Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-09 11:57
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kolumbia: nowi błogosławieni męczennicy bp Jaramillo i ks. Ramírez

W Villavicencio Franciszek wyniósł do chwały ołtarzy dwóch kolumbijskich męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w zeszłym stuleciu.

Grób bp. Jaramillo Monsalve. Katedra w Arauca
Autor/źródło: Hecagusto18 / commons.wikimedia.org, CC BY-SA 4.0

Jednym z nich jest bp Jesús Emilio Jaramillo Monsalve, zamordowany przed blisko 30 laty, w 1989 r. przez partyzantów z Armii Wyzwolenia Narodowego ELN. Jest to największa po Rewolucyjnych Siłach Zbrojnych Kolumbii FARC organizacja lewackich partyzantów w tym kraju. Właśnie w ostatnich dniach również ona włączyła się w narodowy proces pojednania.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego postulator sprawy beatyfikacyjnej tego męczennika zwrócił uwagę, że jako kapłan i biskup troszczył się on stale o ubogich wieśniaków i o tubylczą ludność indiańską. Takie inspirowane Ewangelią zaangażowanie człowieka Kościoła nie spodobało się lewackim partyzantom, którzy zaczęli go oczerniać – przypomina o. Antonio Marrazzo CSSR.

„Jaramillo został zabity świadomie z nienawiści do wiary. Dla partyzantów z Armii Wyzwolenia Narodowego był on przeszkodą dla ich ideologii. Oni sami po kilku dniach wydali komunikat, że duchowny zginął z ich ręki, ale później przyznali, że było to błędem. Do zabójstwa doszło, kiedy biskup udawał się z wizytą pasterską do jednej z parafii. Jechał tam z dwoma księżmi. W pewnym punkcie zatrzymała ich grupa partyzantów. Zadbał on o to, żeby obu kapłanów pozostawiono w spokoju, a zanim się oddalili, wyspowiadał się. Następnego rana jeden z księży powrócił na miejsce, gdzie ich zatrzymano, i zobaczył martwe ciało biskupa, zmasakrowane torturami, ze śladami licznych strzałów z broni palnej” – powiedział o. Marrazzo.

Drugi kolumbijski duchowny beatyfikowany dziś przez Papieża poniósł męczeństwo w połowie zeszłego stulecia, w 1948 r. Ks. Pedro Maria Ramírez Ramos był proboszczem w mieście Armero. Dlaczego stał się męczennikiem, wyjaśnia w wywiadzie dla Radia Watykańskiego postulator jego sprawy beatyfikacyjnej, o. Antonio Doménico Sáez Albéniz OSST.

„Armero znane było już wówczas jako miejscowość mało religijna. Czynne były różne sekty protestanckie i także komuniści. Niektórzy kapłani wysyłani tam przez biskupa prosili po pewnym czasie o przeniesienie. Wówczas gotowość udania się do Armero zgłosił ks. Ramírez. Kiedy w 1948 r. w Bogocie i innych miastach Kolumbii wybuchły antyrządowe zamieszki, tam były szczególnie silne i proboszcz padł ofiarą prześladowań. Życzliwe osoby radziły mu ucieczkę, ale on pozostał na miejscu ze swoimi parafianami. Bojówkarze wyprowadzili go z kościoła, związali mu ręce i popychając zaciągnęli na plac. Kiedy dotarli na miejsce, gdzie dokonali morderstwa, przebaczył tym, którzy go zabijali” – powiedział o. Sáez.

ak/ rv


Zdjęcie: Tumba z Mons. Jesús Emilio Jaramillo. Catedral de Arauca autor: Hecagusto18, licencja: CC BY-SA 4.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-09 07:59:29
miniaturka

Papież: pojednanie to otworzenie drzwi każdej osobie

Narodziny Maryi „każą nam wyczuć kochającą, czułą, współczującą inicjatywę miłości, z jaką Bóg pochyla się nad nami i wzywa nas do cudownego przymierza z Nim, którego nic ani nikt nie będzie mógł zerwać” – powiedział Papież na Mszy w Villavicencio.
2017-09-09 08:09:50
miniaturka

Kard. Salazar: niektórzy boją się, że skończymy jak Wenezuela

O swych wrażeniach z pierwszych wydarzeń papieskiej podróży do Kolumbii mówi Radiu Watykańskiemu metropolita stołecznej Bogoty kard. Rubén Salazar Gómez.
2017-09-09 08:24:54
miniaturka
play

Ks. abp Gądecki: Wypowiedzi biskupów nie są motywowane politycznie, lecz Ewangelią

Gościem Tematu Dnia Salve TV był ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim odniósł się do najważniejszych kwestii ze świata polityki i Kościoła.
2017-09-09 12:19:07
miniaturka

Rabka-Zdrój: nazaretanki otworzyły Dom Matki i Dziecka "U Matusi"

Matki z małymi dziećmi, kobiety ciężarne znajdą miejsce w Domu Matki i Dziecka "U Matusi" w Rabce-Zdroju. Obiekt został oddany i poświęcony 8 września.
2017-09-09 12:41:52
miniaturka

Modlitwa o pojednanie narodowe w Villavicencio

Modlitwa o pojednanie narodowe, to bez wątpienia jeden z najważniejszych punktów papieskiego pobytu w Kolumbii. Odbyła się ona w Villavicencio w parku Las Malocas.
2017-09-09 12:48:12
miniaturka

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia przygotowana przez Papieską Radę ds. Służby Zdrowia jest wydaniem krytycznym, uzupełnionym i poprawionym pierwszej Karty Pracowników Służby Zdrowia z roku 1994.