Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-10 12:17
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Bp Cubillos: pokój w Kolumbii nie jest sprawą łatwą

„Proces przebaczenia i pojednania nie jest i nie będzie łatwy, ale jeżeli nie zrobimy pierwszego kroku w jego stronę, to nie będzie drugiego, trzeciego, czwartego” – stwierdził ordynariusz diecezji Tibú, w jednym z regionów najbardziej dotkniętych skutkami wojny domowej.

Autor/źródło: pixabay, CC0

Bp Omar Alberto Sánchez Cubillos zauważył, że wprawdzie bardzo ważne jest porozumienie zawarte między rządem a partyzantami z FARC, jednak są też inne bardzo silne grupy rebeliantów, stąd o pojednanie nie jest łatwo pomimo tak wielu podejmowanych wysiłków. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kolumbijski biskup mówił także o przebaczeniu w relacjach między byłymi partyzantami a ich ofiarami.

„Jest to proces zarówno jednostkowy, jak i wspólnotowy, ale postępuje on wolno. Nikt nie może zmusić drugiego do przebaczania. Są pewne działania,  przewidziane ugody; grupy, które były sprawcami zła, muszą prosić o przebaczenie, ale przebaczenie ze strony ofiar jest czymś innym; przebaczenie ze strony społeczeństwa tym grupom, przebaczenie przez partyzantów państwu za jego działania... To zbiór wielu połączonych ze sobą procesów. Myślę, że przynajmniej w moim regionie przez najbliższych 15, 20 lat nie będziemy jeszcze żyli w atmosferze, w której można będzie powiedzieć: osiągnęliśmy pierwszą część pokoju możliwego do utrzymania; przetrawiliśmy żałobę, cierpienie ofiar. Zdołaliśmy zrozumieć przeszłość, aby w przyszłości uniknąć podobnych rzeczy... Wiele, zbyt wiele składowych, a wszyscy musimy się tu zaangażować. Kościół też musi dać swoje przesłanie. Społeczeństwo winno otworzyć serce na możliwość przebaczenia i pojednania, którego nie osiąga się za pomocą dekretów, a grupy rebeliantów będą musiały powrócić do życia, jakiego nie znają, gdyż do tej pory walczyły. Myślę więc, że nie będzie łatwo, ale jeżeli nie zrobimy pierwszego kroku, to nie będzie drugiego, trzeciego, czwartego...” – powiedział bp Cubillos.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-09 23:14:21
miniaturka

Modlitwa o pojednanie narodowe w Villavicencio

Modlitwa o pojednanie narodowe, to bez wątpienia jeden z najważniejszych punktów papieskiego pobytu w Kolumbii. Odbyła się ona w Villavicencio w parku Las Malocas.
2017-09-09 23:17:36
miniaturka

Burke: Papież człowiekiem, który lubi uśmiech

„Bez wątpienia był to szczególny dzień dla Papieża, nawet jeżeli nie ma dni bardziej czy mniej ważnych” – powiedział watykański rzecznik prasowy, komentując wczorajszy dzień papieskiej wizyty w Kolumbii, a szczególnie spotkanie modlitewne w intencji pojednania narodowego.
2017-09-10 12:07:08
miniaturka

Szef FARC prosi o przebaczenie

Jak podaje nasz korespondent, po zakończeniu modlitewnego spotkania w intencji pojednania narodowego były szef Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) Rodrigo Londoño, pseudonim „Timoszenko”, opublikował list otwarty do Papieża Franciszka.
2017-09-10 12:32:00
miniaturka

Prymas Polski: przesłanie z Gietrzwałdu źródłem otuchy i nadziei dla wszystkich

Przesłanie Maryi przekazane w Gietrzwałdzie – źródłem otuchy i nadziei dla wszystkich – podkreślił prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak podczas uroczystości 140-lecia objawień i 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
2017-09-10 13:38:44
miniaturka

Tydzień Wychowania: człowiek nie jest przedmiotem formowania, ale uczestnikiem dialogu

W centrum procesu wychowania stoi człowiek, uczestnik dialogu, który kształtuje obie strony – wychowawcę i wychowanka – piszą biskupi w liście pasterskim z okazji VII Tygodnia Wychowania.
2017-09-10 17:21:22
miniaturka
play

Premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Panama 2019

Na stronie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM została dziś zaprezentowana polska wersja hymnu ŚDM Panama 2019 "Niech Mi się stanie według słowa twego".