Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-09 13:58
S. Zielińska / KAI

Jasna Góra: zakończenie jubileuszowego roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu

Mszą św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłki z Rzymu zakończył się 8 września wieczorem na Jasnej Górze jubileuszowy rok 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Autor/źródło: pixabay, falco, CC0

Archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie przypomniał w kazaniu, że był to czas dziękczynienia Kościoła i narodu w Polsce za koronację i uwielbienie Boga za dar obecności Maryi w naszych dziejach.

Kard. Ryłko zauważył, że „po raz kolejny mogliśmy zobaczyć jak wielką siłą duchową na polskiej ziemi jest pobożność Maryjna i jak wielką rolę odgrywa Jasna Góra”.

Przypomniał, że koronacja z 8 września 1717 r. umocniła nas jako naród na zbliżające się trudne czasy katastrof, rozbiorów, wojen. - Tu na Jasnej Górze, my Polacy, zawsze czuliśmy się wolni, wolnością dzieci Bożych. Jasna Góra stała się dla nas maryjną szkołą wolności ducha. Jasnogórskie konfesjonały były i są niezwykle czułym barometrem stanu ducha polskiego narodu – mówił kaznodzieja.

Purpurat zauważył, że wybór święta Narodzenia NMP na dzień koronacji nie był przypadkowy, bo „to święto wprowadza nas w tajemnice życia Maryi i Jej rolę w tajemnicy odkupienia”. – Narodziny Maryi to kamień milowy w dziejach zbawienia, rodzi się nowa Ewa. Jesteśmy pełni świętego zdumienia, jak Maryja całym swoim życiem, poprzez zwiastowanie aż po Kalwarię, potrafiła odczytywać Boży plan. Pozwoliła się Bogu prowadzić, jak na Boży plan zbawienia odpowiadała „tak”, niech mi się stanie – mówił kard. Ryłko.

Podkreślał, że święto Narodzin ma nam wiele do powiedzenia także w kontekście jubileuszu koronacji. - Ta tajemnica narodzin i tajemnica nowego początku rzuca nowe światła na zrozumienie misji Jasnej Góry w dziejach zbawienia, jakie tutaj się piszą, od ponad 600 lat - powiedział dostojnik z Rzymu.

- Tu na Jasnej Górze, Maryja uczy nas mówić Bogu „tak” w każdej sytuacji, czegokolwiek od nas zażąda Bóg. To jest szkoła Maryi. To jest miejsce cudów, tylu nawróceń, całych pokoleń Polaków. Nawrócenie jest nowym narodzeniem z Ducha Świętego pod czułym okiem kochającej Matki – zauważył kard. Dodał, że „ z Jasnej Góry do naszej szarej codzienności nigdy nie wracamy tacy sami, bo Jasna Góra nas zmienia, nieraz bardzo radykalnie”.

- My tutaj uczymy się Chrystusa i Jego Ewangelii. Jasna Góra to miejsce ewangelizacji, tutaj uczymy się Kościoła, dojrzałego chrześcijaństwa i dojrzałego człowieczeństwa – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że na Jasnej Górze uczymy się „także Polski, bo tu od wieków bije jej serce”. - Tu uczymy się naszej tożsamości, naszych korzeni, które prowadzą do Chrystusa – podkreślał kard.

Według kaznodziei rok jubileuszowy był doskonałą okazją do pogłębionej refleksji nad znaczeniem Jasnej Góry dla nas Polaków. - To jest ta kopalnia, która kryje niezliczone skarby i każde pokolenie, także to dzisiejsze, musi do niego sięgać i wydobywać z niego ciągle nowe treści, potrzebne na dziś – zauważył kard. Ryłko. Jego zdaniem wielkim wyzwaniem jest dziś odpowiedź na pytania o to jak być chrześcijaninem, jak być Polakiem. - Stajemy na progu nowej epoki, wszystko się zmienia, czujemy się zagubieni, nie mając gotowych odpowiedzi. Z tymi pytaniami przychodzimy na Jasną Górę, do naszej Matki i prosimy: pokaż nam drogę, byśmy się nie zagubili czyli pokaż nam Chrystusa. On bowiem jest jedyną i pełną odpowiedzią, której potrzebujemy wszyscy – mówił gość z Rzymu.

