Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-13 15:43
S. Zielińska / KAI

Bp Turzyński: szkoła nie może zrezygnować z funkcji wychowawczej

Szkoła nie może zrezygnować z funkcji wychowawczej - powiedział krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców bp Piotr Turzyński z okazji trwającego w Kościele w Polsce VII Tygodnia Wychowania.

Autor/źródło: photogenica.pl

- To piękna inicjatywa, która ma na celu uwrażliwienie na ważność procesu wychowawczego. Trzeba podejmować refleksję na temat wychowania, nie tylko w gronie specjalistów, ale w całym społeczeństwie. Stawiamy pytania, jak zachęcić, do aktywnej postawy w edukacji młodego pokolenia, co zrobić, by rodzice potrafili wychowywać. Fundamentem jest miłość i troska o młodego człowieka. To także poświęcanie własnego czasu. Ważne, by chcieć kształtować samego siebie, jako ojca, matkę, czy wychowawcę i szukać sposobów, jak przekładać swoje dojrzałe postawy na młodym człowiekiem – mówił bp Turzyński, który był gościem Bilansu Dnia w Radiu Plus Radom. 

Bp Turzyński zgodził się z opinią, że coraz częściej możemy dostrzegać pewne zagrożenie płynące z przerzucania całkowitej odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży na nauczycieli i pedagogów. - Ale bywa i tak, że szkoła i nauczyciele dyspensują się od wychowywania, wolą raczej przekazywać wiedzę, bo to łatwiejsze. Źle, kiedy dziecko odbiera tylko powierzchowne bodźce. Istnieje odpowiedzialność za następne pokolenia. Nie jest obojętne, jakich ludzi będziemy mieli w społeczeństwie jutra. Ani rodzice, ani szkoła ani nasze pokolenie generalnie nie mogą zrezygnować z funkcji wychowawczej - powiedział biskup.

Krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców jest zdania, że wychowywanie dzieci to kształtowanie jutra. - Nie możemy myśleć tylko o naszym dzisiaj. Owszem, ważny jest wzrost gospodarczy dzisiaj, ale przecież nie jest obojętne, jakie społeczeństwo będziemy mieć za dekadę. Jeśli byłoby to społeczeństwo egoistów niepotrafiące podejmować wyzwań i niezdolne do budowania trwałych więzi rodzinnych i ludzkich, albo zbiór osób bez ducha i wartości, niezdolnych do trudu i ofiary byłaby to katastrofa - zauważył bp Turzyński.

Dawniej czas pracy, zdaniem bp. Turzyńskiego, sprzyjał wychowywaniu dzieci. - Kiedyś pracowano do godz. 15, dzisiaj później zaczyna się pracę, często jest godzina przerwy na obiad, a to znaczy, że w domu rodzice są wieczorem. Mimo wszystko, trzeba poświęcać czas dzieciom. To nie jest czas stracony, to inwestycja w przyszłość. Psychologowie twierdzą, że kiedy brakuje relacji, to dziecko nie rozwija się właściwe. Po prostu, jeśli rodzice kochają dzieci, to mają dla nich czas. Wydaje się to truizmem, ale w rzeczywistości jest to zapomniana prawda - stwierdził bp Turzyński.

Dlatego fundamentalna jest wolna niedziela jako dzień wolny od pracy. Rodzice mają czas na wypoczynek i budowanie relacji z dziećmi. Trzeba to wspierać - dodał biskup. Według niego, pośpiech życia sprawia, że wiele rodzin może tylko pomarzyć o wspólnym posiłku z dziećmi w domu. - Nawet jeśli w tygodniu jest problem ze wspólnym obiadem, to trzeba pomyśleć o kolacji i wieczornej rozmowie, czy spędzeniu weekendu w rodzinnym gronie - zakończył gość Radia Plus Radom.

rm / Radom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-13 14:28:35
miniaturka

Ks. prof. Jerzy Szymik laureatem Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego

Kapituła XXIII edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego przyznała tegoroczną nagrodę ks. prof. Jerzemu Szymikowi.
2017-09-13 14:52:14
miniaturka

Warszawa: otwarcie wystawy poświęconej abp. Antoniemu Baraniakowi

Dzięki niezłomności abp. Baraniaka Kościół w Polsce uniknął dalszych prześladowań - powiedział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając w środę w Sejmie wystawę poświęconą abp. Antoniemu Baraniakowi.
2017-09-13 15:23:42
miniaturka

Caritas: akcja "Kromka Chleba dla Sąsiada"

W ramach akcji "Kromka Chleba dla Sąsiada" w dniach 17-24 września Caritas przeprowadzi w całym kraju ogólnopolską zbiórkę żywności i środków finansowych dla osób potrzebujących – starszych i samotnych.
2017-09-13 18:10:53
miniaturka
play

Papież: Zły chciał podzielić Kolumbię, miłość Jezusa silniejsza

W czasie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty odniósł się do swojej pielgrzymki do Kolumbii, którą zakończył w miniony poniedziałek, 11 września.
2017-09-13 18:42:25
miniaturka

Tylko do 15 IX zgłoszenia do wolontariatu długoterminowego ŚDM

Już w piątek 15 września upływa termin zgłoszeń dla kandydatów do wolontariatu długoterminowego Światowych Dni Młodzieży Panama 2019.
2017-09-14 06:06:02
miniaturka

Nabożeństwo fatimskie w mikstackiej wspólnocie parafialnej

Piękny duchowo był ten wieczorny czas dla tych, którzy uczestniczyli w nabożeństwie fatimskim w mikstackiej świątyni 13 września.