Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-12 08:30
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież na międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju w Osnabrück

W Osnabrück w Niemczech odbywa się doroczne międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju, zorganizowane przez Wspólnotę św. Idziego.

Autor/źródło: Pixabay, CC0

Spotkani inspiruje się  pierwszym takim wydarzeniem, które w 1986 r. zorganizował w Asyżu św. Jan Paweł II. W tym roku przyświeca mu hasło: „Drogi pokoju”.

W przesłaniu na to wydarzenie Papież Franciszek wskazuje na jego aktualność w świecie naznaczonym przez wojny i terroryzm. Całe narody pogrążyły w noc przemocy, bez nadziei na świtanie pokoju. W takiej sytuacji za budowanie pokoju są odpowiedzialni nie tylko przywódcy polityczni, ale również religie, które mają o to zabiegać modlitwą i konkretnym zaangażowaniem. Franciszek wspomina w tym kontekście o szaleństwie terroryzmu i irracjonalności tych, którzy profanują Boga, siejąc nienawiść. Reakcją na to powinna być „droga pokoju”. Jest ona wspólna wielu tradycjom religijnym, dla których ważne jest współczucie i wyrzeczenie się przemocy. Aby otworzyć bramy pokoju, trzeba pokornej odwagi, niezłomnej wytrwałości, a przede wszystkim modlitwy, bo w niej zakorzeniony jest pokój. Na zwierzchnikach religijnych spoczywa w tym względzie szczególna odpowiedzialność. Mają być ludźmi pokoju, którzy dają świadectwo i przypominają, że Bóg nienawidzi wojny, że wojna nigdy nie jest święta, a przemocy nigdy nie można popełniać w imię Boga ani jej Bożym imieniem uzasadniać.

Papież przestrzegł też przed obojętnością i przyzwyczajaniem się do ludzkiej krzywdy. Przyznał, że ogrom zła może nas przygniatać, a nasze wysiłki mogą się wydawać bezowocne. Podkreślił jednak, że nie wolno poddawać się zniechęceniu.

Szczególne słowo Franciszek poświęcił też Unii Europejskiej, która w tym roku obchodzi 50-lecie Traktatów Rzymskich. Przypomniał, że budowie zjednoczonej Europy przyświecała właśnie idea pokoju po dwóch wyniszczających wojnach i straszliwej tragedii Shoah. „Wasza obecność w Niemczech jest znakiem i przypomnieniem dla Europy, aby pielęgnowała pokój poprzez zaangażowanie w budowanie dróg solidniejszej jedności wewnątrz i coraz większego otwarcia na zewnątrz. Nie należy przy tym zapominać, że pokój jest owocem naszych ludzkich starań, ale także otwarcia na Boga” – napisał Franciszek w przesłaniu na trwające w Osnabrück międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju.

kb/ rv, csr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-11 18:14:51
miniaturka

Papież do Kolumbijczyków: po pierwszym kroku następne

Na zakończenie Eucharystii w Cartagenie Ojciec Święty podziękował prezydentowi za zaproszenie go do odwiedzenia Kolumbii, a także tym, którzy przez swoje zaangażowanie i współpracę umożliwili tę wizytę.
2017-09-11 18:41:45
miniaturka

Papieska konferencja w samolocie

W samolocie Franciszek spotkał się z towarzyszącymi mu dziennikarzami i odpowiadał na ich pytania. Tym razem konferencja prasowa trwała zaledwie 40 minut.
2017-09-12 08:08:04
miniaturka

Kolumbia: Papież potępia odpowiedzialnych za handel narkotykami

Nikt nie jest tak bardzo zagubiony, by nie zasługiwać na naszą troskę, naszą bliskość i nasze przebaczenie.
2017-09-12 08:26:14
miniaturka

Przegląd Chrześcijańskie Granie 10 edycja

Przegląd Odbędzie się w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie 28.10.2017. Na przesłuchania konkursowe zapraszamy zespoły muzyczne i schole. Zapisy do 10.10.2017.
2017-09-12 09:27:11
miniaturka

Abp Schick o apelu polskich biskupów

„To dla nas, niemieckich biskupów, upomnienie i wezwanie, byśmy również przypominali o wspólnym dziedzictwie podejmowanych od lat 60. ubiegłego stulecia starań o pojednanie i pokój” - powiedział abp Ludwig Schick.
2017-09-12 09:41:21
miniaturka

List apostolski Franciszka o przekładach tekstów liturgicznych

Listem apostolskim motu proprio zaczynającym się od słów „Magnum principium” Papież zmodyfikował normy z kan. 838 Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczące przekładu ksiąg liturgicznych na języki narodowe.