Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-08 08:29
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Pierwsze przemówienie Franciszka w Kolumbii: nie jesteście sami

Ojciec Święty w pierwszym przemówieniu do Kolumbijczyków wskazał na wiarę i nadzieję jako dary pomagające w pokonywaniu trudności oraz budowaniu trwałego pokoju.

Autor/źródło: Marcin Mazur/episkopat.pl

W swoim pierwszym przemówieniu do Kolumbijczyków Ojciec Święty, pozdrawiając władze i cały naród kolumbijski, zwrócił uwagę, że podobnie jak jego poprzednicy Paweł VI i Jan Paweł II przybywa tam, aby dzielić się darami wiary i nadziei, obecnymi także w sercach mieszkańców tego kraju. Darami, dzięki którym – jak powiedział – „można pokonać wiele trudności, jakie pojawiają się na drodze, i zbudować kraj, który byłby ojczyzną i domem dla wszystkich Kolumbijczyków”. Papież wyraził także nadzieję, że dzięki bogactwu naturalnemu i dobroci narodu kolumbijskiego będzie można zbudować trwały pokój.

„Kolumbia to kraj pobłogosławiony na wiele sposobów. Wspaniała przyroda nie tylko wprawia w podziw ze względu na swe piękno, ale zachęca także do troskliwego szacunku dla jej różnorodności biologicznej. Równie bujna jest jej kultura; a co najważniejsze, Kolumbia jest bogata ze względu na ludzkie przymioty jej mieszkańców, mężczyzn i kobiet o duchu gościnnym i dobrym; ludzi mających wytrwałość i odwagę, aby przezwyciężać przeszkody. To spotkanie daje mi okazję, by wyrazić uznanie dla wysiłków podejmowanych przez ostatnie dziesięciolecia dla położenia kresu zbrojnej przemocy i znalezienia dróg pojednania”.

Dalej Franciszek podkreślił, że zasady wypływające z Ewangelii są ważnym czynnikiem budującym dobro wspólne, zatem „mogą przyczynić się znacznie do rozwoju kraju”.

„W szczególności, święte poszanowanie życia ludzkiego, zwłaszcza najsłabszego i najbardziej bezbronnego, jest kamieniem węgielnym w budowaniu społeczeństwa wolnego od przemocy. Ponadto, nie da się przecenić znaczenia społecznego rodziny, wymarzonej przez Boga jako owoc miłości małżonków, «miejsca, gdzie człowiek uczy się współżycia w różnorodności i przynależności do innych» („Evangelii gaudium”, 66). I proszę was bardzo, byście wysłuchiwali ubogich, tych, którzy cierpią. Spójrzcie im w oczy i pozwólcie, aby ich twarze wyżłobione cierpieniem i ich błagające ręce zawsze były dla was wyzwaniem. Otrzymujemy od nich prawdziwe lekcje życia, człowieczeństwa, godności. Oni bowiem, jęczący w okowach, rzeczywiście rozumieją słowa Tego, który umarł na krzyżu, jak mówią słowa waszego hymnu narodowego”.

Na koniec Papież wezwał naród kolumbijski do wysiłku na rzecz budowania sprawiedliwego państwa opartego na miłości i szacunku. Zapewnił też o swoim wsparciu i modlitwie na drodze Kolumbii do pokoju.

„Wiele czasu upłynęło w nienawiści i zemście... Samotność odczuwaną, kiedy jest się zawsze jedni przeciw drugim, można już liczyć na dziesięciolecia i dosięga ona stu lat. Nie chcemy, żeby jakakolwiek przemoc ograniczyła czy zniszczyła choćby jeszcze tylko jedno życie. A chciałem tutaj przybyć, aby wam powiedzieć, że nie jesteście sami, że jest nas wielu, którzy chcą wam towarzyszyć na tym etapie. Ta podróż ma być dla was bodźcem, przyczynkiem do utorowania nieco drogi do pojednania i pokoju” – powiedział Ojciec Święty.

mk/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-07 23:11:34
miniaturka

Bp Dec: Polska potrzebuje prawnego zabezpieczenia ochrony życia ludzkiego

- Polska potrzebuje nie tylko dobrej, silnej gospodarki, zapewnienia bezpieczeństwa, ale prawnego zabezpieczenia ochrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci – mówił bp Ignacy Dec podczas XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu.
2017-09-07 23:48:08
miniaturka

Lednica Motocyklisty

Setki motocykli, ryk silników, parada do Głównego Mechanika Kraju, Msza święta i modlitwa Jak co roku, wszystkie te rzeczy mogą być skupione tylko tu - na Polach Lednickich, tym razem 16 września 2017r.!
2017-09-08 08:10:06
miniaturka

Papież: Kolumbia potrzebuje młodych, by marzyć i przebaczyć

Zwracam się do was jako ten, który chce być nosicielem nadziei. Niech nie przygniatają was trudności, niech nie zniszczy was przemoc, niech nie zwycięży was zło – mówił Franciszek podczas pierwszego przemówienia do ogółu wiernych.
2017-09-08 08:52:08
miniaturka

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wizytą w Libanie

W bieżącym tygodniu szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa spotkała się w libańskiej dolinie Bekaa z nuncjuszem apostolskim w Syrii ks. kardynałem Mario Zenarim. Beata Kempa w imieniu premier Beaty Szydło omówiła polskie projekty pomocowe dla uchodźców.
2017-09-08 08:59:33
miniaturka
play

Transmisja prezentacji "Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia"

Salve TV zaprasza dziś o godz 10:00 na transmisję z prezentacji dokumentu Stolicy Apostolskiej: "Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia", która odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
2017-09-08 09:37:25
miniaturka

Papież do biskupów: macie głosić Chrystusa, który jest Słowem pojednania

„Przybywam, aby głosić Chrystusa i odbyć w Jego imieniu pielgrzymkę pokoju i pojednania. Chrystus jest naszym pokojem! On nas pojednał z Bogiem i między sobą!” – powiedział Papież podczas spotkania z kolumbijskimi episkopatem.