Kard. Stanisław Ryłko podkreślił, że roku jubileuszowy „wytyczył szlak po którym idąc mamy stawać się żywą koroną naszej Matki i Królowej”. - Ona nie pragnie złotych koron. Ona pragnie jedynej korony - nas samych. Staniemy się nią wtedy, gdy spojrzymy na nasze życie osobiste, społeczne, narodowe, w prawdzie i wyciągniemy wnioski z tego, czego Maryja od nas oczekuje. Jej przesłanie nie zmienia się od Kany Galilejskiej, Ona wciąż mówi: uczyńcie wszystko co Syn mój powie - powiedział kaznodzieja.

- Chcemy odchodząc dzisiaj z Jasnej Góry na nowo i na nowy sposób wziąć Maryję do siebie. Chcemy otworzyć nasze serca, nasze domy, miejsca pracy, chcemy pozwolić się Jej prowadzić. Chcemy się Jej całkowicie zawierzyć jako naszej Matce i Królowej – zakończył homilię kard. Ryłko.

Msza św. celebrowana o godz. 19.00 w bazylice była uwieńczeniem obchodów jubileuszowych na Jasnej Górze. Świętowanie 300-lecia pierwszej koronacji Cudownego Obrazu papieskimi diademami trwało od 8 września 2016 r. i było zachętą do przemiany życia Polaków i nowego odkrycia Ewangelii, jako jedynej drogi, którą wskazuje nam Maryja Królowa.

Na zakończenie jubileuszu zabrzmiała premiera oratorium „Korona – cykl świąt Maryjnych”, którą specjalnie w darze dla Matki Bożej opracował paulin o. Ireneusz Wybraniak.

It / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-09 12:19:07
miniaturka

Rabka-Zdrój: nazaretanki otworzyły Dom Matki i Dziecka "U Matusi"

Matki z małymi dziećmi, kobiety ciężarne znajdą miejsce w Domu Matki i Dziecka "U Matusi" w Rabce-Zdroju. Obiekt został oddany i poświęcony 8 września.
2017-09-09 12:41:52
miniaturka

Modlitwa o pojednanie narodowe w Villavicencio

Modlitwa o pojednanie narodowe, to bez wątpienia jeden z najważniejszych punktów papieskiego pobytu w Kolumbii. Odbyła się ona w Villavicencio w parku Las Malocas.
2017-09-09 12:48:12
miniaturka

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia przygotowana przez Papieską Radę ds. Służby Zdrowia jest wydaniem krytycznym, uzupełnionym i poprawionym pierwszej Karty Pracowników Służby Zdrowia z roku 1994.
2017-09-09 16:34:58
miniaturka

Gliwice: diecezjalne spotkanie małżeństw obchodzących Złoty Jubileusz

W sobotę 9 września w Gliwicach odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji małżonków z diecezji gliwickiej obchodzących w tym roku jubileusz 50-lecia małżeństwa.
2017-09-09 17:18:59
miniaturka

Kraków: kolejarze z całej Polski pielgrzymują do Łagiewnik

Mamy obowiązek głoszenia Ewangelii miłosierdzia całemu światu, by promieniował on Bożą miłością także przez nasze osobiste świadectwo – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia abp Marek Jędraszewski do kolejarzy z całej Polski.
2017-09-09 17:51:39
miniaturka

"Biblijny Mojżesz" - Potrójny jubileusz bp. Kazimierza Romaniuka

Pierwszy ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej świętował 9 września w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika 65-lecie swoich święceń kapłańskich, 35-lecie sakry biskupiej, oraz 90-lecie urodzin.