Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-08 17:54
ek / Radio Watykańskie

Homilia papieska w Bogocie: „Budowniczowie pokoju, promujący życie”

Podczas wczorajszej Mszy na placu Simona Bolivara w Bogocie Papież nawiązał w homilii do fragmentu Ewangelii św. Łukasza, w którym Jezus powołuje pierwszych apostołów nad tzw. Morzem Galilejskim i przemawia do zgromadzonych tam tłumów.

Autor/źródło: © Mazur/episkopat.pl/Flickr

Franciszek zwrócił uwagę, że morze symbolizuje „bezmiar, w którym współistnieją wszystkie ludy”, jak też ciemności, czyli „to wszystko, co zagraża ludzkiej egzystencji i ma moc ją zniszczyć”.

„To umiłowane miasto, Bogota, i ten przepiękny kraj, Kolumbia, mają wiele z tych ludzkich scenerii przedstawionych przez Ewangelię. Są tutaj wielkie rzesze ludzi, żarliwie pragnące  słowa życia, które swoim światłem rozjaśniłoby wszystkie wysiłki i ukazało sens oraz piękno ludzkiej egzystencji. Te rzesze ludzi, mężczyzn, kobiet, dzieci i starców, zamieszkują ziemię niewyobrażalnie żyzną, która mogłaby dać owoce dla wszystkich. Ale również tutaj, podobnie jak w innych częściach świata, są gęste ciemności, które zagrażają życiu i je niszczą: mroki niesprawiedliwości i nierówności społecznej; (...) mroki braku poszanowania dla ludzkiego życia, który codziennie przerywa istnienie wielu niewinnych istot, a ich krew woła do nieba; mroki pragnienia zemsty i nienawiści; (...) mroki tych, którzy stają się niewrażliwi na cierpienie tak licznych ofiar. Jezus rozprasza i niszczy wszystkie te mroki swoim nakazem z łodzi Piotrowej: «Wypłyń na głębię»” – powiedział Ojciec Święty.


Papież powiedział, że doskonale zdaje sobie sprawę z wielu nieudanych prób przezwyciężenia podziałów, jakie podejmowało kolumbijskie państwo, oraz z bezskutecznych wysiłków duszpasterskich Kościoła w Kolumbii. Zachęcał jednak do zaufania i zawierzenia Jezusowi, który daje owocność naszym usiłowaniom.

„Rzucenie sieci pociąga za sobą odpowiedzialność. W Bogocie i w Kolumbii pielgrzymuje ogromna wspólnota, powołana do tego, by stać się silną siecią, która połączy wszystkich w jedności, działając na rzecz obrony i troski o ludzkie życie, zwłaszcza gdy jest ono najbardziej kruche i najsłabsze: w łonie matki, w dzieciństwie, w podeszłym wieku, w warunkach niepełnosprawności i w sytuacjach marginalizacji społecznej. (...) Trzeba, byśmy wzywali siebie nawzajem, posyłali sobie znaki, jak rybacy, byśmy na nowo uważali się za braci, towarzyszy w drodze, partnerów tego wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest ojczyzna. Bogota i Kolumbia są jednocześnie brzegiem, jeziorem, otwartym morzem, miastem, przez które Jezus przechodził i przechodzi, aby obdarzyć swoją obecnością i owocnym słowem, aby nas wyprowadzić z ciemności i doprowadzić do światła i życia. Wezwać innych, wszystkich, aby nikt nie pozostał w mocy burzy. Wprowadzić na łódź wszystkie rodziny, a one są sanktuariami życia” – powiedział Franciszek.


Na koniec Ojciec Święty zachęcił, byśmy podążali za Jezusem. On wzywa nas do „porzucenia lęków, które nas paraliżują i opóźniają pilność, aby być budowniczymi pokoju, promującymi życie”.


mk/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-08 14:51:49
miniaturka

Lourdes: rozpoczął się międzynarodowy kongres diakonów stałych

W Lourdes rozpoczął się 7 września międzynarodowy kongres diakonów stałych. Uczestniczy w nim ok. 200 diakonów oraz ich małżonek, którzy do maryjnym sanktuarium w południowej Francji przybyli ze wszystkich stron świata.
2017-09-08 15:29:32
miniaturka

I Warmiński Synod Młodych: młodzież będzie obradować nt. ewangelizacji

Warmińskie Duszpasterstwo Młodzieży zwołuje I Warmiński Synod Młodych. Młodzi delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji warmińskiej będą dyskutowali na temat tego, jak głosić Ewangelię ich rówieśnikom.
2017-09-08 15:45:21
miniaturka

Szczecin: Spotkanie Młodych Talitha Kum Narodowe

W dniach 23-24 września w Szczecinie odbędzie się Talitha Kum Narodowe - Spotkanie Młodych z całej Polski organizowane przez wspólnotę Przymierze Miłosierdzia.
2017-09-08 18:09:27
miniaturka

Abp Gądecki: Kościół w Polsce zawsze stawia na maryjność

- Nie będzie dziś żadnej polskiej parafii, w której by nie odnowiono Aktu poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi - powiedział w wywiadzie dla KAI abp Stanisław Gądecki.
2017-09-08 21:46:59
miniaturka

Pamięcin: bp Janiak ponowił Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce

W święto Narodzenia NMP bp Edward Janiak w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pamięcinie ponowił Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce. Biskup kaliski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i dokonał poświęcenia nowych witraży.
2017-09-09 07:10:19
miniaturka

Franciszek do CELAM: służyć kontynentowi z radością i pasją

„Aparecida to skarb, którego odkrycie jest wciąż jeszcze niepełne”. - podkreślił Papież, zwracając się do Komitetu Koordynacyjnego Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej CELAM na spotkaniu w nuncjaturze apostolskiej w Bogocie.