Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-25 14:55
KAI/mm

Francja: atak na ośrodek opieki dla misjonarzy pod Montpellier – jedna osoba zabita

W wyniku napaści na dom opieki „Pod zielonymi dębami” dla księży ze Zgromadzenia Misji Afrykańskich w Montferrier-sur-Lez koło Montpellier zginęła pracująca tam kobieta. Policja stwierdziła, że zamach nie miał podłoża religijnego.

Autor/źródło: Pixabay.com

Do tragedii doszło tuż po północy z 24 na 25 listopada a zabójcą był mężczyzna, który wszedł do budynku tuż przed godz. 22, ubrany na czarno oraz uzbrojony w nóż i broń palną. Gdy jedna z pracujących tam kobiet zobaczyła napastnika, zdołała zawiadomić policję, mężczyzna zdążył jednak oddać całą serię strzałów do drugiej kobiety, zabijając ją, po czym zbiegł. Według dotychczasowych ustaleń policyjnych zamach nie miał podłoża religijnego i na razie brak jest podstaw do podejrzeń o udział w nim islamistów.

„Życie trwa. Chcemy, aby było wiadome, że nie czujemy się zagrożeni. To samo zrobiliśmy po zabójstwie ks. Hamela [w lipcu br. koło Rouen – KAI]: stanąć mocno w obliczu sytuacji, nie tracić zaufania do innych, zachować roztropność, ale nie popadać w niepokój, iść nieustraszenie naprzód z sercami pełnymi pokoju” – stwierdził po zdarzeniu arcybiskup Montpellier Pierre-Mqarie Carré. Powiedział włoskiej agencji religijnej SIR, że na wieść o tragedii natychmiast udał się do ośrodka „Pod zielonymi dębami”, położonego ok. 10 km od stolicy archidiecezji. Przebywa tam 60 kapłanów-emerytów ze Zgromadzenia Misji Afrykańskich i na szczęście nikt z nich nie doznał żadnych obrażeń.

Zdaniem hierarchy „nieznane są jeszcze powody tego ataku i wszystkie ścieżki śledztwa są otwarte”. Arcybiskup zaznaczył, że nie wiadomo również, dlaczego zginęła akurat ta kobieta, a nie np. jej koleżanka. Powołując się na źródła policyjne dodał, że zbrodnia nie musiała mieć charakteru religijnego, „ale mogły być różne powody”.

Metropolita Montpellier oznajmił również, że w placówce tej przebywają w większości misjonarze w bardzo podeszłym wieku - od 75 do ponad 90 lat - i wszyscy oni przeżyli wielki wstrząs, gdy dowiedzieli się, co się stało. Szczególnym szokiem była dla nich wieść, że zginęła kobieta, którą dobrze znali i „ogromnie ją kochali” za jej oddanie – podkreślił abp Carré. Zaznaczył, że mimo wszystko nie czują się oni zagrożeni jako misjonarze. Bardzo natomiast przeżyli wkroczenie do ich budynku policjantów, którzy chcieli sprawdzić, czy nie ukrywa się tam przestępca i wyważyli drzwi.

„Dyrektor ośrodka powiedział mi, że w czasie ataku nikt nie mówił po arabsku i że nie odniósł wrażenia, iż zamach miał podłoże islamskie” – oświadczył hierarcha. Wskazał, że obecnie trzeba czekać na wyniki śledztwa i ewentualne znalezienie sprawcy, dodając, że „dopiero wówczas będzie można zrozumieć wiele spraw”. Podkreślił przy tym mocno, że bardzo niepokoi się z powodu tego, co się wydarzyło, ale to nie jest strach: „Nasza postawa jest zawsze taka sama – można się niepokoić, trzeba być roztropnym, ale nie czuć się zagrożonym jako katolicy”. Dodał, że również kapłani z placówki przeżywają wstrząs, ale „zachowują się z wielką godnością”.

Tymczasem prokurator Republiki dla Montpellier Christophe Barret oświadczył 25 bm. rano, że „podejrzany” został już rozpoznany i jest nim jeden z miejscowych mieszkańców. Jednocześnie zaznaczył, że nadal nie są dokładnie znane motywy zachowania sprawcy, wiadomo natomiast, że prawdopodobnie posługiwał się on bronią typu Airsoft, strzelającą małymi kulami, którą znaleziono w samochodzie zaparkowanym w pobliżu miejsca zbrodni. Według prokuratora „żaden element nie pozwala na powiązanie faktów z terroryzmem islamskim”.
kg (KAI/LaCroix/SIR) / Montpellier

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-25 13:53:29
miniaturka

Biskupi Europy dziękują papieżowi za Jubileusz Miłosierdzia

- Kościół katolicki w Europie z radością i nadzieją przeżywał niedawno zakończony Rok Jubileuszowy, podczas którego udzielono i otrzymano wiele łask – napisano w oświadczeniu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
2016-11-25 14:00:57
miniaturka

Zaćma - film o złu i nawróceniu

Dziś trafia do kin najnowszy film Ryszarda Bugajskiego "Zaćma". Opowiada o Julii Brystygierowej, znanej jako "Krwawa Luna", która pod koniec życia szukała wiary i kontaktu z Kościołem.
2016-11-25 14:50:20
miniaturka

Londyn: wystawa zdjęć z ŚDM odwiedzi diecezje Anglii i Walii

Wystawa złożona z 27 fotografii została zorganizowana z inicjatywy Ambasady Polskiej w Londynie, Instytutu Polskiego w Londynie i Konferencji Episkopatu Anglii i Walii. Odwiedzi diecezje Anglii i Walii zachęcając do kontynuowania pracy duszpasterskiej z młodzieżą.
2016-11-25 15:25:55
miniaturka

Zakończyły się rekolekcje biskupów na Jasnej Górze

Msza św. odprawioną dziś w Kaplicy Cudownego Obrazu zakończyły się rekolekcje księży biskupów. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2016-11-25 15:56:49
miniaturka

„Idźcie i głoście” – w niedzielę początek nowego roku duszpasterskiego

Wraz z początkiem Adwentu, w niedzielę 27 listopada, w Kościele rozpoczyna się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Na ten okres Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała Program Duszpasterski pod hasłem „Idźcie i głoście”.
2016-11-25 17:01:43
miniaturka

Papież na Mszy w piątek: nie wchodzić w dialog z diabłem!

Wieczne potępienie to decyzja o oddaleniu się od Pana Boga – powiedział Franciszek na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.