Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-09 21:32
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: gdzie jest Bóg tam jest przyszłość

- Nasze miejsce jest przy Panu Bogu. Gdzie jest Bóg tam jest przyszłość, a gdzie nie ma Boga nie ma przyszłości – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas uroczystości konsekracji kościoła Narodzenia NMP w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Witając biskupa, kapłanów i wiernych ks. Robert Lewandowski podkreślał, że ta świątynia została wybudowana trudem wielu ludzi. Dodał, że nie byłoby jej, gdyby nie charyzmatyczna postawa i szlachetne kapłańskie życie ks. prał. Józefa Sieradzana, który latach 80. odkrył potrzebę stworzenia w tym miejscu ośrodka duszpasterskiego, a potem parafii.

W homilii biskup kaliski nawiązując do odpustu ku czci Narodzenia NMP podkreślał, że Maryja zawsze prowadzi człowieka do Jezusa. – Maryja patronuje tej wspólnocie parafialnej i jesteśmy przekonani, że za Jej przyczyną jesteśmy prowadzeni drogą prostą do Boga, a przez to i do nieba – powiedział kaznodzieja.

Wskazywał na rolę, jaką pełni świątynia. – Nasze miejsce jest przy Panu Bogu. Gdzie jest Bóg tam jest przyszłość, a gdzie nie ma Boga nie ma przyszłości. W świątyniach oddajemy cześć Panu Bogu, słuchamy Słowa Bożego, sprawujemy liturgię, oczyszczamy się wyznając grzechy. W świątyniach odradzamy nasze wnętrze, nabieramy mocy duchowej do życia, a także do niesienia krzyża. Dzięki tej mocy wewnętrznej, której udziela nam Bóg możemy być odważnymi świadkami Chrystusa – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że najważniejszy jest żywy Kościół. - Wy jesteście najpiękniejszą świątynią Boga. Pan Bóg chce mieszkać w naszych sercach, naszych rodzinach, chce, abyśmy na co dzień liczyli się z przykazaniami Bożymi. To jest przyszłość Kościoła – przekonywał hierarcha.

U progu nowego roku szkolnego prosił wiernych o przekaz wiary i tradycji młodemu pokoleniu. - Proszę was o przekaz wiary i dobre wychowanie. Niech mniej znaczą wille, zostawione konta bankowe, ale inwestujecie w dzieci i młodzież. Nie żałujcie im czasu. Na progu roku szkolnego życzę wam, byście mieli dużo radości z dobrze wychowanych dzieci – powiedział bp Janiak.

Biskup kaliski zauważył ofiarność parafian, ich determinację w budowę  kościoła, wspomaganie tego dzieła duchowo i materialnie. Podziękował proboszczowi za troskę o świątynię i ustanowił ks. Roberta Lewandowskiego prałatem supra numerum Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu. Decyzję odczytał ks. kan. Marcin Papuziński, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Po Mszy św. bp Janiak poświęcił tablice upamiętniające: jubileusz 25-lecie istnienia diecezji kaliskiej i uroczystość konsekracji kościoła Narodzenia NMP w Kaliszu.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: wikariusz generalny diecezji kaliskiej ks. prał. Andrzej Latoń, poprzedni proboszczowie parafii Narodzenia NMP w Kaliszu: ks. prał. Władysław Czamara, obecnie proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku i ks. prał. Paweł Kostrzewa, obecnie kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu,ks. prał. Robert Lewandowski, obecny proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Kaliszu, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, licznie zgromadzone duchowieństwo, przedstawiciele władz miasta Kalisza oraz parafianie.

W drugiej połowie lat 70., na terenach należących do parafii św. Gotarda w Kaliszu, nastąpiła rozbudowa osiedla Zagorzynek. W związku z rosnącą liczbą mieszkańców, powstała pilna potrzeba stworzenia warunków lokalowych do katechizacji. Początkowo lekcje religii odbywały się w domu prywatnym przy ulicy Grunwaldzkiej 23. Zwiększająca się liczba katechizowanych była głównym powodem, dla którego ks. prał. Józef Sieradzan, proboszcz parafii św. Gotarda, wystąpił do władz miasta Kalisza z prośbą o zezwolenie na budowę obiektu katechetycznego na osiedlu Zagorzynek. 1 września 1983 r. rozpoczęto nauczanie religii w nowym obiekcie.

Począwszy od 2 lutego 1984 r., w każdą niedzielę i święta odprawiano dwie msze św., celebrowane przez duszpasterzy z parafii św. Gotarda. 2 września 1984 r. bp Jan Zaręba, ordynariusz włocławski, dokonał aktu poświęcenia kaplicy, której nadał wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 1 kwietnia 1986 r. przy kaplicy został utworzony ośrodek duszpasterski, a duszpasterzem został mianowany ks. prał. Józef Sieradzan. 1 lipca 1988 r. nowym duszpasterzem został ks. prał. Władysław Czamara. 7 września 1989 r. bp Henryk Muszyński, ordynariusz diecezji włocławskiej, erygował parafię Narodzenia NMP. 1 lipca 2000 r. funkcję proboszcza objął ks. prał. Paweł Kostrzewa, który rozpoczął rozbudowę świątyni.

Od 1 września 2011 r. proboszczem parafii jest ks. prał. Robert Lewandowski, który kontynuował dzieło rozbudowy kościoła i doprowadził do jego konsekracji.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-09 18:56:53
miniaturka

Łódź: Ogólnopolski Zjazd Młodych Wolontariuszy Caritas

1,5 tysiąca młodych ludzi ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, z 14 diecezji z całej Polski bierze udział w Ogólnopolskim Zjeździe Młodych Wolontariuszy Caritas w Łodzi.
2017-09-09 20:05:23
miniaturka

4. EDYCJA WAMA FILM FESTIVAL PRZED NAMI

Od 10 do 14 października odbędzie się już po raz kolejny WAMA FILM FESTIVAL w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskim). W trakcie niego widzowie mogą liczyć nie tylko na oglądanie filmów, ale również na spotkania z niezwykłymi gośćmi. Ambasadorem tego wydarzenia kulturalnego jest Jerzy Hoffman (reżyser).
2017-09-09 20:36:04
miniaturka

DOŻYNKI DIECEZJALNE W KOLNIE

Już jutro (10.09) o godzinie 12 w Kościele pod wezwaniem Chrystus Króla Wszechświata w Kolnie (woj.podlaskim) odbędą się dożynki diecezjalne.
2017-09-09 23:07:33
miniaturka

Homilia papieska: „Życie chrześcijańskie jako bycie uczniem”

„Przybyłem aż tutaj po to, by utwierdzać was w wierze i w nadziei właściwej dla Ewangelii: trwajcie silni i wolni w Chrystusie” – mówił Ojciec Święty do Kolumbijczyków podczas Mszy na lotnisku w Medellín.
2017-09-09 23:11:04
miniaturka

Papież na liturgii pojednania: Kolumbio otwórz swe serce

„Od pierwszego dnia pragnąłem, by nadeszła ta chwila naszego spotkania” – powiedział Papież podczas liturgii pojednania narodowego w Villavicencio po wysłuchaniu świadectw ukazujących tragedię ofiar wojny i przemocy w Kolumbii.
2017-09-09 23:14:21
miniaturka

Modlitwa o pojednanie narodowe w Villavicencio

Modlitwa o pojednanie narodowe, to bez wątpienia jeden z najważniejszych punktów papieskiego pobytu w Kolumbii. Odbyła się ona w Villavicencio w parku Las Malocas.