Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-06 12:57
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Ukraina: 25-lecie Wyższego Instytutu Nauk Religijnych w Kijowie

Prowadzony w Kijowie przez dominikanów Wyższy Instytut Nauk Religijnych obchodzi 25-lecie istnienia.

Kijów
Autor/źródło: pixabay.com

Instytut jest jednym z najstarszych ośrodków katolickiej myśli teologicznej, jakie powstały na terenie Ukrainy po upadku Związku Radzieckiego i odrodzeniu struktur kościelnych w tym kraju.

Msza św. pod przewodnictwem biskupa kijowsko-żytomierskiego Witalija Kriwickiego i wykład inauguracyjny o. Michała Palucha OP, nowo mianowanego rektorem Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, rozpoczęły kolejny rok akademicki w dwudziestopięcioletniej historii Wyższego Instytutu Nauk Religijnych w Kijowie. 

Prowadzona przez dominikanów uczelnia zajmuje na Ukrainie szczególne miejsce. Afiliowana do Papieskiego Uniwersytetu Angelicum w Rzymie, jest liczącym się ośrodkiem katolickiej myśli teologicznej. Jak mówi dyrektor Instytutu o. Wojciech Surówka OP, „na tym terenie jest wielkie zapotrzebowanie na pogłębianie wiary. Instytut widzi swoją misję w katechizacji i w racjonalnym pogłębianiu wiary nie tylko katolików, ale wszystkich chrześcijan. Ponieważ jest otwarty na dialog ekumeniczny, mamy szerokie kontakty tak z Kościołem prawosławnym, jak i wspólnotami protestanckimi. Naszą misję zatem spełniamy nie tylko względem katolików, ale wobec wszystkich chrześcijan na Ukrainie”.

Aktualnie w Instytucie studiuje 140 osób. W najbliższym czasie planuje się otwarcie filii kijowskiej uczelni w Charkowie.

M. Krawiec SSP, Ukraina/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-06 11:49:12
miniaturka

"Św. Franciszek i jego bracia" nowa książka br. Wiesława Blocka

Jest to opowieść o duchowej drodze rozwoju pierwotnej wspólnoty, jaka utworzyła się wokół osoby Franciszka.
2017-09-06 12:12:24
miniaturka

Kard. Farrell: Przyjedźcie do Dublina, aby wesprzeć rodzinę

Przyszłoroczne Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie będzie miało szczególne znaczenie ze względu na wzmożone ataki na małżeństwo i rodzinę, których jesteśmy świadkami we współczesnym świecie – uważa kard. Farrell.
2017-09-06 12:36:32
miniaturka

Sportowcy wspierają odbudowę kościoła na Syberii - zebrano już 100 tys. zł

Trwa zbiórka funduszy na spalony w kwietniu kościół w polskiej wiosce w Białymstoku na Syberii. Przedsięwzięcie „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie” wspierają także sportowcy, w tym piłkarz Kamil Glik i kolarz Rafał Majka.
2017-09-06 13:26:57
miniaturka

Kard. Dziwisz: polityka winna być działaniem w służbie człowieka, a nie w służbie rzeczy

W centrum ludzkiej polityki stoi człowiek, dlatego brak wartości, wypieranie ich czy dezawuowanie rodzi nieludzki świat, chociaż wcale tak na początku nie musi wyglądać – mówił kard. Dziwisz podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
2017-09-06 13:54:44
miniaturka

Papież wyruszył w podróż do Kolumbii

Ojciec Święty wyruszył w 20. zagraniczną podróż apostolską. Tym razem powraca do rodzimej Ameryki Łacińskiej. Odwiedzi tylko jeden kraj: Kolumbię.
2017-09-06 14:18:21
miniaturka

Jasna Góra: doroczne spotkanie rektorów wyższych seminariów duchownych

Na Jasnej Górze drugi dzień trwa doroczne spotkanie rektorów wyższych seminariów zakonnych i diecezjalnych. Bierze nim w nim udział ponad 80 księży. Są także kapłani z seminariów polonijnych w Stanach Zjednoczonych i na Białorusi.