Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-07 12:58
S. Zielińska / KAI

Strategia Odbudowy Rodziny – kampania Fundacji Mamy i Taty

„Kondycja polskich rodzin jest bardzo słaba: mało ślubów, dużo rozwodów, dramatycznie mało dzieci. Potrzebna jest szeroka mobilizacja, żeby to zmienić” – mówi Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.

Polska potrzebuje „family mainstreaming”, czyli myślenia rodzinocentrycznego. 1 września rozpoczęła się kampania fundacji „Strategia Odbudowy Rodziny”.

Choć Polacy deklarują, że rodzina znajduje się wysoko na ich liście priorytetów, fakty są alarmujące. Młodzi Polacy coraz później zawierają śluby, wielu z nich żyje w konkubinatach. Jedna trzecia małżeństw się rozpada (w dużych miastach prawie połowa). Współczynnik dzietności jest najniższy w UE i na przedostatnim miejscu w Europie. Jeśli nic się nie zmieni, to biorąc pod uwagę obecną emigrację, za kilkadziesiąt lat możemy wyginąć jako naród – zauważa Marek Grabowski.

Duża liczba rozwodów niszczy tkankę społeczną. Dzieci osób rozwiedzionych częściej mają problemy z uzależnieniami, agresją depresją i zaburzeniami odżywiania, częściej popadają w konflikty z prawem. Nawet po wielu latach, już jako dorośli, wspominają rozwód rodziców jako wydarzenie traumatyczne. Także wiele osób rozwiedzionych z perspektywy czasu ocenia tę decyzję jako klęskę i mówi, że ich sytuacja po rozstaniu jest gorsza niż przed rozstaniem. Mało się o tym mówi, ale rozwód dwojga ludzi często zaburza też stosunki rodzinno-towarzyskie, bo podczas batalii rozwodowej znajomi i rodzina zwykle dzielą się na tych, którzy trzymają stronę żony, i tych, którzy stanęli za mężem, a potem te dwie grupy nie utrzymują ze sobą kontaktów.

Aż jedna trzecia rozwiedzionych badanych na zlecenie Fundacji Mamy i Taty przez firmę Maison and Partners przyznała, że ich małżeństwo można było uratować. Mamy więc do czynienia z dość powszechnym zjawiskiem pochopnych rozwodów. „Kiedy słyszymy słowo: rozwód, to pewno większość z nas widzi kobietę bitą przez męża alkoholika. Oczywiście takie dramatyczne sytuacje się zdarzają, ale alkoholizm jest dopiero na trzecim miejscu wśród przyczyn rozwodów. Ponad 60 proc. rozwodów w Polsce zostało orzeczonych z powodu niezgodności charakterów” – zauważa Grabowski. Na drugim miejscu jest zdrada.

„Rozwód nie jest w Polsce tematem tabu, ale kłopoty małżeńskie są takim tematem” - ocenia prezes Fundacji i Mamy i Taty. Z rozmów z osobami rozwiedzionymi wynika, że przyczyną rozstania najczęściej są problemy, które pojawiły się znacznie wcześniej, np. kłopoty z codzienną komunikacją, nierozwiązane konflikty. Choć małżonkowie są świadomi tego, że nad związkiem trzeba pracować, nie wiedzą, na czym polega ta praca i gdzie mogą szukać pomocy.

Fundacja Mamy i Taty uważa, że potrzebne są systemowe rozwiązania wspierające trwałość rodzin. „Twarde” metody to zmiany prawne, np. zmiana zasad separacji, która w tej odgrywa marginalną rolę i jest rzadko stosowana; wprowadzenie bezpłatnych mediacji i terapii dla małżonków przeżywających kryzysy w związku; rozpatrywanie projektów prawnych pod względem ich wpływu na rodzinę (dzisiaj projekty są tak analizowane pod względem zgodności z prawem Unii Europejskiej); zmiany w systemie orzekania rozwodów i ulgi podatkowe za staż małżeński.

Natomiast „miękkie” metody to m.in.: świeckie kursy przedmałżeńskie, kursy komunikacji interpersonalnej w szkołach, wsparcie dla organizacji pozarządowych kształtujących młodych mężczyzn (harcerstwo, organizacje sportowe, duszpasterstwa młodzieży) i organizacji prorodzinnych oraz szeroko pojęta promocja małżeństwa i rodziny.

W ramach kampanii „Strategia Odbudowy Rodziny” powstał plakat i film.

Fundacja Mamy i Taty wystosowała petycję do rządu, parlamentu i prezydenta z apelem o prośbą o wprowadzenie „family mainstreaming”. Petycję można podpisać na stronie: www.sor.mamaitata.org.pl/# podpisz-petycje

jw / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-07 11:31:15
miniaturka

Skarb z Ostropy. Obchody 350-lecia kościoła pw. św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie

23 i 24 września Muzeum w Gliwicach wraz z Parafią Ducha Świętego zaprasza na obchody jubileuszowe 350-lecia kościoła pw. św. Jerzego w Ostropie.
2017-09-07 11:33:30
miniaturka

Co najmniej 543 alumnów rozpocznie formację w seminariach w nowym roku akademickim

W nowym roku akademickim formację w seminariach duchownych rozpocznie co najmniej 543 alumnów, a 222 kandydatów – w postulatach, nowicjatach i rocznikach propedeutycznych.
2017-09-07 11:56:39
miniaturka

Papież przybył do Kolumbii

Około 12 godzin trwał lot samolotu włoskich linii lotniczych Alitalia, który z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na lotnisku w stolicy Kolumbii Bogocie.
2017-09-07 13:04:39
miniaturka
play

Ratunek dla Polski i świata. Ta metoda zaskakuje skutecznością!

Salve TV: Maciej Bodasiński, jeden z inicjatorów Wielkiej Pokuty i akcji „Różaniec do granic”, w rozmowie z Mateuszem Godkiem wyjaśniał, przed kim trzeba ratować Polskę i świat.
2017-09-07 13:29:24
miniaturka

„Różaniec do granic” - za miesiąc modlitwa o pokój w 319 kościołach na obrzeżach Polski

Za miesiąc, 7 października, w 319 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski nastąpi modlitwa różańcowa o pokój dla Polski i całego świata.
2017-09-07 13:42:54
miniaturka

Łabędy. Od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy Gliwic

Pomiędzy 15 a 17 września czeka nas podróż szlakami czasu i historii w ramach XV Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego.