Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-06 10:16
AC / Radio Watykańskie

Rosja: spór o zwrot kościoła moskiewskim katolikom

Spór o oddanie katolikom budynku kościoła świętych Piotra i Pawła przy Miliutińskim Zaułku w Moskwie nadal trwa.

Moskwa
Autor/źródło: Pixabay, jackmac34, licencja: CC0

Władze miejskie zadeklarowały w końcu chęć rozwiązania konfliktu na drodze pozasądowej.

Jeden z najstarszych kościołów katolickich Moskwy zbudowany w 1845 roku, został zamknięty przez bolszewików w roku 1920. Po uszkodzeniu w wyniku bombardowań w czasie II wojny światowej przebudowano go dla celów administracyjnych. W latach 90-tych ubiegłego wieku wspólnota katolicka prowadziła bezskuteczne starania o odzyskanie należnego jej budynku. Na wiosnę bieżącego roku Administracyjny Sąd Moskwy zdecydował o zwrocie zdewastowanego architektonicznie kościoła katolikom. Decyzji sądowej sprzeciwiły się władze miejskie Moskwy. Tuż przed wizytą kardynała Parolina w Rosji zadeklarowały gotowość do polubownego rozwiązania sporu. Niestety kilka dni później odstąpiły od tego zamiaru. Obecnie twierdzą, że dążą do porozumienia z Archidiecezją Matki Bożej w Moskwie na drodze poza sądowej.

Proboszcz parafii św. app. Piotra i Pawła w Moskwie, pełniący jednocześnie funkcję sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Katolickich Rosji  ks. Igor Kowalewski wielokrotnie apelował do władz moskiewskich o nie deptanie praw katolików zagwarantowanych w prawie mówiącym o zwrocie zagrabionego przez władze sowieckie majątku kościelnego. Można wyrazić nadzieję, że zapewnienia o uregulowaniu spraw zwrotu mienia katolików, które usłyszał kardynał Parolin w trakcie jego rozmów prowadzonych na najwyższym szczeblu kościelnym i państwowym w Rosji zostaną zrealizowane.

W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-06 09:05:44
miniaturka

Teatr A spektakl "Apokalipsa"

Spektakl "Apokalipsa", Teatr A, Grudziądz, Pomorska Gala Światła i Energii godz. 21:00. Duży, plenerowy spektakl, zrealizowany z rozmachem przez gliwicki Teatr A.
2017-09-06 09:10:44
miniaturka

Kard. Parolin: w Kolumbii Papież będzie chciał pomóc w pojednaniu

Z politycznego punktu widzenia Kolumbia znajduje się w bardzo ważnej chwili swych dziejów. Wkład Kościoła w te wydarzenia musi być jednak czysto duszpasterski – zauważa watykański sekretarz stanu.
2017-09-06 09:44:09
miniaturka

Sekretarz Episkopatu: Akt Poświęcenia Maryi jednym z najważniejszych wydarzeń 2017 r.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreśla, że Akt Poświęcenia, który każdy będzie mógł złożyć osobiście, jest ważnym wydarzeniem w historii całego narodu.
2017-09-06 10:55:09
miniaturka
play

Jeżeli Bóg nie uzdrowił... Cud wielkiej miłości

Uzdrowienia, znikające guzy, przywracanie wzroku czy słuchu. A co jeśli Bóg nie uzdrowił? Gdzie jest w obliczu ogromnego cierpienia? Co to znaczy żyć jak święta Matka Teresa z Kalkuty?
2017-09-06 11:40:49
miniaturka

To już oficjalne: będzie pociąg Gietrzwałd!

Tak, to już potwierdzone: pociąg łączący Zieloną Górę z Olsztynem będzie nosić nazwę Gietrzwałd! Dzięki temu myśli tysięcy podróżnych zostaną skierowane w to wyjątkowe miejsce, wybrane przez Maryję.
2017-09-06 11:49:12
miniaturka

"Św. Franciszek i jego bracia" nowa książka br. Wiesława Blocka

Jest to opowieść o duchowej drodze rozwoju pierwotnej wspólnoty, jaka utworzyła się wokół osoby Franciszka.