Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-09 08:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: pojednanie to otworzenie drzwi każdej osobie

Narodziny Maryi „każą nam wyczuć kochającą, czułą, współczującą inicjatywę miłości, z jaką Bóg pochyla się nad nami i wzywa nas do cudownego przymierza z Nim, którego nic ani nikt nie będzie mógł zerwać” – powiedział Papież na Mszy w Villavicencio.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Odnosząc się do czytanej Ewangelii Franciszek podkreślił, iż kobiety wymienione w rodowodzie Jezusa są przedstawicielkami narodów pogańskich, stąd w Jego żyłach płynie także ich krew, ludzi, którzy przypominają historię odrzucenia i niewoli. „Warto głosić – stwierdził Franciszek – że Ewangelia zaczyna się od podkreślenia roli kobiet, które wyznaczyły pewną tendencję i tworzyły historię”. 

Następnie Papież wskazał na postać św. Józefa, którego szlachetność serca sprawiła, że miłości podporządkował wszystko, czego nauczyło go prawo.

„A dziś na tym świecie, w którym spotykamy się wciąż z psychologiczną, słowną i fizyczną przemocą wobec kobiet, Józef jawi się jako postać mężczyzny okazującego szacunek, delikatnego, który – choć nie wie wszystkiego – zgadza się, mając na względzie opinię, godność i życie Maryi. I w jego wątpliwościach, jak działać najlepiej, Bóg dopomógł mu w wyborze, rozświetlając jego osąd” – powiedział Ojciec Święty.

Z kolei Papież poruszył temat pojednania, który jest myślą przewodnią drugiego dnia pielgrzymki. Zachęcił Kolumbijczyków, aby na wzór Maryi powiedzieli „tak” całej historii, a nie tylko jej części; aby za Józefem odłożyli na bok namiętność i pychę, i tak jak Jezus wzięli na siebie ciężar historii, bo wszyscy tworzą jeden naród. Jest to możliwe dzięki światłu Ewangelii, która rozświetla mroki grzechu, przemocy i konfliktu.

„Pojednianie nie jest słowem abstrakcyjnym; gdyby tak było, prowadziłoby jedynie do wyjałowienia, do większego dystansu. Pojednać się oznacza otworzyć drzwi wszystkim i każdej osobie, która przeżyła dramatyczną rzeczywistość konfliktu. Gdy ofiary pokonują zrozumiałą pokusę zemsty, stają się najbardziej wiarygodnymi uczestnikami procesów budowania pokoju. Trzeba, by niektórzy odważyli się uczynić pierwszy krok w tym kierunku, nie czekając, aż zrobią to inni. Wystarczy jedna dobra osoba, aby była nadzieja! A każdy z nas może być tą osobą! Nie oznacza to nieuznawania lub ukrywania różnic i konfliktów. Nie chodzi o uprawomocnianie niesprawiedliwości osobistych lub strukturalnych. Odwołanie się do pojednania nie może służyć przyzwyczajaniu się do sytuacji niesprawiedliwości. Co więcej, jak uczył św. Jan Paweł II, pojednanie «jest spotkaniem między braćmi gotowymi do przezwyciężania pokusy egoizmu i do wyrzeczenia się zamysłów zmierzających do pseudosprawiedliwości; jest owocem uczuć mocnych, silnych, szlachetnych i szczodrych, które prowadzą do ustanowienia zasad współżycia opartego na poszanowaniu każdej jednostki i na wartościach właściwych każdemu społeczeństwu obywatelskiemu»” – zauważył Franciszek.

Na zakończenie homilii Papież poruszył jeszcze temat szacunku dla środowiska naturalnego, które zostało silnie naznaczone przez naszą zachłanność i żądzę dominacji. Przemoc, która obecna jest w sercu ludzkim – stwierdził – przejawia się także w skażeniu, które dostrzegamy na ziemi, w wodzie, powietrzu i istotach żywych. Za Maryją powinniśmy powiedzić „tak” i wyśpiewać „wielkie rzeczy, które nam Pan uczynił”, prosząc, aby nas Pan wspomagał na drodze wiodącej do pojednania.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-08 21:46:59
miniaturka

Pamięcin: bp Janiak ponowił Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce

W święto Narodzenia NMP bp Edward Janiak w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pamięcinie ponowił Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce. Biskup kaliski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i dokonał poświęcenia nowych witraży.
2017-09-09 07:10:19
miniaturka

Franciszek do CELAM: służyć kontynentowi z radością i pasją

„Aparecida to skarb, którego odkrycie jest wciąż jeszcze niepełne”. - podkreślił Papież, zwracając się do Komitetu Koordynacyjnego Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej CELAM na spotkaniu w nuncjaturze apostolskiej w Bogocie.
2017-09-09 07:44:08
miniaturka

Villavicencio – dzień pojednania

Drugi dzień papieskiej pielgrzymki poświęcony był pojednaniu. Papież spędził go w miejscowości Villavicencio, która leży ok. 80 km od Bogoty.
2017-09-09 08:09:50
miniaturka

Kard. Salazar: niektórzy boją się, że skończymy jak Wenezuela

O swych wrażeniach z pierwszych wydarzeń papieskiej podróży do Kolumbii mówi Radiu Watykańskiemu metropolita stołecznej Bogoty kard. Rubén Salazar Gómez.
2017-09-09 08:24:54
miniaturka
play

Ks. abp Gądecki: Wypowiedzi biskupów nie są motywowane politycznie, lecz Ewangelią

Gościem Tematu Dnia Salve TV był ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim odniósł się do najważniejszych kwestii ze świata polityki i Kościoła.
2017-09-09 08:36:03
miniaturka

Kolumbia: nowi błogosławieni męczennicy bp Jaramillo i ks. Ramírez

W Villavicencio Franciszek wyniósł do chwały ołtarzy dwóch kolumbijskich męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w zeszłym stuleciu.