Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-27 07:29
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Brazylia: episkopat przeciw legalizacji gier hazardowych

Brazylijscy politycy od lat dyskutują w parlamencie nad legalizacją gier hazardowych. Ostatnio ich prace w tym kierunku nabrały nowego rozpędu.

Autor/źródło: Pixabay.com

Aktualnie deputowani brazylijscy dyskutują nad projektem prawnym 442/1991 i 184/2014 zmierzając do legalizacji gier hazardowych. Warto przypomnieć, że prezydent Eurico de Gaspar Dutra dekretem 9215 z 30 kwietnia 1946 r. uznał gry hazardowe za poniżające godność człowieka. W chwili publikowania tego prawa istniało na terenie całej Brazylii 70 kasyn, w których pracowało około 40 tys. osób.

W związku z pracami parlamentarnymi mającymi na celu depenalizację hazardu episkopat Brazylii opublikował notę protestacyjną. Wyraża w niej  ogromne zaniepokojenie, zwracając uwagę, że depenalizacja nie uczyni z hazardu rozrywki dobrej ani uczciwej.

Episkopat w oficjalnym proteście podkreśla swoją znaną z przeszłości postawę wobec tej kwestii i stanowczo odrzuca nowe próby legalizacji gier hazardowych. Ustosunkowując się do przedstawianych argumentów, że ośrodki hazardu będą przynosiły dochód dla państwa i przyczynią się do wyjścia z aktualnego kryzysu ekonomicznego oraz że pojawi się tysiące nowych miejsc pracy, pasterze Kościoła stwierdzają z przekonaniem: „Jest to zgubna teza mówiąca, że cel usprawiedliwia środki”.

„Niepokoi nas brak pogłębionej dyskusji i obojętność wielu wobec ciężkich konsekwencji, jakie przyniesie legalizacja hazardu” – piszą biskupi. Odwołują się do sumienia parlamentarzystów i apelują, aby nie głosowali oni za legalizacją hazardu: „Miejcie świadomość, że wasza decyzja za legalizacją będzie w praktyce głosem pogardy wobec naszych rodzin i naszych podstawowych wartości”.

Na zakończenie noty biskupi wyrażają nadzieję, że „ufając we wstawiennictwo Pani z Aparecidy można zbudować Brazylię sprawiedliwą i uczciwą”.


Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-26 14:03:23
miniaturka

XI Pielgrzymka stanu dziewic, wdów, pustelnic i pustelników na Jasną Górę

Wszystkie osoby zainteresowane Indywidualnymi Formami Życia Konsekrowanego zaproszone są na coroczne spotkanie na Jasnej Górze.
2016-11-26 22:12:23
miniaturka

Co warto wiedzieć o Adwencie

Jak długo trwa Adwent, dlaczego w tym roku jest najdłuższy, czy wolno w tym czasie urządzać zabawy, co symbolizuje kolor fioletowy i różowy? – wyjaśnia ks. Eugeniusz Burzyk
2016-11-27 07:12:58
miniaturka

Brytyjscy biskupi o owocach Jubileuszu

Sukces sakramentu pojednania, który na nowo został odkryty przez wielu ludzi, stawiają brytyjscy biskupi w centrum podsumowań dopiero co zakończonego Jubileuszu Miłosierdzia.
2016-11-27 08:16:53
miniaturka

Papież do Włoskiej Służby Cywilnej: droga solidarności

W świecie, w którym rosną nierówności i coraz bardziej zapomina się o najsłabszych i potrzebujących, bezinteresowna służba wolontariatu jest prawdziwym bogactwem.
2016-11-27 08:35:22
miniaturka

Kard. Müller: Adnotacje Kiko – książka o wielkiej ludzkiej głębi

„Charyzmat Drogi Neokatechumenalnej pochodzi od Ducha Świętego i jest owocem Soboru Watykańskiego II” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary na prezentacji książki Kiko Argüello.
2016-11-27 12:08:02
miniaturka

Adwent - oczekiwanie na przyjście Zbawiciela

W niedzielę 27 listopada w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Jest to bogaty w symbolikę, okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.