Kubie. W lutym 2016 r., udając się z wizytą do Meksyku, po raz kolejny zatrzymał się na Kubie, by tam spotkać się ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Cyrylem. Z kolei w dniach 6-10 września br. złożył wizytę w Kolumbii, a na początku 2018 r. odwiedzi Chile i Peru.

Polityczna polaryzacja i napięcia w Argentynie to powody, dla których Franciszek jeszcze nie odwiedził swego rodzinnego kraju. Papież obawia się, że jego obecność mogłaby zostać wykorzystana do pogorszenia dotychczasowych podziałów, powiedział abp Victor Manuel Fernández, rektor Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Argentyny (UCA). w niedawnym wywiadzie dla gazety „La Voz del Interior”.

ts / Buenos Aires

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-16 08:37:46
miniaturka

Papieskie przesłanie na 13. Konferencję Stron w Ordos

Ojciec Święty wystosował przesłanie na oenzetowską konferencję o zwalczaniu pustynnienia (UNCCD).
2017-09-16 08:46:00
miniaturka

Wizyta arcybiskupa Berlina na Ukrainie

„Ten kraj należy do Europy!”. Tak o Ukrainie wypowiedział się abp Heiner Koch, który był tam z 5-dniową wizytą.
2017-09-16 09:14:58
miniaturka

Kard. Sarah do tradycjonalistów: wyjdźcie z getta, potrzebujemy waszej wiary

Kard. Robert Sarah wzywa do otwarcia Kościoła na młodych tradycjonalistów. Osobiście mogę zaświadczyć o ich autentyzmie i pobożności – powiedział prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego.
2017-09-16 10:46:17
miniaturka

II Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach

W dniach 15-17 września 2017 roku w Międzywodziu na terenie archidiecezji szczecińskiej odbywają się II Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach, o Puchar J. E. Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi.
2017-09-16 11:26:49
miniaturka

„Różaniec do granic” w diecezji legnickiej

7 października, w pierwszą sobotę miesiąca, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, na zakończenie obchodów 100-lecia objawień fatimskich, cała Polska zostanie otoczona łańcuchem modlitwy różańcowej.
2017-09-16 12:26:05
miniaturka

Watykan: zaawansowany stan reformy Kurii Rzymskiej

Dzieło reformy Kurii Rzymskiej znajduje się w dość zaawansowanym stanie, ale na jego ostateczną finalizację trzeba jeszcze nieco poczekać - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Avvenire" sekretarz Rady Kardynałów bp Marcello Semeraro.