Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-13 08:01
Waldemar Wesołowski

Pszczelarskie „dożynki” w Cieplicach

Już po raz kolejny, w niedzielę 10 września w Jeleniej Górze-Cieplicach, zebrali się pszczelarze z regionu jeleniogórskiego, aby podziękować Bogu, za wstawiennictwem św. Ambrożego, za tegoroczne owoce swojej pracy i pracy pszczół.

Msza św. dziękczynna

W kościele u o. Pijarów odprawiona została Msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks. Czesław Misiewicz, duszpasterz pszczelarzy. O. Stefan Wojda, proboszcz parafii, witając wszystkich przybyłych zachęcał do tego, by każdy mógł nauczyć się od pszczół współpracy, jedności, pracy dla dobra wspólnego – dla naszej Ojczyzny.

W homilii ks. Czesław mówił min. o wielkiej roli, jaką odgrywają pszczoły w bożym planie stworzenia. Odnosząc się do Liturgii Słowa podkreślił, że Bóg daje nam instrukcję życia. Mamy sprowadzać występnych ze złej drogi, dawać upomnienie braterskie i umieć przyjmować upomnienie w duchu pokory. „W tym kontekście warto sobie uzmysłowić, że pszczoły dają człowiekowi takie upomnienie. Przypominają, żeby nie zabijać, nie truć środowiska, żeby dbać o swoją przyszłość i przyszłość następnych pokoleń” – mówił duszpasterz pszczelarzy.

Odwołał się także do słów św. Pawła, który wzywa do wzajemnej miłości. „Miłość nie czyni zła bliźniemu, zachęca do podejmowania dobrych decyzji i dobrych czynów” – podkreślił ks. Czesław. W naszej codzienności miłość ma przejawiać się w trosce i odpowiedzialności za świat przyrody, za środowisko, którego integralną częścią jest człowiek. „Przyjmijmy upomnienie i dawajmy upomnienie braterskie. Niech to wypływa z miłości braterskiej. Niech w naszym życiu będzie więcej współpracy, uczciwości, solidarności i poszanowania” – zakończył ks. Misiewicz.

Po modlitwie, dalsza część spotkania odbyła się na placu przy Parku Zdrojowym. Sygnałem do rozpoczęcia spotkania był wystrzał z armaty. Był czas na przemówienia i odznaczenie najbardziej zasłużonych pszczelarzy. Swoje wystąpienia mieli min. posłanka Zofia Czernow i prezydent miasta Marcin Zawiła.

Spotkanie pszczelarzy połączone było z warsztatami, podczas których doświadczeni pszczelarze dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami. Jak powiedział prezes okręgowego Związku Pszczelarzy Jan Okulowski - „pszczelarstwa należy uczyć się całe życie. Pszczoły bowiem nie raz potrafią zaskoczyć człowieka”. Pan Prezes podkreślił, że największymi problemami, z jakimi zmagają się dzisiaj pszczelarze to zanieczyszczenia środowiska. „My czynimy sobie ziemię poddaną, ale często prowadzi to do niszczenia środowiska. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że podcinamy gałąź, na której sami siedzimy”. Wielkim problemem są chemiczne środki ochrony roślin, choroby pszczół, a także niezrozumienie problemu przez wielu ludzi i wiele instytucji. „W wielu rejonach świata, np. w Chinach, wytruto pszczoły i dziś zapyla się rośliny ręcznie. Trzeba pamiętać, że bez pszczół, zginie człowiek” – dodał p. Okulowski.

Jak mówi pszczelarz Antoni Martyniak, pszczelarz od 12 roku życia, z pasji i wykształcenia, od pszczół każdy człowiek może się wiele nauczyć. „Możemy uczyć się dobrej organizacji, solidarności, jedności grupy. W pszczelej rodzinie bezbłędne jest to, że sukces całej grupy zależy od współpracy jednostek. Tam każdy wie, co ma robić i nie musi być zmuszany do pracy, pracuje, bo widzi potrzebę. Niestety, nie każdy człowiek chce to dostrzegać i tego się uczyć” – powiedział p. Antoni.

Dla Henryka Kamaszuka, pszczelarza z 30-letnim stażem, największą radością jest przebywanie z owadami. „Wybierania miodu nie lubię, to nudna praca, ale uwielbiam pracować z pszczołami, doglądać, zakładać nowe rodziny” – powiedział. Pan Henryk, jako emerytowany nauczyciel i pszczelarz, wraz z żoną prowadzą obecnie pszczelarską ścieżkę edukacyjną, którą rocznie odwiedza ponad tysiąc osób. „To okazja, by uświadomić dzieciom, młodzieży i dorosłym, jak bardzo potrzebna jest pszczoła w naszym środowisku, jak bardzo musimy dbać o nasze środowisko, od którego zależy nasze życie i zdrowie” – podkreślił p. Kamaszuk.

Święto pszczelarzy uświetniły liczne poczty sztandarowe, a także orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej. Obecne było także Bractwo Kurkowe. Na scenie swoje talenty prezentowały zespoły dziecięce i ludowe. Spotkaniu pszczelarzy towarzyszył też kiermasz, na którym można było kupić nie tylko miody i inne pszczele produkty, ale też sprzęt i akcesoria pszczelarskie.

Obszerna relacja z pszczelarskiego święta dostępna jest na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Ks. Waldemar Wesołowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy