Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-11 13:47
S. Zielińska / KAI

Wrocław: uczniowie szkół katolickich wspólnie rozpoczęli kolejny rok nauki

Szczęśliwy Kościół wrocławski, że posiada szkoły katolickie i ma takich wychowawców i dyrektorów – powiedział abp Józef Kupny podczas Mszy św., w czasie której modlono się o światło Ducha Świętego w nowym roku szkolnym.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. dla nauczycieli oraz kilkuset uczniów katolickich przedszkoli, podstawówek i szkół ponadgimnazjalnych, działających na terenie archidiecezji wrocławskiej.

Dziękując nauczycielom za ich pracę metropolita wrocławski podkreślił ważność pierwszych etapów kształcenia młodego człowieka. – Na uczelnie wyższe przychodzą ludzie już ukształtowani – przypomniał i dodał – W waszych szkołach macie realny wpływ na kształtowanie w wychowankach świata wartości i postaw ewangelicznych.

Zwracając się natomiast do samych uczniów metropolita wrocławski wspomniał o dumie wynikającej z faktu uczęszczania do szkoły katolickiej. – Szkolnictwo w naszej ojczyźnie zaczęło się od Kościoła. Kościół najpierw kształcił na swoje potrzeby, ale potem także uczył w szkołach przyklasztornych, przykatedralnych, parafialnych. O tym wielkim wkładzie Kościoła w szkolnictwo dziś się nie mówi – zaznaczył.

W czasie homilii ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich we Wrocławiu zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie ważne jest świadectwo jedności ludzi wierzących. – Dziś gdy szerzą się podziały i narastają konflikty jedność jest pięknym znakiem – mówił, dodając, że dobrze, iż od kilku lat szkoły katolickie wspólnie inaugurują nowy rok szkolny.

Pierwsza wspólna inauguracja roku szkolnego dolnośląskich szkół katolickich odbyła się w 2015 roku i była efektem spotkania dyrektorów tychże placówek z metropolitą wrocławskim. – Szkoły katolickie to nie placówki drugiego gatunku – powiedział wtedy abp Kupny.

Dodał, że jego rozeznanie pozwala mu stwierdzić, iż absolwenci tych szkół są doskonale przygotowani, by radzić sobie w świecie. Hierarcha zwrócił wtedy również uwagę na konieczność skoordynowanych działań wszystkich katolickich placówek oświatowych, która pozwoli dotrzeć z informacją o ich ofercie do jak najszerszego grona odbiorców.

xrk / Wrocław

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-11 12:32:38
miniaturka

Caritas Polska otrzyma ponad 700 tys. zł od sieci sklepów Biedronka

„Codziennie możemy zrobić coś dobrego” to wspólna akcja Caritas Polska i sieci sklepów Biedronka. Środki zebrane w pierwszy weekend września przeznaczone będą na przeciwdziałanie marnowaniu żywności.
2017-09-11 12:55:08
miniaturka

Licheń. XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

W sobotę 9 września w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbyła się XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi.
2017-09-11 13:25:42
miniaturka

Bielsko-Biała: 100-lecie Rycerstwa Niepokalanej

Na obchody 100. rocznicy powstania – założonego przez św. Maksymiliana Kolbego – Rycerstwa Niepokalanej zapraszają do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie franciszkanie konwentualni z Harmęż.
2017-09-11 14:13:17
miniaturka

Matka Boża Częstochowska u warszawskich kapucynów

Trwa peregrynacja Ikony Jasnogórskiej w męskich klasztorach w Polsce.
2017-09-11 14:35:38
miniaturka

Kraków: pierwsze Targi Dobroczynności Veritatis Splendor

45 fundacji z kraju i zagranicy m.in. z USA, Kenii, Ghany, Madagaskaru i Pakistanu weźmie udział w pierwszej edycji Targów Dobroczynności Veritatis Splendor, które odbędą się w Krakowie w dniach 14-17 września.
2017-09-11 15:12:16
miniaturka

Męskie Oblężenie Jasnej Góry 2017

Już 4 listopada 2017 r. liderzy różnych organizacji męskich zapraszają na Jasną Górę na spotkanie i wspólną modlitwę. Wśród gości m.in. abp Stanisław Gądecki, bp Grzegorz Ryś, Jacek Pulikowski.