Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-14 09:09
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Filipiny: tysiące ofiar czystek i samosądów

Około tysiąca zabójstw w miesiącu – to efekt polityki antynarkotykowej prezydenta Filipin.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Rodrigo Duterte, wybrany na stanowisko prezydenta w czerwcu ubiegłego roku, w ramach walki z tym, co nazywa „problemem narkotykowym”, nakazał policji zabijanie bez dochodzenia i procesu osób rozprowadzających i zażywających narkotyki. Ponadto także zwykłych obywateli zachęca się do „brania sprawy w swoje ręce”, gdy tylko zauważą przestępstwo, co w praktyce oznacza fale samosądów i niewyjaśnionych śmierci.

Filipińskie media podają, że liczba ofiar może sięgać trzynastu tysięcy. Po ujawnieniu ostatnich zabójstw trzech nastolatków, które wywołały publiczne oburzenie, sprawę zaczął badać senat.

Głos na ten temat zabrał też arcybiskup stołecznej Manili. „Nie możemy pozwolić, aby zagłada ludzkich istnień stała się normalnością – stwierdził kard. Luis Antonio Tagle. – Nie możemy rządzić narodem przez zabijanie!”. Filipiński Kościół prowadzi rozmowy z władzami i policją, jak też z rodzinami ofiar, zapewniając tym ostatnim duchowe wsparcie.

Kard. Tagle i biskupi wielu innych diecezji zarządzili, aby każdego wieczora w kościołach biły żałobnie dzwony. Metropolita stolicy Filipin poprosił wiernych o zaprzestanie w tym czasie innych zajęć i zmówienie modlitwy w intencji zabitych.

mk/ rv, cns, fides

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-14 06:06:02
miniaturka

Nabożeństwo fatimskie w mikstackiej wspólnocie parafialnej

Piękny duchowo był ten wieczorny czas dla tych, którzy uczestniczyli w nabożeństwie fatimskim w mikstackiej świątyni 13 września.
2017-09-14 08:14:39
miniaturka

Watykan w Radzie Praw Człowieka: kultura relatywizmu zniewala

Stolica Apostolska zdecydowanie potępia nowe formy niewolnictwa – powiedział jej przedstawiciel na 36. sesji Rady Praw Człowieka w Genewie.
2017-09-14 08:44:43
miniaturka

70. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Dziś, 14 września, w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu zostanie odprawiona Msza św. w intencji kanonizacji błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w 70. rocznicę jego urodzin.
2017-09-14 09:49:45
miniaturka

Wenezuela: według kard. Urosy Watykan gotowy do dialogu z Maduro

O solidarności Papieża z narodem Wenezueli oraz o przebiegu spotkania delegacji biskupów wenezuelskich z Ojcem Świętym, mówił kard. Jorge Urosa Savino, w wywiadzie dla Unión Radio.
2017-09-14 10:12:02
miniaturka

Arcybiskup Aleppo: wojnę przezwycięża się dialogiem, przebaczeniem

W Osnabrück w Niemczech odbyło się międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju zorganizowane przez Wspólnotę św. Idziego.
2017-09-14 10:39:16
miniaturka

Czwartek 14 września - Święto Podwyższenia Krzyża

W czwartek 14 września Kościół obchodzi Święto Podwyższenia Krzyża. Wiąże się ono z odnalezieniem drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina.