Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-07 07:24
Waldemar Wesołowski

Lubań miastem św. Marii Magdaleny

24 września podczas uroczystych obchodów św. Maria Magdalena zostanie ogłoszona patronką miasta Lubania. Do tego wydarzenia miasto i zgromadzenie sióstr Magdalenek przygotowują się już od roku.

Ufając Opatrzności Bożej, siostry magdalenki odczytują w jej świetle dzieje zgromadzenia, własną historię osobistą a także bieżące wydarzenia. Nie jest bowiem dziełem przypadku, że św. Maria Magdalena zostanie uroczyście ogłoszona patronką miasta.

W ramach przygotowań do tego wydarzenia, zainicjowano już w ubiegłym roku Rok Magdaleński. W tym właśnie czasie papież Franciszek podniósł liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny do rangi święta, potwierdzając niejako potrzebę szczególnego kultu tej świętej, „która jest przykładem i wzorem dla każdej kobiety [i nie tylko]w Kościele”, jak zaznaczył Sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Arthur Roche.

Miniony rok w Lubaniu obfitował w wiele inicjatyw związanych z przygotowaniem mieszkańców do tej podniosłej uroczystości. Przez dziewięć miesięcy biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski głosił w ratuszu katechezy biblijne. Siostry magdalenki zorganizowały uliczną ewangelizację, a następnie w parafiach lubańskich przybliżały mieszkańcom sylwetkę Marii Magdaleny i opowiadały o dziełach, które podejmowały i nadal podejmują w mieście, wpisując się w jego historię. Przyjmowały także w klasztorze młodzież i dzieci lubańskich szkół i przedszkoli przybliżając gościom postać patronki i charyzmat zgromadzenia.

W marcu tego roku, także z inicjatywy sióstr, odbyło się sympozjum, zwieńczone wydaniem książkowego opracowania poruszanych w nim tematów, a w szkołach odbywały się konkursy i wieczornice poświęcone przyszłej patronce. Na zlecenie sióstr został także wydany album pt. „ Dziedzictwo duchowe i spuścizna artystyczna sióstr magdalenek od pokuty 1217-2017”, który opracował znany siostrom i mieszkańcom Lubania krakowski historyk Piotr Stefaniak. Stanowi on swoiste kompendium zasług, jakie wniosły siostry w życie Kościoła w Polsce i na świecie, w rozwój kultury i sztuki oraz pielęgnowania ducha wrażliwości na potrzeby ludzkie, co we wstępie do publikacji zauważył i docenił bp Zbigniew Kiernikowski.

Bezpośrednim przygotowaniem do tego wielkiego dnia od strony artystycznej, będą warsztaty muzyczne w Miejskim Domu Kultury w dniach 22-24 września, prowadzone pod kierunkiem Huberta Kowalskiego. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy, którzy wokalnie bądź instrumentalnie chcieliby wesprzeć niezwykłe przedsięwzięcie, jakim będzie oratorium o Marii Magdalenie, którego premiera odbędzie się 24 września. Zaś od strony duchowej, od 15 września we wszystkich parafiach w mieście trwać będzie nowenna ku czci św. Marii Magdaleny.

Główne uroczystości, które na wniosek włodarzy miasta patronatem swoim objął Prezydent RP Andrzej Duda, odbędą się 24 września w centrum Lubania. Rozpoczną się one o godz. 10.00 uroczystą sesją Rady Miasta z udziałem delegacji miast partnerskich i zaproszonych gości, następnie ok. godz. 11.00 na ul. Brackiej będzie miała miejsce inscenizacja historyczna dotycząca sprowadzenia w 1320 roku sióstr magdalenek do Lubania z pobliskiego Nowogrodźca. Następnie w tzw. Pochodzie Magdaleńskim, wszyscy uczestnicy przejdą do Rynku, by o godz. 12.00 wziąć udział w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, którą pod względem muzycznym ubogaci chór legnicki pod kierownictwem Benedykta Ksiądzyny.

Uroczystość ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania zakończy około godz. 14.30 w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy niezwykłe wydarzenie artystyczne, którym będzie oratorium  o Marii Magdalenie, którego kompozytorem jest Hubert Kowalski, znakomity muzyk i dyrygent krakowski.

Bądźmy razem w tym szczególnym dniu! Zaproszeniem do przeżywania czekających nas wydarzeń, niech będzie piękna widokówka, autorstwa mieszkańca Lubania p. Janusza Kulczyckiego, który jest laureatem konkursu zorganizowanego przez miasto.

s. Wiesława Kopij

Program uroczystości:

godz. 10.00, sala konferencyjna w Galerii Łużyckiej - uroczysta sesja Rady Miasta Lubań z udziałem delegacji miast partnerskich i zaproszonych gości

godz. 11.00, ul. Bracka i okolice, inscenizacja historyczna - sprowadzenie do Lubania Sióstr Magdalenek wraz z Pochodem Magdaleńskim

godz. 12.00, Rynek - uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego

godz. 14.30, kościół pw. św. Trójcy - oratorium z okazji ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką miasta LubańWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy