Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-04 09:53
AC / Kopalnia Soli "Wieliczka"

Dni Spirometrii w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”

W ramach ogólnopolskiej akcji Dni Spirometrii w dniach 26 – 29 września w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka” będzie można wykonać bezpłatne badania spirometryczne.

Autor/źródło: Rafał Stachurski / Kopalnia Soli "Wieliczka"

Zadyszka, kaszel czy krótki oddech - to objawy, które powinny nas zaniepokoić, bo mogą oznaczać na przykład rozwój przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zagrożeni są przede wszystkim palacze, ale nie tylko, bo groźne jest także zanieczyszczone środowisko, w którym żyjemy.

Kopalnia Soli „Wieliczka” chętnie angażuje się w akcje promujące zdrowie oraz zdrowy styl życia. Dni Spirometrii są okazją, by zwrócić uwagę na profilaktykę i leczenie chorób dróg oddechowych. Uczestnikom akcji kopalnia proponuje nie tylko bezpłatne badania spirometryczne, ale też darmowe wykłady lekarzy specjalistów oraz ćwiczenia w Tężni solankowej.

Tegoroczna edycja dni spirometrii poświęcona jest wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. To jakim powietrzem oddychamy przekłada się bezpośrednio na sprawność układu oddechowego i może powodować określone problemy zdrowotne. Unikatowy mikroklimat wielickiej kopalni, przepełnione solą powietrze wolne od wszelkich zanieczyszczeń pozwala zaczerpnąć zdrowego oddechu i oczyścić płuca. Odpowiednio wykonana diagnostyka, rehabilitacja oddechowa plus nasycone solą powietrze to samo zdrowie.

Stan płuc można ocenić wykonując właśnie badanie spirometryczne. Jest to proste, nieinwazyjne badanie, w trakcie którego ocenia się objętość i pojemność płuc oraz prawidłowość przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wykonanie spirometrii jest polecane szczególnie osobom, które przez dłuższy czas uskarżają się na kaszel, duszność, świsty podczas oddychania, bóle w klatce piersiowej. Obowiązkowo powinien ja zrobić każdy palacz papierosów.

Badania spirometryczne będą przeprowadzane na powierzchni w budynku „Młyn Solny” oraz po raz pierwszy pod ziemią w komorze Warszawa.


Program:

26 września (wtorek)

Komora Warszawa

10.00 Otwarcie Dni Spirometrii

11.00 – 13.00 Badania spirometryczne

10.00 – 16.00 Wykłady specjalistów na temat znaczenia badań diagnostycznych oraz oddychania czystym powietrzem, projekcja filmu na temat Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”, ćwiczenia oddechowe prowadzone przez fizjoterapeutów, atrakcje dla najmłodszych

Tężnia solankowa:

17.00 ćwiczenia oddechowe dla dorosłych i dzieci (wstęp wolny)

27 września (środa)

7.30 – 14.30 Bezpłatne badania spirometryczne w Pracowni Spirometrii (budynek „Młyn Solny”)

17.00 Wykład „10 rzeczy, które mogę zrobić dla swoich płuc” – lekarz Uzdrowiska (Szyb Regis)

28 września (czwartek)

7.30 – 18.30 Bezpłatne badania spirometryczne w Pracowni Spirometrii (budynek „Młyn Solny”)

17.00 Wykład „O straszliwym smogu i dzielnym mikroklimacie” – pełnomocnik ds. badań naukowych (Szyb Regis) 29 września (piątek)

7.30 – 14.30 Bezpłatne badania spirometryczne w Pracowni Spirometrii (budynek „Młyn Solny”)

17.00 Wykład „Weź głęboki oddech, czyli znaczenie rehabilitacji oddechowej” - fizjoterapeuta Uzdrowiska (tężnia solankowa)


Dodatkowe informacje i rejestracja:

Na badania spirometryczne wykonywane w ramach Dni Spirometrii obowiązuje wcześniejsza rejestracja (liczba miejsc jest ograniczona). Warto zarejestrować się wcześniej – zapisy już trwają od 1 września 2017 r.

Informacje i rejestracja

Tel. 12 278 75 37, 12 278 73 68

e-mail: spirometria@kopalnia.pl

uzdrowisko.kopalnia.pl

PS: Udział w wykładach w Szybie Regis oraz Tężni solankowej jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

źródło: Anna Włodarska, Kopalnia Soli "Wieliczka"

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-04 08:40:18
miniaturka

Papież zapewnia o solidarności z ofiarami powodzi w Azji i USA

Po odmówieniu w niedzielę modlitwy Anioł Pański Franciszek pozdrowił zgromadzonych na placu św. Piotra wiernych. Zapewnił też o swej bliskości z ofiarami kataklizmów, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.
2017-09-04 08:54:58
miniaturka

Zakończenie warsztatów muzycznych Eucharystią u św. Rocha w Mikstacie

„ Kto śpiewa dwa razy się modli”- piękny śpiew w niedzielne popołudnie wypełnił Diecezjalne Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie
2017-09-04 09:01:09
miniaturka

Wystawa czasowa z okazji 400. rocznicy śmierci św. Róży z Limy

Wystawa pt. "Święta Seraficka, Wybitne Życie – 400. rocznica śmierci Św. Róży z Limy" została zorganizowana przez Ambasadę Peru w Polsce i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
2017-09-04 10:28:43
miniaturka
play

Abp Henryk Hoser SAC: By Duch Święty ożywił w nas dary i nas prowadził

Homilia arcybiskupa Henryka Hosera SAC wygłoszona podczas Eucharystii w dniu Wieczoru Uwielbienia i Mocy Boga.
2017-09-04 11:15:31
miniaturka
play

Marcin Zieliński - uwielbienie. Czcijmy Jezusa

1 września 2017 roku w Katedrze warszawsko - praskiej miał miejsce Wieczór Uwielbienia i Mocy Boga. Po liturgii wieczór uwielbienia, połączony z modlitwą o uzdrowienie, poprowadził lider wspólnoty „Głos Pana” ze Skierniewic – Marcin Zieliński.
2017-09-04 11:56:45
miniaturka

Wspomnienie bł. Ignacego Kłopotowskiego i Odpust w Sanktuarium w Loretto

7 września to liturgiczne wspomnienie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego a 10 września - Odpust ku czci Matki Bożej Loretańskiej w Sanktuarium w Loretto.