Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-07 10:55
Ewa Chudyba

Skarb z Ostropy. Obchody 350-lecia kościoła pw. św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie

23 i 24 września Muzeum w Gliwicach wraz z Parafią Ducha Świętego zaprasza na obchody jubileuszowe 350-lecia kościoła pw. św. Jerzego w Ostropie.

To jeden z najstarszych i najciekawszych kościołów Górnego Śląska. Pochodząca z XVII wieku drewniano-murowana świątynia zachwyca nie tylko swoją bryłą, ale przede wszystkim unikatowymi polichromiami, niezwykle cennymi i interesującymi ikonograficznie. W ciągu ostatnich lat przeprowadzono remont kapitalny budowli, przy okazji odkrywając kolejne, nieznane wcześniej freski na ścianie tęczowej kościoła. Działania konserwatorskie objęły również wyposażenie kościoła. Jubileuszowe obchody będą więc okazją, by po wielu latach zapoznać się z efektami prac, które przywróciły świątyni św. Jerzego jej dawne piękno.

Na uroczystości jubileuszowe złożą się konferencja naukowa, wystawa, publikacje, koncert i spektakl teatralny oraz uroczystości religijne. W trakcie konferencji, w sobotę 23 września, badacze z Gliwic, Katowic, Warszawy i Torunia przedstawią historię kościoła i jego patrona, a szczególną uwagę poświęcą unikatowym XVII-wiecznym malowidłom we wnętrzu świątyni oraz innym cennym elementom wyposażenia. O wyjątkowości i znaczeniu ostropskiego kościoła możemy mówić w skali Śląska, Polski, a nawet Europy. Istotnym walorem konferencji będzie fakt, że odbywać się ona będzie w opisywanym przez prelegentów miejscu, tzn. we wnętrzu tejże świątyni! Będzie to istotne zwłaszcza przy omawianiu programu ikonograficznego malowideł występujących na ścianach – mówi Bożena Kubit, kierownik Działu Etnografii, która odpowiada za organizację jubileuszu ze strony Muzeum w Gliwicach.

Konferencji towarzyszy wystawa, na której będzie można zobaczyć archiwalne fotografie kościoła, a także, specjalnie sprowadzone na czas jubileuszu, rzeźby i akcesoria z tej świątyni, przechowywane przez ostatnie lata w muzeach. Zaplanowano również warsztaty plastyczne dla dzieci Smoki w sztuce śląskiej. Pierwszy dzień obchodów zakończy występ zespołu muzyki dawnej Extempore.

Nazajutrz, w niedzielę 24 września, odbędzie się uroczysta msza św. pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Jana Kopca oraz po południu nieszpory kiermaszowe. Uroczyste obchody jubileuszowe zakończy spektakl „Pasja” Teatru A.

Inicjatorem obchodów – organizowanych wspólnie z Muzeum w Gliwicach – jest Parafia Ducha Świętego w Gliwicach – Ostropie.

Patronat honorowy nad obchodami objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Kopiec oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski i Prezydent Miasta Gliwice.

Kościół pw. św. Jerzego w Ostropie znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Historia parafii i kościoła w Ostropie sięga XIV w. Data widniejąca nad wejściem bocznym do kościoła – 1667 r. – wskazuje najprawdopodobniej rok odbudowy świątyni po częściowym spaleniu podczas wojen ze Szwedami. Przez wiele wieków pełnił on funkcję kościoła parafialnego, aż do zbudowania i konsekracji nowej, murowanej świątyni w 1927 r. Od tego czasu stary, drewniany obiekt niszczał coraz bardziej. W 2008 r. rozpoczął się generalny remont kościoła i konserwacja unikatowej barokowej polichromii oraz wyposażenia świątyni. Obecnie, po latach prac, kościół zostanie otwarty, a każdy będzie mógł podziwiać wspaniałe, przywrócone do dawnej świetności wnętrze, m.in. malowidła ze scenami Męki Pańskiej czy Śmierci w Dniu Ostatecznym z Apokalipsy. Wyjątkowe są także polichromie w prezbiterium, gdzie po jednej stronie widnieje Sąd Ostateczny, a po drugiej – rzadko spotykany wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego, ukazującego się jedenastu apostołom.

Organizator

Parafia Ducha Świętego w Gliwicach – Ostropie, Muzeum w Gliwicach


Osoba udzielająca dalszych informacji:

ks. Michał Wilner – Proboszcz Parafii Ducha Świętego w Gliwicach-Ostropie tel. 601 472 023 mail: wilner@interia.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy