Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-14 14:00
Małgorzata Strzelec

Kolejne książki w serii Skuteczni Święci Edycji Świętego Pawła

W różnych sytuacjach szukamy orędownictwa Świętych. Czasami trudno nam wypowiedzieć to co czują serca, pomóc nam mogą wtedy książki z serii Skuteczni Święci.

Okładki nowych książek w serii Skuteczni Święci
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Coraz bardziej rozpoznawalna staje się na rynku księgarskim seria książek Skuteczni Święci, które ukazują się w Edycji Świętego Pawła w Częstochowie. Seria bardzo potrzebna i mająca już chyba grono osób, które oczekują na kolejne książki, które jak możemy przeczytać, są czymś więcej niż modlitewnikami. Dlaczego? Bo oprócz modlitw zawierają także wiele ciekawych informacji o życiu poszczególnych Świętych. Informacje te sprawiają, że poznajemy wiele szczegółów z życia świętych, dzięki czemu stają się nam oni bliscy. Dowiadujemy się z nich, że ci którzy zostali ogłoszeni przez Kościół świętymi, czy błogosławionymi przeżywali także trudne chwile, różne były ich drogi do świętości, realizowali różne powołania.

W ostatnich dniach seria Skuteczni Święci wzbogaciła się o kolejne cztery tytuły: „Święty Józef z Kupertynu”, „ Święty Leopold Mandić”, „Święty Brat Albert”,  „Święta Teresa od Dzieciątka Jezus”. Łącznie dotychczas w tej jakże potrzebnej serii ukazały się 24 książeczki.

I kilka słów o najnowszych tytułach. Postać św. Brata Alberta jest zapewne wielu znana. Człowiek, który dla Boga i bliźnich potrzebujących pomocy wyrzekł się dóbr materialnych, rozwoju i realizacji  niezwykłego talentu malarskiego.  Był wielkim patriotą, w czasie powstania styczniowego stracił nogę. Założył zgromadzenie albertynów i albertynek. Z niezwykłym oddaniem posługiwał biednym, cierpiącym, bezdomnym. Był człowiekiem, który doskonale wiedział, że w życiu najważniejsza jest wierność Bogu i realizacja tego do czego nas powołuje. W części zawierającej modlitwy znajdziemy m. in. Nowennę do św. Brata Alberta, różaniec ze św. Bratem Albertem, drogę krzyżową, ale także modlitwę do patrona trudnych czasów, modlitwę o rozeznanie drogi życiowej. W przeżywanym obecnie Roku św. Brata Alberta książeczka, która ukazała się nakładem Edycji Świętego Pawła jest cenną pomocą w pogłębieniu przyjaźni z tym wielkim świętym, który był „ dobry jak chleb”.

Dzięki kolejnej książeczce będziemy mogli poznać bliżej życie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Jest jedną z najbardziej lubianych świętych, która odkryła małą drogę dziecięctwa  duchowego. W życiu doświadczyła wielu cierpień, ale wiedziała, że droga do zbawienia wiedzie przez krzyż. Podkreślała znaczenie pokory. We wszystkich wydarzenia w życiu szukała i dostrzegała wolę Bożą względem niej. Była wielką czcicielką Maryi. Nie obce jej było doświadczenie nocy wiary. Możemy przez jej wstawiennictwo prosić  w naszych różnych potrzebach.   W książeczce znajdziemy Nowennę przez jej wstawiennictwo, Koronkę do św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Triduum przed wspomnieniem św. Teresy z Lisieux. Są tu m. in. modlitwy: w trudnej sytuacji, o łaskę matczynej opieki Maryi, o łaskę pokornej ufności, o dar doskonałej miłości Boga, a także bliźniego. Jest także modlitwa o radość w przeciwnościach. Tą radość w przeciwnościach cechowała św. Teresę. I może warto na koniec tej prezentacji przytoczyć jedno z wezwań: „ Patronko tych, którzy jeszcze nie kochają, naucz mnie kochać”.

Święty Leopold Mandić jest jednym z najbardziej znanych spowiedników. Ten niewielki wzrostem, ale wielki duchem zakonnik, nazywany męczennikiem konfesjonału z niezwykłą cierpliwością, delikatnością jednał ludzi z Bogiem. Konfesjonał stał się miejscem jego posługi. To w konfesjonale spędzał kilkanaście godzin dziennie. Sprawując posługę w konfesjonale obdarzał penitentów wielkim współczuciem, dzięki czemu  mogli oni dostrzec  w nim oblicze miłosiernego Chrystusa. Postać tego wielkiego Świętego spowiednika jest mało znana w naszym kraju, a zapewne na to zasługuje. Korzystamy z posługi spowiedników, szukamy dobrych spowiedników, czujemy się  czasami zagubieni duchowo, odczuwamy lęk przed spowiedzią to sytuacje, w których możemy prosić o pomoc św. Leopolda Mandića. A gdy trudno nam będzie ująć w słowa nasze lęki, niepokoje, nasze troski przyjdzie nam z pomocą niewielka książeczka, która oprócz tego, że przybliży nam postać tego Świętego, podpowie jak prosić m.in. o życie zgodne z Ewangelią o łaskę pojednania i przebaczenia, o właściwe formowanie sumienia, o łaskę dobrej spowiedzi. Jest w  niej wiele jeszcze innych modlitw. Warto po nie sięgnąć, a przystępując do sakramentu pokuty i pojednania pamiętać, że jest  w niebie Skuteczny Święty – św. Leopold Mandi, który opiekuje się nami.

Zbliża się październik początek nowego roku akademickiego. To właśnie studentom patronuje św. Józef z Kupertynu. Święty, mało znany, a zapewne jego patronat jest i zawsze pozostanie aktualny. W pierwszej części książki poznajemy życie tego włoskiego zakonnika, który ze względu na dar bilokacji nazywany jest „latającym świętym”. Patronuje także lotnikom. Dlaczego patronuje studentom? Nie odznaczał się szczególnymi zdolnościami, a wręcz miał kłopoty z nauką. Jednak dzięki silnej woli, pracowitości i wierze udało mu się skończyć studia i zostać kapłanem.  To do niego zwracają się studenci, by wspomógł ich w nauce. W książeczce znajdziemy m.in. modlitwę o dobre owoce nauki, o mądrość, modlitwę w obliczu trudności w nauce, przed sesją egzaminacyjną i wiele innych przydatnych nie tylko w studenckim życiu.

Warto sięgnąć po książki z serii Skuteczni Święci, zarówno te, które ukazały się w ostatnich dniach, jak i te wcześniejsze. Mamy tak wielu świętych orędowników w niebie, a książeczki pokazują nam w jak różnych życiowych sytuacjach możemy prosić, by orędowali za nami.


Więcej informacji o serii Skuteczni Święci na:  

https://www.edycja.pl/produkty/ksiazki/skuteczni-swieciWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-14 12:09:58
miniaturka

Bp Grzegorz Ryś – arcybiskupem metropolitą łódzkim

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim – ogłosiła w czwartek 14 września Nuncjatura Apostolska.
2017-09-14 12:47:04
miniaturka

Bp Romuald Kamiński – biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej

Bp Romuald Kamiński, 62-letni biskup pomocniczy diecezji ełckiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej.
2017-09-14 13:14:40
miniaturka

Abp Ryś: Muszę bardzo mocno patrzeć w oczy Panu Jezusowi

Słuchać, patrzeć, rozmawiać z ludźmi oraz bardzo mocno patrzeć w oczy Panu Jezusowi - to najważniejsze zadania – mówi nowy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś po ogłoszeniu nominacji.
2017-09-14 13:44:32
miniaturka

W sobotę i niedzielę rekolekcje ewangelizacyjne na Międzynarodowych Targach Poznańskich

W dniach 16-17 września dwaj charyzmatyczni włoscy kapłani, Antonello Caddedu i Enrique Porcu, założyciele Przymierza Miłosierdzia, poprowadzą na Międzynarodowych Targach Poznańskich rekolekcje ewangelizacyjne.
2017-09-14 14:26:35
miniaturka

Rozmowa z bp. Romualdem Kamińskim, koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej

Księża, świeccy, grupy parafialne i osoby życia konsekrowanego to priorytety w posłudze duszpasterskiej nowego biskupa koadiutora diecezji warszawsko-praskiej.
2017-09-14 14:51:25
miniaturka

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” wysyła czapki dla dzieci z Afganistanu

Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” wysłała kolejny transport z pomocą humanitarną do Afganistanu.