Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-04 12:59
S. Zielińska / KAI

Rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń do Wolontariatu Syberyjskiego

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP przyjmuje zgłoszenia do udziału w Wolontariacie Syberyjskim - nowym projekcie, w ramach którego polscy wolontariusze rozpoczną służbę na Syberii.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

- Warto wziąć udział w Wolontariacie Syberyjskim, żeby na rzeczywistość Syberii i Wschodu spojrzeć innymi oczyma. Nie tylko przez pryzmat martyrologii, ale też poprzez codzienne wyzwania ludzi, którzy tam żyją, wśród - mówi w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Jak dodaje, Wolontariat Syberyjski to zaproszenie dla wszystkich, "którzy chcą poświęcić odrobinę czasu, sił zdrowia i talentu dla tych, którym przyszło żyć w innych warunkach". Wezmą oni udział w wolontariacie krótkoterminowym w lecie 2018 r.

Kandydaci do wolontariatu wezmą udział w 10-miesięcznym przygotowaniu, prowadzonym przez Pallotyński Wolontariat Misyjny "Salvatti". Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu w podwarszawskim Ołtarzewie, wspólnie z formacją wolontariuszy przygotowujących się do wyjazdu na misje w ramach wolontariatu księży pallotynów.

Jak wyjaśnia ks. Kryża, pomysł Wolontariatu Syberyjskiego to także odpowiedź na duże potrzeby duchowe i materialne mieszkańców Syberii i posługujących wśród nich księży i sióstr zakonnych. "Podczas wyjazdów na Syberię i spotkań z tamtejszymi duszpasterzami zrodziła się idea, że miło by było, gdyby grupa młodzieży zdecydowała się na wolontariat polegający na wyjeździe na Syberię i pomocy w tamtejszych parafiach. Byłaby to okazja, żeby przenieść tam trochę naszej polskiej rzeczywistości i umocnić polskość w tych, którzy mają polskiej korzenie. To byłaby wspaniała sprawa: gdyby taka grupa polskiej młodzieży, zdolnej do poświęceń i wyrzeczeń, zdecydowała się na taką współpracę" - mówi dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Chętni, którzy chcieliby wziąć udział w Wolontariacie Syberyjskim lub wspomóc przygotowanie i wyjazd wolontariuszy na Wschód, mogą zgłaszać się do Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, pisząc na adres: wschod@misje.pl. Rejestracja wolontariuszy trwa do 25 września.

Wg danych Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, na Syberii, wśród duchownych z różnych stron świata, pracuje obecnie ok. 300 księży i sióstr zakonnych pochodzących z Polski.

abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-04 11:56:45
miniaturka

Wspomnienie bł. Ignacego Kłopotowskiego i Odpust w Sanktuarium w Loretto

7 września to liturgiczne wspomnienie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego a 10 września - Odpust ku czci Matki Bożej Loretańskiej w Sanktuarium w Loretto.
2017-09-04 12:31:06
miniaturka
play

Życzenia Przewodniczącego KEP na nowy rok szkolny

Do tego, aby powierzyć siebie i swój rozwój Duchowi Świętemu zachęca przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w krótkim słowie skierowanym do uczniów, nauczycieli i wychowawców rozpoczynającym dziś nowy rok szkolny.
2017-09-04 12:33:29
miniaturka

Mikstaczanie na pielgrzymim szlaku… Gniezno- Lednica- Tulce

„Idź i kochaj’ - z takim przesłaniem i posłaniem powrócili mikstaccy parafianie z sobotniego pielgrzymiego szlaku
2017-09-04 13:39:51
miniaturka

Jędrzejów: rusza jesienny cykl spotkań „Rozgrzej serce przy kominku”

W cysterskim klasztorze w Jędrzejowie rusza jesienna weekendowa seria wykładów i prelekcji teologicznych w piwnicach klasztornych. Pierwsze spotkanie już w piątek 15 września.
2017-09-04 14:18:06
miniaturka

"Różaniec do granic" w archidiecezji krakowskiej

W ponad 60 strefach modlitwy i 24 kościołach stacyjnych w archidiecezji krakowskiej, 7 października odbędą się modlitwy i nabożeństwa w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Różaniec do granic”.
2017-09-04 14:55:42
miniaturka

Projekt "Zatrzymaj Aborcje" - ponad 2,5 tys. podpisów w dwa dni

Trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem "Zatrzymaj Aborcję". W miniony weekend obyły się trzy pierwsze zbiórki zorganizowane przez wolontariuszy z Częstochowy, Lublina i Nowej Soli.