Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-09 07:37
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Villavicencio – dzień pojednania

Drugi dzień papieskiej pielgrzymki poświęcony był pojednaniu. Papież spędził go w miejscowości Villavicencio, która leży ok. 80 km od Bogoty.

Villavicencio
Autor/źródło: David / commons.wikimedia.org, CC BY 2.0

Franciszek opuścił nuncjaturę o godz. 7:20 i udał się na lotnisko wojskowe Catam w Bogocie. Tutaj spotkał się z grupą wojskowych i policjantów. Obecny był również minister obrony Luis Carlos Villegas. 

Franciszek podziękował za to, co wojsko i policja zrobili i robią na rzecz pokoju. “To, co uczynił Jezus pojednało nas z Ojcem: złożył ofiarę z własnego życia. Wy ryzykując wasze życie, aby osiągnąć pokój, stajecie jeszcze bardziej braćmi Jezusa. Z serca wam za to dziękuję. Obyście mogli zobaczyć trwały pokój w Kolumbii, która tak bardzo na niego zasługuje” – powiedział Papież. Po krótkiej modlitwie za poległych i rannych pobłogosławił obecnych, następnie ruszył w stronę Villavicencio.

O godz. 9:00 samolot wylądował w bazie wojskowej Luis Gómez Niño w Villavicencio. Papieża powitały lokalne władze, a także grupa dzieci w regionalnych strojach. Następnie wyruszył w papamobile do odległej o 10 km Catamy, miejsca Eucharystii, gdzie czekało na niego blisko pół miliona wiernych. Wzdłuż całej trasy pozdrawiały go tłumy ludzi. Na miejscu Papieża serdecznie powitali przedstawiciele Indian, którzy przybyli do Villavicencio z różnych stron Kolumbii. Indianie przekazali mu plemienne prezenty oraz laskę, symbol władzy, a następnie utworzyli tzw. “szpaler honorowy” i odprowadzili Franciszka do zakrystii.

Dzisiejsza Msza, podczas której zostali beatyfikowani bp Jesús Emilio Jaramillo Monsalve i ks. Pedro María Ramírez Ramos, zawierała szereg elementów indiańskich. Na początku liturgii przedstawiciele Indian pozdrowili Papieża. Warto zauważyć, że do chóru należała grupa osób głucho-niemych, którzy “śpiewali” przy użyciu znaków migowych. Także piękna oprawa muzyczna nawiązywała do rytmów regionu Villavicencio. Organizatorzy chcieli pokazać wielkie bogactwo kulturowe regionu, który przez długie lata był sceną krwawych starć zbrojnych lewackiej partyzantki, grup paramilitarnych i wojska. Ofiarami starć bardzo często byli Indianie.

Na zakończenie Mszy papież poprosił o modlitwę w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku oraz huraganu Irma.

ks. M. Raczkiewicz, Kolumbia


Zdjęcie: Villavicencio Colombia autor: David from Miami, United states, licencja: CC BY 2.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-08 18:09:27
miniaturka

Abp Gądecki: Kościół w Polsce zawsze stawia na maryjność

- Nie będzie dziś żadnej polskiej parafii, w której by nie odnowiono Aktu poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi - powiedział w wywiadzie dla KAI abp Stanisław Gądecki.
2017-09-08 21:46:59
miniaturka

Pamięcin: bp Janiak ponowił Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce

W święto Narodzenia NMP bp Edward Janiak w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pamięcinie ponowił Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce. Biskup kaliski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i dokonał poświęcenia nowych witraży.
2017-09-09 07:10:19
miniaturka

Franciszek do CELAM: służyć kontynentowi z radością i pasją

„Aparecida to skarb, którego odkrycie jest wciąż jeszcze niepełne”. - podkreślił Papież, zwracając się do Komitetu Koordynacyjnego Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej CELAM na spotkaniu w nuncjaturze apostolskiej w Bogocie.
2017-09-09 07:59:29
miniaturka

Papież: pojednanie to otworzenie drzwi każdej osobie

Narodziny Maryi „każą nam wyczuć kochającą, czułą, współczującą inicjatywę miłości, z jaką Bóg pochyla się nad nami i wzywa nas do cudownego przymierza z Nim, którego nic ani nikt nie będzie mógł zerwać” – powiedział Papież na Mszy w Villavicencio.
2017-09-09 08:09:50
miniaturka

Kard. Salazar: niektórzy boją się, że skończymy jak Wenezuela

O swych wrażeniach z pierwszych wydarzeń papieskiej podróży do Kolumbii mówi Radiu Watykańskiemu metropolita stołecznej Bogoty kard. Rubén Salazar Gómez.
2017-09-09 08:24:54
miniaturka
play

Ks. abp Gądecki: Wypowiedzi biskupów nie są motywowane politycznie, lecz Ewangelią

Gościem Tematu Dnia Salve TV był ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim odniósł się do najważniejszych kwestii ze świata polityki i Kościoła.